Autor Tema: udarni ključ ili engl. impact wrench  (Posjeta: 16321 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline IvanGrozni

• Interceptor
  • Spol: Muški
  • Beverly 250ie
udarni ključ ili engl. impact wrench
« : Svibanj 12, 2009, 16:03:45 pm »
budući da sam radim servis na svom bevu, mislim do sada sam radio kod frenda u garaži njegovoj, ali nebih ga želio više smetati, jer mi mora oslobodit garažu, pa cijelo vrime provodit sa menom kad mi zatreba neki alat i to, tako da sam odlučio to raditi od sada sam u svojoj garaži.ugalvnom sav alat više manje imam, osim 1 stvari i najbitnije..tkz. impact wrench ili oni pištolj na zrak šta ga imaju automehaničari..budući da će mi to trebati eventualno zatrebati svega par puta u godinu (najviše za odvrnuti maticu kumpluga i variomata) nisam htio kupiti neke skupe tipa makita,boch itd..izbor se sveo na 2 modela tipe Einhell i to

1. einhel ass 18-tip akumulatorski

spec;
Charging current: 450 mA
- Idle speed : 0-2000 min-1
- Idle blow rate: 0-2500 min-1
- Torque max: 140 Nm
- Battery pack: NiCd 18V / 1.3 Ah
Metal gear housing
- Softgrip handle
- Carrying belt
- NiCd-power pack 18 V / 1,3 Ah
- ON-/OFF switch with electronic
speed control
- Clockwise/counter-clockwise
rotation switch
- 4 pcs hexagonal inserts
(17, 19, 21, 23 mm)
- 1 charger with charging adapter

i br.2 einhell kss 12/1 koji ide na principu kabela i može se uštekati u utičnicu od 12V, pepeljare u autu ili meni zanimljivo ispod sjedala od beverlya

spec;
Rated voltage: 12 V
- Loosening torque: max. 260 Nm
- Max. thread size: M 14
- Square drive mount: ½ inch
Weight: 2,95 kg
Packing dimensions: 28,5 x 28,5 x 9 cm
Features:
- 12 V hammer drill (forward/reverse) with
12 V cable for connecting to a vehicle's
cigarette lighter socket
- Adapter cable for connecting
directly to a vehicle's 12 V battery
- Set of 4 drive socket inserts size
14, 17, 19 and 21 mm

ovaj 2 ima veći moment do 260 pa sad molim neki savjet..jedna mana ovog drugog šta sam ga imao u ruci i nekako mi kvaliteta izrade je loša ali to je opet einhell.

ovaj drugi je oko 200kn, a za prvog još ne znam cijenu ali pretpostavljam oko 300tinjak kn.
Bikes don't leak oil, they mark their territory

Offline Too Slow

• Dežurni zajebant i spammer
  • Administrator
  • Rotten to the Bone
Odg: udarni ključ ili engl. impact wrench
« Odgovori #1 : Svibanj 12, 2009, 17:31:55 pm »
Ma bjež' od einhela.....radije kupi neki pošteni za nešto više love nego da te ein(hell) ostavi na cjedilu kad ga najviše trebaš.
As I walk through the valley of death
I fear no one because everyone's dead
I chose this knife, it's all i need by my side
MY GOD IS PAIN

CuC Slow te gleda...

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #2 : Svibanj 12, 2009, 20:55:04 pm »
Ma bjež' od einhela.....radije kupi neki pošteni za nešto više love nego da te ein(hell) ostavi na cjedilu kad ga najviše trebaš.

naspram firmi koje imaju jeftine "pištolje", Einhell je super  :icon_rolleyes:

2 IvanGrozni

odustani!
dva mjeseca ove zime sam proučavao te ključeve, jer sam, naravno, zapeo s jednim kuplungom.
Ako baš želiš uzeti neki od ova dva, uzmi ovaj drugi jer je manja pušiona u novcima i ima jače zatezanje. S tim da moraš računati da je to zamišljeno za jednu ili nijednu upotrebu godišnje, samo kao pomoć za mijenjanje gume na cesti, tako da sigurno ne traje dugo.

