Autor Tema: japanski potpis protiv kineskog  (Posjeta: 7641 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline wulfy

• Budva - Crna Gora
  • Tourer
  • Spol: Muški
  • Aprilia Pegaso 650 ; Benelli Pepe
japanski potpis protiv kineskog
« : Travanj 28, 2007, 17:21:06 pm »
Konačno, susret dvije velike sile:

QINGQI QM 125-10V ------- YAMAHA YBR 125

Imam neko vrijeme Qingqija i dobro sam se upoznao sa njim. Tonac koji radi kod mene prije mjesec dana kupio je Yamahu. Dao mi je da je vozim. Poslije vožnje sabiram utiske i upoređujem sa mojim Qingqijem. Palo mi je na pamet da to podjelim sa vama i na brzinu pravim fotografije dok su dvije mašine jedna pored druge.

125 kubika je to...

Šta znači ovih 125 kubika? Da li je bolji skuter ili motor od 125 kubika? Sve zavisi kako gledate na ,,stvar''. Motor je sigurniji zbog velikih točkova i pruža makar i taj subjektivni osjećaj sigurnosti – ipak osjetite komad među nogama. Kod skutera nema mjenjanja brzina. Skuter pobjedjuje i kod raspoloživog prtljažnog prostora.
125-ica ipak pruža osjećaj motora. Stiče se rutina i osjećaj za mjenjač. Zbog dimenzija odlični za probijanje kroz grad. Maksimalna brzina je oko 100 km/h što je sasvim dovoljno za skoro sva zakonska ograničenja brzine. Van grada, pa, može. Ja sam sa ovim mojim prevaljivao i do 250 km bez stajanja. Normalno, prosječna brzina sigurno nije za obaranje brzinskih rekorda. Iskrena preporuka kod prve stepenice za sticanje znanja kako se motor uopšte ponaša. Takođe, kada dođe vrijeme kupovanja ,,velikog'' motora preko ovih 125-ica se jasno iskristalizuju želje koji to motor... enduro, sport, putnički, supermoto,...

Vožnja

U vožnji su potpuno isti. Položaj, kontrola i osječaj indentični. Mala prednost je na strani Yamahe, no, mislim da nije u pitanju ciklistika već gume. Gume koje su montirane na YBR 125 su svakako klasa iznad ovih montiranih na QM 125-10V. Ista kontrola prilikom probijanja kroz saobraćajnu gužvu. Na otvorenom nedostaje i jednom i drugom snage na većim usponima. Jedina razlika je vidljiva u kvalitetu. Dok je kod Yamahe sve utegnuto, kod Qingqija se čuju neki zvukovi, te zveči instrument tabla, te neće baš uvjek da ubaci u neutral. U svakom slučaju, tu nema previše razlike. Ko misli na dodatnu sigurnost Qingqija će da obuče u nove gume. Poslije uzastopne vožnje više ne znaš na koji si od ova dva motora. Po tom osjećaju nema razloga zašto je Yamaha skuplja.

Kako su napravljeni

Iako izdaleka izgledaju isto kada se približite vide se razlike. Zapravo niti jedan dio nije isto dizajniran osim felni. Kvalitet materijala i način na koji je sve spakovano je debelo na strani Yamahe. Koliko koja fabrika posvećuje pažnju detaljima neka kažu fotografije.
Sa lijeve strane je Qingqi, sa desne Yamaha

Qingqi je pobornik hroma, dok yamaha preferira plastiku kod retrovizora

komande na desnoj ruci bogatije kod Qingqija

komande kod Yamahe bolje

kod Yamahe auspuh je visociji. Qingqi više zaobljen

kočnice kod Qingqija izgledaju ozbiljnije

Yamahina posvjećenost detaljima

Kod Yamahe su svi spojevi besprekorno izvedeni i ništa ne landara. U tom pogledu Yamaha je daleko ispred Qingqija. Ja sam sa mojim Qingqijem napravio preko 8.000 km. Gledam detalje koji su se meni kvarili i pokušavam te djelove da vidim na Yamahi. Jednostavno kvalitetnije napravljani ili sasvim drugačije izvedeno. Stekao sam utisak da se Yamaha ne kvari baš tako lako.

