Autor Tema: ...i tako, opet nekud...do Mexica i dalje.  (Posjeta: 25436 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
  • Spol: Muški
Odg: ...i tako, opet nekud...do Mexica i dalje.
« Odgovori #90 : Veljača 05, 2008, 18:45:00 pm »
......

Laganini do Manague...Managua mi se donekle i dopala, s obzirom da je veliki grad.  Puno zelenila, siroke ceste...ali svejedno,grad ko grad.  Za vecer smo se zabili u hotel Tical, par km od planirane rute za sutra.  Buduci da imamo vremena veceras, dobra je prilika za pranje vesa.   :icon_super:   u sudoperu....

Pogled van. (pazi mokri ves).

Image Hosted by ImageShack.us

Opalili smo pjeske 500m do pizzerije, uz par Corona, vecera za 5.  Veceras je zalazak sunca bio spektakularan, ali mi je kamera kihnula. Svakih nekoliko dana dodje u neku fazu loseg raspolozenja i nece slikat.  Tako da nista od zalaza... :icon_evil:   

Ujutro, napravili smo turu oko grada, da vidimo kako to tamo izgleda, i onda put pod noge. Bez ikakve zurbe, stigli smo u Guasaule, granicu s Hondurasom.  Nicaragua nam je uzela 5 minuta za izaci, Honduras 1.5 sat ovaj put.  Razlika od zadnji put, noc i dan.  Potrefili smo vrijeme rucka, nigdje nikoga, par auta, jedan sleper i nas dvojica. Ekipa je prekinula s klopom da bi nam napravili papire sto je brze moguce, cak je carinik izasao van i sam uzeo papire i pregledao motore.  Ljudi nisu mogli bit ljubazniji.   :icon_thumright:
Dok smo cekali, Mark je izmaglio, tj. odnesao  hlace jos mokre od jucer, u potragu za stablom, da se malo posuse. Ja sam se hladio pod strehom uz Coca-Colu, kad mi pridje djevojka, nije izgledala vise od 17.  Sjetio sam se El Salvadora, i Markove ponude (1$), ali nema sanse, ova cura samo gleda, dopali su joj se motori.  Ili sam bar tako mislio.  :icon_eek:
Momak s kojim sam dosad razgovarao mi je pokazao univerzalnim rucnim signalima da se cura nudi na raspolaganje.  Nije rekao cijenu, samo da ima 15 godina.  Par minuta kasnije, stize jos jedna, izgledala je jos mladje.  Lijepo sam im svima zahvalio, i rekao da ne mogu prihvatit ponudu.  Mozemo pricat i to sve,ali nista vise.  Cure nisu prihvacale "ne". Onda sam im rekao da sam ozenjen.  To ih je malo usporilo ali su nastavile s poslom. Mark je stajao preko puta i cerekao se, isto onako kako sam se ja cerekao njemu zadnji put.  Znam,znam, sve se vraca sve se placa.    :icon_mrgreen:  Na kraju su skuzile da nista od transakcije, pa smo nastavili sitni razgovor dok su dokumenti stigli.   :dontknow:

Malo dalje nakon prijelaza smo stali da organiziramo stvari prije slijedece etape.  Uz cestu su se odnikud pojavila djeca. 

Dok je Mark jednome od njih dao Fantu, ja sam ovoj djevojcici dao kapu. Odmah ju je odnjela sestri(?), koja ju je onda dala bratu.  Kad su je svi pregledali, onda su vratili maloj. 

Da li ce i ona radit na granici za nekih desetak godina?

Malo dalje......

Gdje izgleda kao hrpa slomljenog metala je bila kabina.  Nakon vatre je ostala rama i par felgi. Jeli vozac stigao izaci?

Kad smo konacno pogodili otvorenu cestu, onda se pojavila policija.  Slijedecih par sati smo naletili na barem 10 punktova, neki su bili samo par km jedan od drugoga.  Na jednom je cura pitala Marka odakle dolazimo.  On nije cuo sta je rekla.  Pa ga je pitala ponovo.  On opet nista.  Mozda da je ugasio motor,ili skinuo kacigu, ili..... Treci put nije pitala,nego je pokazala parking sa strane, s 5-6 majstora za pretres.   :icon_evil:
Vec poznata scena...sta je u koferima,odakle ste, od kuda stizete,kuda idete....kad je momak dosao do mene, odmah sam mu rekao da sam iz Hrvatske.  Croatia?  Si, Croatia!  -Futbal?  Si, si....Suker, muey bien....Si,si..., una photo por favor?  No problemo..... :icon_super:  kofere nisu ni pogledali..... :Rleb:   .....tom covjeku stvarno dugujem pice....

Plus, dobio sam fotku.

Gledajuci nasu vjernu kartu (GPS je ostao negdje iza, Mark ga je slucajno zaboravio, a i da nije, ne bi puno znacilo), vidimo da na putu za Copan moramo kroz Tegucigalpu.  Tegucigalpa ima reputaciju za kriminal, pa nismo bas zeljeli pogodit grad veceras.  San Jose i Guatemala City su jos gori, sudeci po svemu sto ljudi kazu, ali mislim da je glavna stvar ne bit vani kad padne mrak, i naravno, uvijek postoje kvartovi kuda se ne ide ni po danu.  Tako da smo poceli trazit prenociste.  I to se ispostavilo problematicno.  Prosli smo nekoliko sela i naselja, ali nigdje hotela.  Pada mrak, stajemo na benzinsku po gorivo.  Losa vijest, nema benzina.  Dobra vijest, imaju sobe za veceras.  $10    :icon_thumright: Ali samo jedan krevet.  Za sad ok, ja imam goriva do Tegucigalpe bez problema, ali Mark je kratak.  Mozda ujutro nadjemo benzin uz put.
Sparkali smo motore, i malo kasnije Mark dolazi sa lijevim zmigavcem u ruci, tj. dijelovima.... :icon_eek:  Motor mu je krenuo naprijed i pao s center standa, i dok je padao, pogodio je moj kofer i razbio blinker.  Nema frke, super glue u pomoc.  Dok sam ja raspakirao svoje stvari, on je izvrsio rekonstrukciju zmigavca, i s jos malo trake, ponovo je bio u jednom komadu.   :icon_thumright:  Nista novoga, nije prvi put da popravljamo stvari s ljepilom.  Nedavno smo mu zalijepili zub kad je otpao komad.  Mislim da jos uvijek drzi... :icon_mrgreen:
Veceras avanture ne prestaju. Tusevi u kupaonama imaju samo jedan ventil na zidu na sto smo vec navikli.  Ali za razliku od mnogih soba, veceras imamo "toplu" vodu.  Na samoj tus glavi je nekakav aparatus, sto bi trebao biti protocni bojler.  Iz njega vodi par zica nazad prema zidu, i onda je to sve fino umrezeno u struju.   Pogledao sam tus malo blize, kad vidim zice kako strse, bez izolacije, trake, icega....hmmmmm, potencijal za sok terapiju...  :llllol:  Odlucio sam protiv tusa, iako sam se cijeli dan kiselio na suncu, radije bih mirisao "prirodno" nego pod to cudo.  Malo razmisljanja me je odvelo nazad do gazde, po jos jedan kljuc.  Za $10 necu spavat na podu, plus, prvo sam provjerio situaciju s tusevima i izabrao sobu u kojoj je sve stimalo.  Zatim sam otrcao do Marka, i ponudio moju kupaonicu, izgledala je sigurnije od njegove za uporabu.  -nema zime kaze on, to je normalno, ovakve tuseve su oni koristili dok je jos zivio u Juznoj Africi...sve je to ok...nemaj straha....
Sta drugo reci, vidim kuda ovo ide, kad ga vec ne mogu odgovorit, onda cu se bar dobro nasmijat.  Ako ostane ziv.  :icon_scratch:
Ostao je ziv, ali kad je izasao, prvo je zapalio cigaru u pokusaju da se smiri i prestane tresti, a onda objasnio da je bas samponirao glavu kad je osjetio sijevanje kroz kosu odozgo prema dolje,a zatim se cijeli poceo tresti.  Potom, da stvar bude bolja, nakon udara "upozorenja" , ostao je pod tusem da zavrsi pranje, i naravno, dobio jos jednu porciju....  :llllol::Rhah:
Ja sam pokusavao ostati ravnodusan, ali nisam mogao.  Nista ne pomaze nakon cijelog dana na nogama kao dobra doza humora.   