Stvari koje gledaš:
1) torque (kako je navedeno u tvom tekstu, u prijevodu, snaga zatezanja - za mehaničarske radove ja nikako nebih uzimao ispod 400 Nm, a i to je malo. Ako uspoređuješ sa zračnim pištoljima, najslabiji su od 600 Nm.
2) broj udaraca u minuti što je vrlo važno kod otpuštanja jer navoji zagrizu s vremenom.

Prvi pištolj koji si stavio, ako je jeftin, sigurno nije ispod 800 kn, to je najjeftinija varijanta aku pištolja koji sam našao na Ebay-u, naravno sam davanjima kod nas, i tu dođeš na cijene u našim dućanima. Najjeftiniji (i najslabiji Dewalt je kod nas 1200 kn). Dalje, taj je daleko preslab, a problematični su i punjači ako crknu (skupi i teško naći).
Drugi pištolj sam ti već u stvari opisao.

Za povremenu upotrebu boljom varijantom smatram no name pištolj koji se može naći na Ebay-u, ali na "kućnu" struju.

ovaj sa slike košta 94 €, ali nađe se i za 50-ak na njemačkom Ebay-u.
Inače, najmanja cijena kvalitetnih marki je 300 €, najslabijih alata.

Druga je varijanta kupiti mali zračni kompresor sa osnovnim priključcima, što te košta 200 €. Nije kvaliteta, ali imaš puno više i kasnije mijenjaš dio po dio ako nešto krepa.
google master

Offline Lukas

• ZAGREB
  • Moderator
  • Beverly 250ie
« Odgovori #3 : Svibanj 12, 2009, 21:12:28 pm »
JA ti imam onaj prvi do 140Nm i 18 V baterijski udarni ključ. ISto Einhell. Ja zadovoljan i više nego zadovoljan za garažnu uporabu. Skinut će maticu s variomata i kuplonga bez onih spec alata. ISPROBANO. moj je koštao oko 250kn u PEVECU.
JA ga imam i ja sam zadovoljan.  Sada, nije to oprema za skidanje šarafa s kotača i sličnu heavy duty uporabu ali za pomoć je ok.
Što se tiče kvalitete, vidi se da je jeftinjava ali za 300kn udarni ključ na akumulator????? pa di to ima?? Prvi kvalitetniji je u klasi od 1800kn.
Da ne pričam da sam ga jednom punio i drže baterije fenomenalno dok sam kupio BOSCH baterijsku bušilicu i isto tako je rijetko koristio i riknule mi baterije u njoj od nerada.
Ja glasam za to da si kupiš u smislu samostalnog servisiranja motora. Moment je više nego dovoljan. Jedino kaj moraš držati tih 140Nm momenta nekih 20 sec na matici  od variomata da bi ju otpustio. Nekako mi i tih 140Nm i nije baš to ali za kućnu uporabu ok. :icon_thumright:
I am not a jet engine scientist, I am jet engined scientist!!

Offline Ico

• Rijeka
  • Old School
  • Honda CBR 900 u slaganju
« Odgovori #4 : Svibanj 13, 2009, 01:03:01 am »
Ček a čemu služi udarni ključ ???

To je da motor odvidava umjesto tebe ako je zapečeno ???

Ja imam doma kompresor mislim 10 bara, max 12, se može sa tim što napraviti ???

Offline Julius

• Zagreb - Črnomerec
  • Moderatori
« Odgovori #5 : Svibanj 13, 2009, 08:06:28 am »
Imaš u Bauhausu seriju alata AlphaTools koji je negdije u klasi Einhela, a možda ipak malo bolji. Uzeo sam od njih jednu keksalicu jer mi je trebalo za napraviti jedan element i sestri jednu bušilicu za povremene intervencije kod nje pa da ne moram uvijek nositi svoju i sve radi bez greške. Cijene su turbo povoljne.

http://www.alpha-tools.com/
Gandhi: "Be the change you want to see!"