Oprema

Očekivanja od opreme kod 125-ica nisu velika. No, dati motori imaju šta da ponude. Prvo ću da nabrojim šta i jedan i drugi nude, a to je obrtomjer, nosač kofera, centaralni nogar i disk kočnica na prednjem točku. Za razliku od Yamahe, Qingqi je dodatno opremljen displejom koji pokazuje u kojem stepenu se trenutno nalazi mjenjač. Qingqi posjeduje i bravu za vezivanje kacige koju yamaha opet nema. Takođe na desnoj strani posjeduje više prekidača. To zato što se kod Yamahe svjetlo pali čim se da kontakt. Yamaha nema prekidač za prekidanje strujnog kola. Yamaha je zato opremljena pokazivačem nivoa goriva dok kod Qingqija ne postoji ni lampica. Qingqi ima bočni nogar dok on kod Yamahe ne postoji.
Jedan zanimljiv detalj kod Qingqija sjedište se otvara na ključ čime se prilazi zaista malenom prostoru za sitnice. Kod Yamahe sjedište se ne diže, samo bočna oplata da bi se prišlo akumulatoru i osnovnom alatu. Qingqi je tu opet u maloj prednosti. Ispod akumilatora nalazi se plastična kutija koja je zgodna za odlaganje dodatnog alata npr.

Rezime

U suštini isti motori koji pružaju isto zadovoljstvo vožnje na dva točka. Kvalitet izrade je na strani yamahe i ona tu pokazuje svoju superiornost. Oprema, pa skoro ista, možda Qingqi u blagoj prednosti, ali ipak je veliki minus nemanje pokazivača nivoa goriva. Mada to skoro da nije potrebno sa potrošnjim manjom od tri litre. Najveća potrošnja koju sam uspio da dosegnem je 3,2 litra. Pretpostavljam da se i yamaha kreće u tim okvirima. Kada bi birao, uzeo bih Yamahu. U stvari, prvo da pogledamo cijene.

satovi, slicno, ali razlicito

Cijena

Yamaha je sa cijenom od 2100 eura zaista povoljna kupovina. Cijena je niska zato što se proizvodi u Kini. Proizvod iz Kine sa Japanskim potpisom i Japanskom kontrolom kvaliteta. Za novi motor zaista nije mnogo dati 2100 eura. Ali, šta je sa robom iz Kine koja ne nudi potpis, a pruža maltene isto? Ako smo kod Yamahe pričali o povoljnoj cijeni šta reći za Qingqi koji košta 1300 eura. Vredi li razlika u kvalitetu 800 eura? Kvarovi koji se dešavaju na kinezu sigurno ne mogu dostići cifru od tih 800 eura. Šta kupiti? Ako imate dodatnih 800 eura i ne želite da razmišljate o sitnicama hoće li koji šaraf otpasti i sl. Onda je Yamaha vaš izbor. Ako hoćete da naučite šta zaista treba vašem motoru da bi funkcionisao besprekorno, i to svoje znanje poslije da prenesete na sledeći motor onda je Qingqi vaš izbor. Napomena, da se nešto nauči potrebno je izgubiti i po koji živac.

Sada kada znam cijene više nisam siguran da li je Yamaha pravi izbor. Kada mi se Qingqi kvario proklinjao sam i njega i cijelu Kinu zašto ne odvojih dodatnih 800 eura. Kada je radio nisam vidio razlog zašto doplatiti 800 eura.

Testni motori

Testirani motori su moj ljubimac sa predjenih 8.100 km i nova Yamaha sa predjenih 400 km. Iz tog razloga ih nismo testirali u nekim ekstremnim situacijama. Valda će ovo pomoći nekome kod odabira prvog motora.

Pozdrav.

Offline Deny

• Vizir
  • **
Odg: japanski potpis protiv kineskog
« Odgovori #1 : Travanj 28, 2007, 17:38:48 pm »
jako dobar test .....možda kad se yamaha razradi,bilo bi dobro usporediti i njihove krajne brzine i zaustavne puteve prilikom kočenja...