.....kasnije sam se  jos cerekao dok nisam zaspao zakukuljen u svoju vrecu....

H&K MP5SDW - a true point and click interface

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #91 : Veljača 05, 2008, 18:48:31 pm »
Ok, probacu to, problem sad je u tome sto je vecina slika vec gotova...Ali za nesto slicno ako bude ponovo prilike, probat cu s malo boljom kamerom.

Hmmmm, mislim da si u pravu Julius...bar im nije dosadno, ima ih 4 pa se mogu mjenjat svakih par dana.    :llllol:

z

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #92 : Veljača 06, 2008, 20:04:26 pm »
Jutros je budjenje bilo ranije nego planirano. Tocnije, oko 4 su kamioni poceli rondati vani, do pola 6 sam pokusavao a onda konacno odustao od spavanja.  Mozda uspijem vidjeti izlazak sunca.

...zora....ova slika je cisto bila siluete radi, bez detalja, gledajuci ravno u sunce znao sam da se nece puno vidjet. 

Malo kasnije, Mark mi se pridruzio, naravno s cigaretom.  Spustili smo se do stanice da vidimo jel ima igdje ikoga.  Mali bar je bio otvoren i cura je posluzivala dorucak. Narucili smo kavu, a dobili salicu secera sa malo tamno smedje vode.  Sto se tekucine tice, mogla je bit i nafta, unutra je bilo toliko secera da se nafiksam za 2 dana.  Nazad u kofer, Jetboil van i spremaj kavu na stari nacin.  Covjek bi pomislio da sam dosad vec naucio.   :icon_eek:

Provjerili smo Markov novo-zaljepljeni blinker, i pravac Tegucigalpa.  Na putu smo prosli hrpu policije, prestao sam brojat nakon 12. punkta.  Nitko nas nije sustavljao, a i da jesu, siguran sam da bi nas Suker opet izvukao bez problema.   :icon_super:
Gorivo smo rjesili par minuta kasnije, ovdje jos uvijek nije bilo benzina, ali je zato slijedece selo imalo pumpu s punim rezervarom.

Uz put.

Jedna s mojim najboljim prijateljem.

Do rucka smo prosli Tegucigalpu, bez problema.  Cim smo se poceli penjat vise u planine, policija je nestala.  Prema La Pazu,  La Esperanzi, Gracia Lempira i St.Maria De Copan, nigdje nikoga.  Asfalt je polako nestao, cesta je sve vise i vise vijugala u zabacena brda, bez prometa i stanovnika.  Dok sam jucer pricao sa cuvarem na stanici, rekao mi je da su planine pune gerile i banditosa, da nitko tuda ne putuje po mraku.  Ali,koliko sam uspio vidjet, ovdje nema nikoga ni po danu.  Uz vrlo prisutan osjecaj izolacije, nastavili smo dalje preko prasnjavih dionica.   :icon_rolleyes:

Cak smo i ovdje uspjeli skrenut krivo par puta i zavrsili u starim kolonijalnim naseljima s Lenca Indijancima. I naravno, crkvom.
U ovom slucaju, urezanom u stijenu, ali su vrata bila zakljucana, zabranjen ulaz, tako da sam se morao zadovoljit sa slikom samo iz vana.

Stigli smo do St.Marie oko 16:00.  Na glavnom krizanju, policijski punkt, i hotel za $2 po noci.  Nismo uzeli sobu. Samo cu reci da je higijena bila na vrlo niskoj razini.
Ali je murija imala posla.

Cuvar na benzinskoj. Na desnoj strani pumperica, na lijevoj pendrek....uvijek dobitna kombinacija...za nekog.   :icon_mrgreen:

Malo smo se vrzmali po gradu, i na kraju stali da popricamo s policijom.  Nigdje table za motel, pa koga drugog pitat nego plavce.  Decki bi najbolje znali.  Ne samo da su nam dali par prijedloga, nego cak i pratnju kroz centar drito pred hotel..... :icon_thumright: :icon_thumright:

...jos jedan dan iza nas...

Offline Julius

• Zagreb - Črnomerec
  • Moderator
« Odgovori #93 : Veljača 06, 2008, 20:11:30 pm »
Pa kaj se murija vozi na privatnim motorima, pa dobe amortizaciju ili je ovaj policajac "undercover"?  :icon_mrgreen:

Nego kakav ti je to sic na motoru? Jesi ogulio neku kravicu onako uz put...?  :llllol:

Gandhi: "Be the change you want to see!"