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #6 : Svibanj 13, 2009, 08:40:57 am »
Imaš u Bauhausu seriju alata AlphaTools koji je negdije u klasi Einhela, a možda ipak malo bolji. Uzeo sam od njih jednu keksalicu jer mi je trebalo za napraviti jedan element i sestri jednu bušilicu za povremene intervencije kod nje pa da ne moram uvijek nositi svoju i sve radi bez greške. Cijene su turbo povoljne.

http://www.alpha-tools.com/

mislim da nemaju u ponudi taj pištolj  :icon_scratch:
google master

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #7 : Svibanj 13, 2009, 08:43:47 am »
Ček a čemu služi udarni ključ ???

To je da motor odvidava umjesto tebe ako je zapečeno ???

Ja imam doma kompresor mislim 10 bara, max 12, se može sa tim što napraviti ???

i zapečeno, i matice na raznim osovinama, zato što je teško zablokirati osovinu da se ne okreće, a sile stezanja su velike (na pr, prednji lančanik ili osovine u mjenjačima).
ako imaš kompresor, zračni pištolj se može naći već od 300 kn koji je dovoljan za hobi namjene
google master

Offline IvanGrozni

• Interceptor
  • Beverly 250ie
« Odgovori #8 : Svibanj 13, 2009, 17:32:49 pm »
da sve to stoji, bolje je kvaliteniji ključ ili ovo da nabavim kompresor i neki zračni ključ, ali je problem kod nas opčenito nači takav alat, ja sam iz Trogira i obišao i baumax i pevec i getro i razne centre i nisam ništa našao.pardon u peveca sam našao neki boschov oko 800kn na akciji, a meni je potrebno samo za odvidati dvije matice na kumpugu i variomatu, neznam jeli to dva do tri puta u godini, možda meni i 1 mom frend. gleda sam po ebay-u malo profi i cijene su oko 100 150 dolara + nekih 40dolara poštarine, ali mi je problem carina, imam prijatelja koji naručuju djelove za motore, vizire, auspuhe itd pa kažu da ovisi, ponekad ne plati ništa a ponekad duplo..tko će ga znat..i još jedna stvar je šta nisam siguran da li takav alat može na našu struju..
Bikes don't leak oil, they mark their territory

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #9 : Svibanj 13, 2009, 18:48:36 pm »
Iz Amerike ne može na našu struju, zato elektromaterijal i slične stvari gledam samo na njemačkom ebay-u. A i ako si naletio na tako malu poštarinu iz Amerike, to si imao sreće. valjda zato što nisi mislio kupiti  :icon_mrgreen:
To što nisi našao po dućanima kod nas, ništa čudno. I ja sam obišao ovdje, pa nema takve ponude.
Ako tako rijetko misliš koristiti taj alat, nije toliko problem sa trajnosti, ali mi je svejedno to premala snaga  :dontknow:
google master

Offline Lukas

• ZAGREB
  • Moderator
  • Beverly 250ie
« Odgovori #10 : Svibanj 13, 2009, 20:08:32 pm »
EINHELL je za kućnu potrebu više nego zakon!!! Što ti više treba od 100Nm zatezati??? u kućnoj radinosti?? NIŠT'! NAravno, James ovdje ne govorim o kamionima.
I am not a jet engine scientist, I am jet engined scientist!!

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #11 : Svibanj 13, 2009, 20:40:36 pm »
EINHELL je za kućnu potrebu više nego zakon!!! Što ti više treba od 100Nm zatezati??? u kućnoj radinosti?? NIŠT'! NAravno, James ovdje ne govorim o kamionima.

malo usko gledaš jer si usmjeren samo na svog Bev-a. kad smo Brzom mijenjali lanac, taj sigurno nebi otpustio prednji lančanik  :icon_confused: a niti bi ga dovoljno zategnuo, ali stezanjem se manje zamaram...
google master

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderatori
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #12 : Svibanj 13, 2009, 21:17:31 pm »
malo usko gledaš jer si usmjeren samo na svog Bev-a. kad smo Brzom mijenjali lanac, taj sigurno nebi otpustio prednji lančanik  :icon_confused: a niti bi ga dovoljno zategnuo, ali stezanjem se manje zamaram...