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #2 : Travanj 28, 2007, 23:57:30 pm »
Svaka čast!
U prvom dojmu dolazim do zaključka za koji sam i znao: Kinezi kao i prije Koreanci (a i danas) nedostatak kvalitete ili tehničke usavršenosti nadoknađuju boljom ponudom opreme i nižom cijenom. U današnjoj situaciji u kojoj se nalazim, gledao bih samo Yamahu u izboru ova dva modela. Ali nekad nije bilo ni toliko love koliko sada imam, pa bi se možda drukčije razmišljalo :icon_scratch:
I još mi je jedna stvar dala materijala za razmišljanje:

Citat:
...Ako hoćete da naučite šta zaista treba vašem motoru da bi funkcionisao besprekorno, i to svoje znanje poslije da prenesete na sledeći motor onda je Qingqi vaš izbor. Napomena, da se nešto nauči potrebno je izgubiti i po koji živac...

MZ-i i Jawe (Tomosi na stranu, oni su legende) za kojima mi koji smo sad malo stariji stalno žalili, u stvari nisu bili puno kvalitetniji, a mi za njima stalno žalimo. Ili žalimo za tim vremenima :icon_scratch: Sad tvrdim i uvijek ću: istočno evropski strojevi su imali više duše, ali onda, mislim da ovi danas nemaju. A tada je bio i manji izbor, tj. baš ga i nije bilo. Danas je očito neko drugo vrijeme. I time sam došao do zaključka da Kinezi imaju veću vrijednost nego mi to mislimo. U jednom drugom smislu, a sve govori ovaj citat koji sam stavio. Već zamišljam klinca čiji roditelji nemaju novaca da sinu ostvare želju pa skuplja sam (kao mnogi među koje i sebe ubrajam). Moguće mu je skupiti za Kineza i to kupuje i vozi, skuplja iskustva, a kasnije od njega nastaje kvalitetniji motorist. Bolje cijeni što ima i zna se snaći.
Ovaj test mi ima dublje značenje, iako je dobar gledajući i doslovno, i autoru svaka čast :icon_super: :icon_super:
google master

Offline Direktor

• Karlovac
  • Old School
« Odgovori #3 : Svibanj 02, 2007, 16:44:09 pm »
2 Beeblebrox and Julius: daj puknite to na naslovnicu!
BTW: tekst je odličan. Svaka čast na tekstu.
Street Illegal

Offline tbenosic

• Komarac
  • *
  • Yamaha YBR 125
« Odgovori #4 : Lipanj 26, 2007, 22:24:02 pm »
Koja je to zadnja guma na ybr-u?
Original je Sakura, a ovo je nesto sire i ako znas koliko je kostala otprilike.
Pozdrav.

Offline wulfy

• Budva - Crna Gora
  • Tourer
  • Aprilia Pegaso 650 ; Benelli Pepe
« Odgovori #5 : Lipanj 29, 2007, 14:04:49 pm »
Mislim da je AVON montiran, sve podatke cu prenjeti kada se vidim sa covjekom.

Offline tbenosic

• Komarac
  • *
  • Yamaha YBR 125
« Odgovori #6 : Lipanj 30, 2007, 01:08:14 am »
OK. Ajd ako budeš mogao pa napiši. Ja razmišljam sljedeće stavit Savu MC07 zbog cijene, a jedino me zanima kako drži cestu, ako je kao ova Sakura onda ju uzimam.

Offline digidoo

• Komarac
  • *
« Odgovori #7 : Srpanj 01, 2007, 14:56:58 pm »
Svaka čst na testu, zbilja si se potrudio...

Offline koma

• Zagreb, Kvatrić
  • Interceptor
  • obnavljam moto guzzi falcone 500 '70.
« Odgovori #8 : Kolovoz 09, 2007, 08:46:50 am »
Svaka čast na tekstu i razmišljanjima. Preporučit ću mladim i starim početnicima da pročitaju, jer su bajkići pravi za početnike...

sretno!... :icon_super:
grč. - κῶμα