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #94 : Veljača 06, 2008, 20:38:01 pm »
 :icon_mrgreen: :icon_mrgreen:  haha,ne,ne...nego su majstori vidli da smo gringosi...i onda dok su objasnjavali uputstva i skretnice, ja sam skuzio ovog lika kako sjedi sa strane i prcka po svojoj pili, pa uz malo nagovaranja, "no comprende"  i par Lempira za kavu dobili smo vodica.   :icon_super:
Krava je koma, dosla je doma sa par rupa...zapravo je navlaka sto sam kupio od Barb u Anchorage,Alaska prosle godine.  Prirodno je ovcje krzno, inace solidne boje, ili ti moze sasit kravicu u crno/belom.... :icon_thumright:  Velika razlika izmedju tvornickog sica u komforu.  Plus, puno jeftinije nego Corbin ili neki drugi custom sic. 

www.alaskaleather.com   

g

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #95 : Veljača 07, 2008, 18:07:42 pm »
......

Mark je otisao u potragu za telefonom. Prije puta je sredio int'l mobitel sa AT&T, telefon je bio jeftin ali  usluga poziva kao dragi kamen.  Ali u slucaju nuzde, nema veze.  To sad nista ne znaci jer vec nekoliko dana prasimo bez njega.  Negdje ga je zagubio.  Takodjer i rukavice.  I ne znam jesam li spomenuo da mu je netko digao Visa brojeve u Mexicu i dok mu je zena skuzila sto se zbiva i ugasila racun, dobila je fakturu od $15,000+.   :icon_evil: 
Nego, dok je on zujao po gradu i trazio telefon, ja sam mu trazio rukavice.  Danas je nedjelja, nista od shoppinga.   :dontknow:
Nakon neuspjele trgovine, privremeno smo mu popravili desni kofer. Tijekom voznje trajektom za Ometepe, neko od posade se penjao po kamionima i "slucajno" mu stao na kofer. I slomio jednu od dvije vjesalice.  Tako da je kofer visio na prednjoj i na glavnom sarafu.  Svaki put kad pogodi rupu, izgleda kao da ce otpasti. Zavezali smo par gumenih kablova oko glavnog nosaca i preko poklopca.   :icon_thumright:

Idemo prema Copanu.

Policija se ponovno pojavila tu i tamo.  Par puta smo stali, ekipa je bila vise nego ljubazna.  Jos uvijek pregledavaju vozila za oruzjem, ali s nama su vise pricali o motorima i odakle smo.  Necu nista reci, ali nogomet je opet bio glavna tema.  I znate vec tko.  :icon_eek:
Ceste ok, par puta smo naletili na ovakve prizore, cesto odmah iza zavoja.

Ne znam da li sam u pravu, ali sam zakljucio da ce ove stijene ostati na cesti duze vrijeme.  Zasto? U nekoliko navrata smo vidjeli gdje su decki uzeli bijelu farbu i ofarbali stijene tako da se bolje vide, kao da nece nikuda s njima duze vrijeme.  Tko zna, mozda nemaju bagera i opremu za takav posao. 

I tako, stizemo u Copan.  Provozali smo se uz gradic San Jose de Copan, malo turisticko naselje s nekih 3000 stanovnika. Moteli na svakom cosku, trgovine, suveniri.  I moje omiljeno, kameno oplocene ulice.   :glasses9:
Copan je podrucje gdje je Maja civilizacija bila vrlo prisutna/razvijena, tj. jedno od 3 sredista na geografskom podrucju od 320,000 km2, koje se proteze od Belize i Mexica, do El Salvadora, Guatemale i Hondurasa.  Copan je u zapadnom Hondurasu.
Tocan prijevod za rijec "Copan" nije utvrdjen, ali se zna da se to ime najcesce koristilo od 16. stoljeca nadalje. U nekim prijevodima znaci "most" ili "ponton", ili "Glavni grad Co".  Neki smatraju da dolazi iz Nahuatl jezika, i takodjer moze uz neke dodatke imati Nahuatl derivaciju koja znaci "most". 
Kultura je ovdje kulminirala u 7. stoljecu.  Posjetiti Copan se moze s vodicem ili bez, svejedno, vrijedno je dolaska.  Uz glavne atrakcije iznad zemlje, takodjer postoji mreza tunela pod zemljom.  Zasad je iskopano oko 4-5 km, i par tunela je otvoreno za javnost.    :icon_smile:

Kako je to izgledalo u cijelosti.

Na ulazu.

Unutra.

:glasses9: :glasses9:

Kroz cijelo naselje se mogu vidjeti mnogobrojni altari i kipovi proslih vladara uklesani u kamen.  I glave.   :icon_sad:

Setajuci kroz Copan,scene iz filma "Apocalypto" su mi pale na pamet.  Gledajuci mnoge altare razmisljam za sta su ih sve koristili....   :icon_eek:
U slucaju altara "Q", to je povijesni spomenik vladarima Maja.  Na svakoj strani kamena su uklesana 4 vladara (sve skupa 16) koji su vladali od 416. pa do 775.godine, tj. uklesana je njihova kronologija preko 350 godina povijesti.  Prikazani su kako sjede na glifu na kojem je uklesano njihovo ime.   :icon_confused:

Na kraju, mali predah, u hladu naravno.... :icon_mrgreen:

.......

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderator
  • BMW F650 GS Dakar-R1200GS
« Odgovori #96 : Veljača 07, 2008, 23:26:58 pm »
Uhh od tuda me ne bi istjerao čitav dan  :icon_thumright:
Zamislite sebi tišinu koja bi nastala kada bi ljudi govorili samo ono što znaju - Karel Čapek

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #97 : Veljača 08, 2008, 17:14:55 pm »
Lolo slazem se 100 posto. Puno malih detalja  gdje god se pogleda. Plus, da su u ono vrijeme imali takvu arhitekturu.... :icon_pray:
Lokacija takodjer, najljepse mjesto medju brdima ovdje.   :icon_thumright:

.......
Nastavismo dalje. El Florido se smjesi, malo mjesto,jedva se vidi na karti.  Jos jedna granica, nadam se bez puno problema.  I eto,bar jednom nam se posrecilo.  Sacekali smo par sati dok se momak pojavio s formularima za motore.  Da skratim vrijeme, pricam  s policajcima i carinikom u hladu ispod palme.  Kad odjednom, tip izvuce dugacku stangu sa malom kukom na kraju.  Coconut??  :icon_eek:  Ma naravno, moze,.  I tako, dobili smo par kokosa svjezih sa stabla na granici.  Sad sam skuzio zasto svi ovdje furaju macete.  Bez drugog nacina da ga otvorim, nozem sam ocistio ljusku, i onda pras o kut stepenice da napravim rupu.  Maceta bi bila puno jednostavnija.  Hmmm,malo toplo od sunca, ali vrlo osvjezavajuce svejedno.  Malo kiselkasto, bez previse secera.   :icon_super:

Papiri uredno rjeseni, pozdravljamo se s novim prijateljima i okrecemo lagano na sjever.  Audioslave i dalje svira  "I am the highway"......