A zato imam osječaj da mi se nekaj klima na motoru  :icon_fU:

Ja sam mišljenja da i Einhell i AlphaTools vrijede uloženog za "uradi sam" radionice, jer u krajnjem slučaju imaju garanciju 2-3 godine, pa ako malo više radiš možda ti se posreči da stroj rikne u garantnom roku, što najčešće završi zamjenom za novi i opet garancija ispočetka  :icon_mrgreen:

S prvom štemericom te klase sam ištemao i preuredio cijelo potkrovlje i garažu i tek nakon 6-7 godina je riknula, tako da se višestruko isplatila.

Jedino neznam kod moment ključeva kako stoji stvar s preciznošću, ali mislim da bi i to moralo zadovoljavat amaterske potrebe  :dontknow:
Kad pomisliš da nikome na svijetu nije stalo do tebe ..... pokušaj da ne platiš jednu ratu kredita

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #13 : Svibanj 13, 2009, 21:54:30 pm »
Kad je matica na osovini jedno vrijeme, ili zagrize ili se dotegne od vibracija, naravno, ako je cijeli sklop dobro projektiran. Inače se zna i otpustiti, što vrlo često nije greška mehaničara. Zbog toga, potrebna je veća sila za otpuštanje nego za stezanje, zato sam i napisao da se stezanjem manje zamaram. Taj je dio posla lakše odraditi jer je sve uredno, čisto, pripremljeno i potrebna je manja sila.
Neznam koji su navopji na Beverlyu, ali prednji lančanici na motorima su velikih promjera, a bome niti s kvačilima nije lagano. Na mom motoru se osovine stežu na 150 Nm. Uz snagu, bitan je i broj udaraca jer što ih je više, to će lakše otpustiti, naročito navoje koje je nagrizla korozija i gdje postoji opasnost da materijal pukne. U tom slučaju je poželjno i podešavanje snage.

Da se vratim na temu.
U slučaju Beverlya su ovi pištolji možda dobri, ali su premalo univerzalni. Možda čovjek promijeni stroj ili poželi nešto raditi na autu i sl. Kad se već kupuje alat, nek bude upotrebljiv. Za 250 kn kupim kvalitetan set malih Proxxonovih gedora kojima mogu odraditi posao na barem 60% sklopova na motociklu i da su trajne.Kaj se samih pištolja tiče, ostajem pri tome da je bolja kupovina onaj drugi. Manji je, lakši, jeftiniji, upotrebljiv na cesti.
dalje, koliko Nm imaju aku bušilice? i za njih se može kupiti nastavak na koji idu gedore, a puno je veći izbor i cijene su vrlo raznolike.
google master

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #14 : Svibanj 13, 2009, 22:00:58 pm »
  A zato imam osječaj da mi se nekaj klima na motoru  :icon_fU:

Jedino neznam kod moment ključeva kako stoji stvar s preciznošću, ali mislim da bi i to moralo zadovoljavat amaterske potrebe  :dontknow:

Klima ti jer si star, motor je u redu  :icon_fU:

Kod hobi moment ključeva je dobro što znaš da si sve vijke stegnuo jednako. Dali je dovoljno, to neznaš  :icon_mrgreen: Dobri su za servisne poslove, ali ja nebi radio generalke na kvalitetnijim agregatima s ovim Wisentima koje ja imam.. Za Kawasakije su dobri  :llllol:
Šalu na stranu, da ti moram mijenjat dihtung glave, išao bi kod frenda posuditi Betu.
google master