Ne znam sta je ovdje bilo....jedan od mojih "momenata" dok sam izvlacio kameru..  :dontknow:

Krenuli smo za Rio Hondo, tamo skrenuli desno i pravo u La Ruidosa, pa onda lijevo prema Rio Dulce i dalje u dzunglu Yucatana prema Tikalu.
Prelaz u Rio Dulce izgleda vrlo turisticki s camcima u daljini.

Ali cim smo presli most, stvari postaju "stvarne". Izgleda kao da smo ponovo u Mexicu u nekom zabacenom selu Bogu iza nogu.   :icon_mrgreen:

Malo nas je i kisa oprala,tek toliko da se slegne prasina.

Danas je proslo bez puno uzbudjenja... :icon_rolleyes:

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #98 : Veljača 08, 2008, 18:04:22 pm »
Prosli smo kroz Izabal regiju, vrlo lijepo.  Ceste odlicne, policija slabo prisutna, moze se malo potegnut. Ali su nas zato provjerili za voce nekoliko km pred ulazom u park.  Scena oko nas se lagano istopila, brda su sve manja i manja, i na kraju nestaju. Mocvarno tlo i nisko raslinje je zamijenilo visoka stabla, i onda polako opet prelazimo u okolis dzungle.
Na putu za Flores smo susreli usamljenog motoristu na GS-u kako prasi u drugom smjeru kao da mu je sam vrag na repu.   :icon_eek:  Usporio sam nadajuci se da ce covjek stati, ali nista od toga.  Izmaglio je u tren oka.  U Floresu smo sreli momka iz Irske, kaze da je na putu za Sjevernu Ameriku.  Avionom je doprasio iz Irske u Argentinu sa svojim biciklom, i solo vrti pedale preko oba kontinenta.  ....sta drugo reci, respect!!! :icon_pray:
Ujedno smo ga pitali za majstora na GS-u, a on kaze da ga je upoznao i da je tip na putu oko svijeta.  Jutros dok je pakirao stvari na motoru, netko mu je maznuo kljuceve.  Zato je bio u zurbi na napravi sto vise km izmedju sebe i Floresa jer ocekuje da mu netko proba ukrasti motor.   :icon_evil:  Decko nas pita jel nama tko stogod ukrao.... :llllol:  rekoh nema potrebe, mi gubimo stvari po putu dovoljno bez icije pomoci, dok dodjemo kuci, nece nista ostati.... :llllol: 

...na ulazu u Tikal....

Stop je obavezan, info sesija u progresu.  Uputstva,ogranicenje,direkcije itd.  Takodjer ti probaju prodat knjigu i jos neke sitnice.  Uzeo sam kartu parka. Prisjecajuci se nasih mnogobrojnih "izgubljenih" trenutaka, mogla bi biti od pomoci.   :icon_mrgreen:
Karta za upad je $22, za gringose, $3 za domacu ekipu.  Gule na veliko.  :icon_evil:

Slijedece dvije su malo ubrzane jer sam pokusavao tempirat kad da opalim...ali mislim da se kuzi dovoljno..Prva je upozorenje za zmije, a druga za pantere....ozbiljno.. :icon_eek:  Kad smo vec kod zmija, zgazio sam par komada, oba puta nakon sto ih je Mark zgazio prvi.  Tako da ne znam jesu li vec bile mrtve, ili u procesu. Nisam gledao previse poblizu. Ideja zmije zapetljane oko nogara ili kofera mi se cinila kao losa stvar pa sam se pomolio na brzinu i po gasu....Posrecilo mi se.  :icon_thumright:

Julius, a je to????

Nasa "oaza" za veceras.  Sobe su ovdje malo skuplje nego inace,ali je zato vecera za dvoje i dorucak ujutro ukljucen.  Kako god zbrojis, matematika je tu negdje.   Sezona je praznika, imaju 3 "hotela" u parku, i svi su bili puni.  Ili mozemo nazad nekoliko km u selo naci sobu.  Na kraju smo odlucili ostati ovdje. Cijeli park je vrlo eko-orijented.  Struje nema, nego uvecer od 18:00 - 22:00 kad upale agregate, sve je cisto i vrhunski uredjeno.  Klopa je bila dobra.

Ostatak hotela, slijedece jutro.

Pravac prasuma.

U podnozju.

I jedna za usporedbu.

Vec poznata faca... :icon_super:

Zapravo je pravi naziv "Coatimundi".  Coati spada u porodicu rakuna.  Neke od karakteristika su izduzena njuska,sape poput medvjeda, nos lagano zavrnut prema gore, male usi, crna ili svijetlo smedja boja, sa svijelim tonovima po trbuhu, i prosjecnom tezinom od 3-8 kg.  Imaju reputaciju kao vrlo inteligentne zivotinje.  Vrlo su sposobne u penjanju i kopanju.  Prosjecno zive oko 8 godina.  Hodaju poput grizlija i mogu naglavacke sici niz stablo.   :icon_super:    Ima ih od Amazonije sve do visokih Anda. 

......

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #99 : Veljača 08, 2008, 20:56:57 pm »
Tikal je malo veci od Copana. Zapravo, to je najveci skup rusevina (grad Maja) za koji se zna. Bio je jedan od najjacih centara za kulturu Maja, i koncentraciju stanovnistva, i datira nazad do 4. stoljeca.  Ogromna stabla su ceiba (sveto stablo Maja), cedar i mahagonij.  Majmuni, mravojedi,zmije i jaguari su svakodnevna pojava u Tikalu.  Stari Tikal nema vode, tj. Maje su izgradili grad bez izvora vode osim kise.  Kisnicu su cuvali u podzemnim rezervoarima i tako prezivljavali.  Cak i ime Tikal dolazi od slozenice Ti-akal sto znaci "kod rezervara", a odnosi se na nekoliko uvala u kojima se sakupljala voda u centru grada.  Trenutno je otkriveno 6 (ili 7??) hramova/piramida, a postoje jos nebrojene zakopane gradjevine.  U centru paznje su naravno glavni hramovi koji dosezu 60m pa cak i 70m visine.  Na glavnom "setalistu" ili "plaza mayor" jedan nasuprot drugome su Hram Jaguara i Hram Mjeseca, oba gradjena oko godine 700.
Procijenjuje se da je broj stanovnika bio izmedju 100,000-200,000, a urbani dio grada zauzima oko 60km2.
Oko Tikala je pronadjen obrambeni kanal sirok 6m, uz mnogobrojne barikade.  Tikal je cesto bio u ratu s okolnim kraljevstvima.

Slike ce reci ostalo.

Naravno,gdje bi mogli posjetit ovako nesto da se ne pojavi i pokoji majmun. Cijelo popodne smo ih slusali kako skacu po stablima.  A onda nam je ovaj priustio "Kodak moment"...  :llllol: :llllol:

Cak i na 25m nije bilo tesko vidjet sto nam pokazuje.    :icon_mrgreen:

.....

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #100 : Veljača 11, 2008, 20:31:19 pm »
.....Tikal i sve opasne zivotinje iza nas,nailazimo na gusku...i to vrlo zestoku gusku.  Bila je u suprotnoj traci,trenutno u dvoboju sa autobusom.  Vozac je stao, valjda ga je prepala dovoljno da stane na sred ceste.  Kad je vidjela Marka na lijepom zutom BMW-u, pustila je bus na miru i pravac prema njemu.  Buduci da nismo znali u kojem ce pravcu krenut, i da izbjegnemo moguce lincovanje zbog zgazene guske, stali smo uz cestu i lupili par fotki.

Jezero Peten Itza.   Da netko ne bi dobio krivu ideju, to nije moj GS nakon voznje kroz Centralnu Ameriku,lokalac se sparkao tocno pred kameru...pa kad vec nisam mogao izbjeci scenu.  :dontknow:

Jos jedan djir kroz Flores.

Mape van, i planiramo daljnju strategiju.  Nakon nekoliko dana na Yucatanu, doslo vrijeme da napustimo dzunglu.  Na desnoj strani je Belize, i sudeci po karti, jedna glavna cesta vodi kroz Belize, u Cancun, i dalje uz obalu Mexica kroz sva turisticka sredista koja smo do sad uspjeli izbjeci.  Ili mozemo okrenut lijevo, kroz dzunglu prema juzno Meksickoj granici. Ne postoji primarna cesta, sve trase na karti su sekundarne, sto znaci blato i dzungla u najgorem slucaju, sljunak i kamen i prasina u najboljem.....
Uzeli smo drugu opciju.

Sprijeda.

Iza.

Sta drugo reci nego  "good vibrations".  Vibracije na veliko, a sad da li su bile dobre ili ne.... :icon_scratch:
Markovo svijetlo jos uvijek stoji, neki dan smo far zavezali sa zicom, pukao je nosac ili sto vec drzi far na mjestu, pa smo napravili novi sistem od zice.   :icon_mrgreen:  Skuzio sam da ako dignem GS na nekih 80 -100 km/h, vibre se znatno smanje, udarci se manje osjete, ali je frka kad naleti hrpa kamenja na sred puta, ili vec dobro poznate rupetine.   ABS je spasio situaciju par puta.   :glasses9:
Nekoliko puta smo stali radi osvjezenja, i da provjerimo ima li koja labava ili polomljena zbica na kotacima....no problemo.  :icon_thumright:  Na jednom od tih stanki smo dobili "prasina" tretman kad je pored nas protutnjao bus sa gringo turistima.  Da je kojim slucajem prasina bijela, rekao bi covjek da je napadao snjeg po nama.   :icon_eek:
Ali, par sati kasnije, mi smo prosli njih, sa busom u kvaru, vani bez hladovine i klime, a sunce lagano na 35+..... :Rhah: :Rhah: 

Eventualno stizemo pred ured Imigracija Guatemale.  Carinik iza pulta nesto vice i veselo na pozdravlja.  Na dahu se osjeti alkohol.  Ostala dvojica sjede za stolom pozadi, i uz gajbu piva igraju karte. Putovnice nije ni pogledao, samo prolistao dok nije nasao praznu stranicu i opalio pecat... :icon_thumright:

Uputstva do granice  su bila sljedeca.  Nastavite ravno 18 km do rijeke. Na krizanju ne skrenuti lijevo, nego desno za Tecnico.  Tu predjete rijeku, i voila, evo vas u Mexicu. 
Hmmm   :icon_scratch:, ok, zvuci jednostavno, nema zime.
Slijedecih 18 km se cinilo kao 36..Eventualno stigosmo do krizanja, i naravno, sta drugo nego skrenemo lijevo.  Ja sam stao u nadi da ce me Mark skuzit, ali je on nastavio dalje.  I dok sam tako zadubljen gledao u kartu, pojavilo se par djecaka, a zatim nekoliko tipova...po izgledu pijani do daske.  Prvo nisam znao sta ocekivat i jesu li ljudi prijateljski raspolozeni, pa sam upalio motor.  Za svaki slucaj.  Ali, ovaj put nije bilo frke. Sva trojica su mi dali razlicite direkcije do rijeke, sto je stvarno bilo posebno buduci da postoje samo dva smjera, lijevo ili desno i obadva zavrsavaju na obali.   :icon_mrgreen:
Eventualno, moj izgubljeni kompanjon se vratio sa zbunjenim izrazom lica.  Que pasa??  Kaze da je cesta naglo nestala, i kad nije vidio ni most ni trajekt, i da ja falim, skontao je da nesto ne stima. 
Uglavnom, okrenuli smo u drugome pravcu.

....bez puno uspjeha.... :icon_eek:

Stigli smo u maleno naselje bez igdje ikoga. Spazio sam dva klinca kako nas promatraju sa terase pa im mahnuo da vidimo jesmo li na pravome mjestu.  Momci kazu da jesmo, ali da ne mozemo dalje.  Rijeka je pred nama, ali nema mosta.  A nema ni trajekta.  Ovdje prelaze samo pjesaci. 
I sta sad?  Na karti se vidi rijeka, ali isto tako navodno postoji "selo" na obe strane, znaci da ljudi prelaze vamo-tamo.  I to je jedino sto smo imali za pravo.  Ljudi prelaze, ali ne vozila.   :llllol: na nas racun.
Uz malo gestikulacije i pazljivo izabranih rijeci na hrvatskome (nisam htjeo da Mark misli kako grdo govorim), svi skupa smo dosli do zakljucka da nas dvojica hocemo preci, da mosta nema, i da trebamo nekoga s camcem.  Aha! Barca? Si! No problemo.  Odveli su nas do jedne kolibe, i pozvali vlasnika da izadje van.  Kad smo se sporazumjeli i objasnili u cemu je stvar, upalio je svoj moped, i pravo na "plazu" da nam pokaze gdje cemo utovarit motore.  U medjuvremenu, on ce otici po camac.   Sve 5, nema problema.  Cijena????...$15 po motoru. Malo smo se cjenkali, ali covjek nije popustao.  A bas i nismo imali puno izbora.  "Plaza" je bila kraj puta, literalno kraj puta.  Majstori su zavezli cestu ravno u rijeku, i onda natrpali soder tako da mogu po vodu sa svojim 4x4 terencima.  Kad smo se pojavili, oveca familija je imala piknik, a mi ko svemirci iz vedra neba.  Kad smo malo popricali i upoznali ekipu, razgovor se opet okrenuo nogometu.  (cemu drugome). 
Mikelandjelo (tako je covjek rekao da se zove), nam je ponudio hladnu Coca-Colu, i svjeze narandze.  Doveli su cijelu familiju na rijeku, djecu da se kupaju i da se malo zabave.  Svi su imali veliki osmjeh na licu,s "domacom" atmosferom, ljudi su nas prihvatili kao da smo stari znanci.  Netko ce reci da su zaostali zbog toga kako i gdje zive, ali moram priznati da su se prema nama ponijeli bolje nego neki od "gringosa" koje sam upoznao u USA.

Mikelandjelo.

Ostali.

Rijeka je nekih 150m u sirinu.  Kad sam vidio soderice, na tren sam pomislio da mozemo prijeci bez problema.   :icon_scratch:  Ali je zato u sredini preko 2 metra, i brza.  Nitko se ne kupa dalje od plicaka, i s dobrim razlogom.

Stize nas prijevoz.

Kapetan je doneo fosnu za utovar, ideja je bila da naguramo motore preko i spustimo u camac.  Ali, s obzirom da je ta fosna bila dugacka manje od metra, nije islo po planu.  Uspjeli smo zadici prednji kraj, i onda, svi skupa smo zaljuljali motor na cenralnom stitniku dok vaga nije prevalila na drugu stranu i polako spustili u brodic.  Kofere sam ubacio sa strane za slucaj prevrtanja.  Kad sam Mikelu ponudio par dolara za pomoc i gostoprimstvo, nije htjeo ni centa.  Ipak, da donekle stvari budu fer, ostavio sam mu svoj svicarski nozic.  Kompas, skarice i ostale sitnice su ih odusevile, sudeci po reakciji, to je prvi put da su vidjeli tako nesto. Covjek mi se srdacno zahvalio i pozelio sretan put.   :hello:

Istovremeno,Marka je uhvatila panika jer nam je osiguranje za Meksiko odavna isteklo.  Bas bi bilo veselo da motori popadaju u vodu sa svim stvarima, bez osiguranja, bez icega.    :icon_fU:
Slijedeci njegov zakljucak, nije mi trebalo dugo da se posadim na GS, i oduprem nogama sa svake strane. 
Kao da ce to nesto znaciti ako mrcina odluci na plivanje.... :icon_mrgreen:

Prijelaz. 

Nas vozac.

Par puta smo se malo zaljuljali, tek toliko da zivci prorade i da pocnem razmisljat sto cu prvo hvatati s motora prije nego potone.  Na drugoj strani je bilo nekoliko taxi camaca.  Onda sam skuzio kuda su  oni turisti isli.  Ekipa dodje do rijeke, i onda uzmu camac i idu gledati Maja rusevine. Uz rijeku ima nekoliko lokacija sa starim hramovima i manjim piramidama, ali je jedini pristup sa vode.  U nasem slucaju, to je bilo dobro jer su taksisti sjedili i kartali u hladovini, tako da smo imali pomoc za istovar.  Camac je prisao najblize sto je mogao, a kroz plicak smo se provezli bez problema.   :icon_thumright:

I voila, evo nas opet u Mexicu.  :Rkap:

.....

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #101 : Veljača 11, 2008, 22:53:08 pm »
 :hello: :hello:

Mexico...vec dobro poznata zemlja veselih ljudi, konstantne fieste, divljeg prometa, i naravno, tko bi zaboravio, tope.
Presli smo granu u Corozalu i uspjeli pronaci Imigracije.  Zatvorene. Dok smo tako razmisljali sta jos moze krenut u krivom smjeru, pojavio se tip na biciklu i vrlo ljubazno upitao u cemu je problem. Trebamo nekog da nam opali pecate i da turist kartice! A, si, no problemo, uno momento.  Mobitel van, i 15 minuta kasnije, Imigracijski ured je otvoren za biznis.  Zapravo, pojavio se auto s velikim tipom na zadnjem sicu. Vozac je iskocio van i otvorio kapiju a zatim uvezao auto u dvoriste,otvorio vrata za sefa a zatim i prtljaznik.  Gazda je izasao, iz aktovke pozadi izvadio par dokumenata,lupio pasose, i adio. Cica mica gotova prica.  :icon_eek:
A motori???  Vec nam je dobro poznato da za motore postoje naljepnice koje se daju za sva vozila po ulazu u Mexico.  Uvozne dozvole, kako ih zovu.  Po izlazu iz zemlje, carina ih skida i uzima nazad.  Tocnije, biti u Mexicu bez uvozne dozvole je veliki no-no, jer to znaci da vozilo prakticki ne postoji unutar zemlje.  Pa ako se "slucajno" desi da ga netko ukrade, nista se ne moze prijavit policiji, jer nije postojalo u prvom redu.   :icon_scratch:   
Na nase veliko odusevljenje (sarkazam naglasen), granicar nam kaze da ovdje nema carine,nema tko izdat uvoznu dozvolu.  Po nekom normalnom pravilu ovdje ne bi trebalo  biti prijelaza za nista osim pjesaka. Od kuda smo se mi stvorili jos mu nije bilo jasno. Na kraju, sami smo si krivi.  Da smo zapalili na "pravu" granicu, sve bi stimalo, ovako kao padobranci nismo bas sletjeli u najbolje.  Pa dobro, nakon mini-konferencije, odlucili smo krenut za Palenque slijedeci dan i tamo potrazit carinu.
Veceras smo ostali uz rijeku.  Mark je radio na mobitelu.  Zaboravio sam gdje ga je kupio, mislim negdje u Tegucigalpi?  :icon_scratch:  Uglavnom,kupio je karticu ali nista od toga. Sad smo u Mexicu, a telefon je iz Guatemale,  daleko,daleko, 150 metara preko rijeke. Cak su i lokalne cure na recepciji probale ali nista od toga.   :icon_sad:

Soba za veceras.

To sto visi je mreza za komarce, pokrije cijeli krevet kad se razveze.  Gledajuci neke od insekata na zidovima pitam se da li je dovoljno debela da izdrzi ili ne.  Jos nisam probao malariju, ali slusajuci Markova iskustva od kad je bio zarazen, mislim da radije ni ne bih.

Ujutro, malo zabrinuti,krecemo za Palenque.  Ova cijela regija je poznata po rusevinama, ali vecinom su sve radjene na istu foru. Kad smo stigli u grad, konacno sam nasao postu i par razglednica za poslati kuci.  Mark je otisao kupiti novi mobitel, broj, karticu, sve.  Dok ga cekam, kupio sam punu vrecicu  mijesanih ljesnjaka,oraha,badema i ne znam jos sve cega za $2.  Tako se nekako posrecilo da smo parkirali pred izlogom jedne od mnogobrojnih trgovina zenske konfekcije.  I naravno, unutra same djevojke.  Kad je Mark izasao, nasao me je u dubokome razgovoru sa svih 5 cura sto su unutra radile.  :icon_super:
Par minuta kasnije, put pod noge prije nego sto upadnem u probleme.   :icon_mrgreen: :icon_mrgreen:

Usput smo naletili na aerodrom pa odlucili probati tamo...mozda ima carina...i dokumenti za motore.  Posrecilo nam se bar u jednoj stvari, a to je sto smo upoznali Roberta.  Roberto je pilot, prevozi turiste za Cancun i nazad, izmedju ostalih tura.  Vrlo dobro govori engleski, planira doci u Hrvatsku, i obavezno pita za Sukera.  :icon_fU:  On je konacno sredio Markov mobitel (cinjenica je da kad upale odredjeni broj, onda se mora sacekat 4-5 sati dok telefon zapravo proradi), i pomogao nam s par ostalih sitnica.  Super tip.

Aerodrom ima privatno osiguranje, i to cini se vrlo dobro organizirano.  Roberto je objasnio da ovdje najcesce slecu bogatasi u privatnim avionima i helicima, pa tako i osiguranje mora biti po mjeri.  Ovom momku se dopao GS pa je zamolio jednu sliku ako je moguce.

.....

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #102 : Veljača 11, 2008, 23:54:13 pm »
.....objasnili smo Robertu o cemu se radi i sto trebamo. On je izvadio mobitel i nakon par minuta razgovora na spanjolskom, s osmjehom izjavio da carinik stize.  Jer ured je naravno zatvoren.  15-ak minuta kasnije, stize mali auto, sa velikom zenom unutra. Chiquita izlazi van, s 20 deka sminke pod svakim okom, poprsjem koje bi doseglo vjetrobran na mom GS-u, odjecom preuskom za maltretiranje na njenoj fiziologiji, i 40 kg suvisne izolacije oko bokova.   :icon_smile:   Izgled na stranu, zena je bila vrlo ljubazna i cisto profesionalna, i lijepo nam objasnila da nista od papira, to se samo radi na cestovnim granicnim prijelazima.  Kad je pitala gdje smo presli, i kad smo odgovorili, reakcija je bila vrlo zbunjeni pogled, prvo u nas, a zatim u motore.  Cini mi se da ce nam taj pogled postati poznat tokom ovog putovanja.   :icon_mrgreen:
Jos smo malo popricali s Robertom, a potom se pozdravili i krenuli dalje.

Ruta nas vodi kroz Chiapas, meni najdrazi dio Mexica.

Prolazeci kroz planine, idemo u generalnom smjeru Tuxtle...tamo valjda ima nekakav ured koji nam moze izdati papire.  Nazvali smo ekipu iz osiguranja u Texasu i malo se posavjetovali, buduci da decki imaju vise iskustva s Mexickim zakonima.  U najboljem slucaju, ako nas dignu Federales (Drzavna Policija), mozda nas puste s kaznom, ili uzmu nesto na licu mjesta.  U najgorem slucaju, zaplijenit ce motore, a s nama u zatvor, ili po papire na granicu kako god je moguce prije nego dobijemo motore nazad.  Ni jedna alternativa nam nije odgovarala, pa smo odlucili jos jednom probat u Tuxtli.
Pred ulazom u sama brda, vidim benzinsku stanicu i stajem po gorivo.  Ja imam jos pola rezervara, sto znaci da je Mark blizu dna.  On staje iza auta i ceka na tankanje, i kad sam pogledao slijedeci put, motor mu je lezao na asfaltu.  Ne znam sta se desilo, samo kaze da mu je pao dok je silazio.   :icon_sad:  Na kraju nije tankao.  Ima jos stanica, stat cemo na slijedecoj.  Sigurno?  -yeah, no problem, got plenty to go.....
Hmmm, malo dalje u brdima, svako malo smo prosli table "gorivo" ili "benzin" uz cestu, i pred kucama.  Cini se da nema vise stanica, bar ne blizu, cim ljudi prodaju gorivo privatno iz kuca.  Tako i bilo.  Mark je mahnuo i kucnuo u rezervar par puta.  Poruka jasna.  Nema vise djusa.  Eventualno smo morali stati i kupit benzin na prvom mogucem mjestu prije nego sto je ostao totalno suh. 

Jesam spomenuo da smo trenutno na "Ruti Maja"? Ovo je samo jedno od podrucja pod tim nazivom, koje obuhvaca teritorij Guatemale, Meksika,Belize i ostalih zemalja gdje su Maje zivjeli. Po broju suvenira i narodnih nosnji na prodaju uz cestu, vidi se da su turisti ovdje cesti prizor.
Veceras cemo se zabit u Ocosingo i napravit malu provjeru.  Ranije smo pronasli da su Marku poispadali sarafi sto drze top-case montazu na motoru.  Bas me zanima sto meni fali.... :icon_scratch:

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #103 : Veljača 12, 2008, 17:21:58 pm »
...dobro jutro.... :icon_eek:

Probao sam malo zumirat da dobijem centar iz bliza.

Jutros opet zafrkancija s vesom. Sinoc sam pitao nasu (vrlo simpaticnu) recepcionarku jel moguce oprati i osusiti ves za jutros oko 8:00.  Ocigledno, doslo je do nesporazuma,jer je ves tek bio opran jutros u 8. Spremili smo se za polazak, otisao sam trazit odjecu, a cura mi je samo pokazala prema gore.  Gore? Sta gore???  :icon_scratch:  -susi se,na krovu, cekamo sunce, tek popodne finito!  .....hah....ja sam jos dobro prosao sa jednim parom mokrih traperica i par majica..Mark je oprao sve osim onog sto je nosio sinoc...  :icon_mrgreen:  Hlace sam razvukao preko kofera i povezao mrezom, svaki put kad smo stali, okrenuo sam drugu stranu prema gore, i nakon par sati, sve je bilo suho.  Marku se nije dalo oblacit prljave hlace od jucer, ali nije imao puno izbora.   Naravno, kao dobar prijatelj, ja sam mu dobronamjerno spomenuo da bi mogao obuci sve mokro, buduci da je vrlo toplo vani, nece mu biti zima, i ako vozi malo brze, stvari ce se osusit bez problema.    :icon_rolleyes::llllol:  Ne znam zasto, ali nije vidio humor u tome.   :dontknow:

Napola mokri, i nekih 10kg vode tezi, opalili smo turu do Tuxtle.  Buduci da smo ovaj put usli s druge strane, naravno da smo se izgubili.  Sjecam se par putokaza na putu van, mora da su znali da se vracamo pa su namjerno pobrkali znakove.   :icon_mrgreen:
I tako,slucajno prozujimo pored glavnog sjedista policije.  180 stupnjeva nazad, i usli smo u parking, gdje nas je cuvar s M-16 pazljivo pregledao i ispitao kud,sta,kako i zasto, a zatim Croatia? Football? Suker?
Mark je odlucio uci unutra i potrazit nekakav papir, bilo sta samo da imamo nesto u slucaju policije.  Mexico je pun vojnih punktova, to vec znamo. Ali vojsku ne zanimaju papiri od motora, samo odakle idemo, ima li droge ili oruzja na vozilu. Jesmo li legalni, tablice, dozvole, sve ostalo, briga njih.  Nego, Federales ce biti problem ako naletimo.
Par minuta kasnije, izlazi s formularom i kaze da se moramo predbiljezit, platit odredjenu svotu novaca, i proci nekakav kurs.  Nakon malo razmatranja, skuzili smo da je dobio formulare za auto skolu, i polaganje vozackog ispita.   :icon_confused:  Nista od toga.  Vec mi je polako ovo pocelo ici na zivce, pa necemo cijelu drzavu preci u potrazi za jednim papirom.  Ako nas zaustave, reci cemo da smo na putu za granicu po nove dozvole.  Da nismo stare predali na carini kad smo usli u Guatemalu, ne bi bilo problema, jos bi bile trajne.  Ali, nitko nije planirao da cemo se vracati kroz Mexico.  Trebali smo nastaviti za juzni kontinent.  A, ako se dozvola ne vrati po izlazu, carina uzima svojih $200 pologa s moje kreditne kartice, ime mi ostaje u kompjuteru s prekrsajem, i slijedeci put ako se pojavim, napravit ce mi frku.  Ali, to sve na stranu....donijeli smo odluku prasit zapadnom obalom uz Pacifik dokle nam bude islo, potom presjeci kroz centralni Mexico prema Texasu.  Nakon svega, kako bi mi to putovali kroz Mexico dvaput, a da nismo ilegalni bar na povratku.... :icon_mrgreen:

Prema obali, stvari me podsjecaju na Dalmaciju.

U jednom od malih naselja, stajemo osvjeziti grlo.  Znak kaze svjezi djus, naranca, ljubenica, dinja..... :icon_super:
3 kune i par minuta cekanja su se vise nego isplatili.  Baka je uzela cijelu dinju iz skrinje, ne znam kako ju je iscjedila, samo znam da je to bio najbolji vocni djus sto sam ikad probao.   Po okusu bih rekao da je bilo malo mlijeka unutra, ali kad sam pitao kako ga je slozila -- "no comprende"!!

Gazda je sjedio do nas i poceli smo razgovarati. Tip kaze da je bio u USA, u Minnesoti, radio na gradjevini. Pitam -Sto se desilo kad si nazad u Mexicu?   Kaze da je njegov zivot ovdje, da mu je falio Mexico.  Mozda covjek i govori istinu, ali meni se vise cinilo kao da je u pitanju bila deportacija.   :dontknow:

Jos jedna stvar koju sam primjetio uz magarce i svinje po ulicama, a to su cijeli copori lutalica.

Svako selo ih ima, najcesce po 5-6 u grupama odjednom. Zacudo, svinje ne diraju....

Prateci vijugu kroz planine, dospjeli smo u malo mjesto Santiago Astato.  U samome centru mali restoran, sobe za rentu, i vatrogasna stanica u jednoj zgradi.  Djeca i ljudi na ulicama, spremaju se za fiestu veceras.  U pozadini cujem neku zensku kako se krevelji na krestavom zvucniku.  Dok je Mark rjesio sobu, pronasao sam izvor buke.  Na svakoj strani sela, digli su stup dovoljno visoko da strsi iznad kuca.  I na vrh njega stavili zvucnik i peglaj non-stop.  Ako nije nekakva izlomljena muzika, onda zenska zlabra na puno-automatskom spanjolskom.  Valjda ce prestat veceras kad padne mrak...aha...kako ne.... :icon_evil:

Pod "hotelom" gdje smo spremili motore, jedna od domacica sprema klopu za vecerasnju zabavu.

:icon_eek: :icon_eek:

Oko 21:00 se pojavila kuharica i spremila enchilade za veceru. Dok smo tako sjedili i pricali o danasnjim dogadjajima uz par hladnih, pojavio se Jonh.  John je iz Kanade, putuje u malom 4 cilindarskom Winebagu sa zenom i njenom frendicom   :icon_super: :icon_super:.  Inace vozi kamion, a kad ne radi, onda putuju.  Uzeli su 2 mjeseca slobodnog da obidju Mexico. Kaze da im je ovo vec drugi put. 

Kaze da inace spavaju u kombiju, usput stanu i nazicaju tus kad im se tusira.  Zajedno smo vecerali, a potom podijelili par Kanadskih iz frizidera i  na spavanac.  A jesmo i mi neki optimisti.... :icon_sad:
Oko 23:00 je poceo drmat bend uzivo 30m od prozora.  Malo sam slusao i uzivao u domacoj muzici, ha, kao da sam imao izbora. Momci su nastavili do 5 ujutro.  U 6:00 se ponovo javila zenska na zvucniku i pocela vrtit polku.  Nemam nista protiv veselice, ali zar bas mora pocet tako na uranak?  :icon_eek:  Nismo imali s cime gadjat zvucnik, niti pilu da prepilimo stup,  pa smo se isteturali na ulicu da vidimo gdje je John.  Sudeci po izrazima,  ni oni nisu nista bolje spavali.  Ali, sve ima svoje pozitivne strane. U ovom slucaju, cure su nam spremile tost sa pekmezom za dorucak, i svjezu kavu, ne instant.  Stvari su odmah pocele izgledati bolje.   :icon_thumright:

Jos malo i vrijeme da se krene....

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #104 : Veljača 12, 2008, 17:30:28 pm »
...temperatura lagano skace...jos jedno mjesto za predah...ovaj put 4 kune...svjezi kokos.. :icon_thumright:
Mark je sav vesel, uspio je uhvatit signal, i zenu na telefon...

Gazda inace vozi taksi, taman je dofurao svjeze kokose kad smo stali.

Neka se nitko ne zavarava, gledao sam kako cura barata s macetom dok je skidala kore...ne bih ju htjeo vidjet ljutu.  :icon_mrgreen:

Na jednom od mnogih stopova...decki se nisu htjeli slikat, ali sam im rekao da je fotka za Sukera.  :llllol:

.....