Autor Tema: Preticanje s desne strane?  (Posjeta: 7725 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline hoba

• Komarac
  • *
  • Spol: Muški
  • Beverly 250ie
Preticanje s desne strane?
« : Svibanj 04, 2009, 09:57:06 am »
Da li je preticanje s desne strane zbranjeno (zakonom), da li je to prekršaj? Radi se radi o jednosmjernoj (jednotračnoj) ili dvosmjernoj (dvotračnoj) cesti. Dakle, riječ je o prostoru između auta u tvojoj traci i npr. parkiranih auta s desne strane. Valjda sam bio dovoljno jasan...
Nisam nigdje našao odgovor, pa eto ako tko može ponuditi kakvo adekvatno objašnjenje bio bih zahvalan ;-)

pozdrav

Offline Julius

• Zagreb - Črnomerec
  • Moderatori
Odg: Preticanje s desne strane?
« Odgovori #1 : Svibanj 04, 2009, 11:11:09 am »
Ne znam zakon na pamet, ali znam logiku koja mi daje signale kako ne bih preticao nikoga sa desne strane prije svega svoje sigurnosti radi. Sa desne strane nitko ne očekuje "presretača" pa se tako onda i ponaša u prometu. Ovdije mislim na autoput i jednotračnu jednosmjernu cestu. Na cestama npr. Vukovarska, Avenije Dubrovnik, Zagrebačka avenija i sl. u Zagrebu i onako sam navikao na preticanja sa svih strana pa ih i očekujem, a jednako tako ih i ja ponekad znam "isprakticirati" iako u načelu izbjegama takve manevre upravo zbog ovoga gore navedenog. Jbg, ljudi smo!  :icon_mrgreen: Vjerujem da je to i zakonom regulirano.

Nigdje u zakonu isto tako ne piše da npr. ne smiješ preticati kamion tako da prođeš ispod njega ( npr. sa nekim Lotus Elisom ) pa je ipak normalno da to ljudi ne prakticiraju - u glavnom!  :icon_mrgreen: Ako me netko demantira u ovoj zadnjoj tvrdnji, e onda plačam rundu!  :icon_mrgreen:
Gandhi: "Be the change you want to see!"

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #2 : Svibanj 04, 2009, 11:51:42 am »
Zakonski je regulirano da su preticanja dozvoljena isključivo s lijeve strane. Nemoj me sad tražiti linkove i članke jer mi se neda tražiti  :icon_rolleyes:

Ali sigurno će se naći netko tko ima tu volju...
google master

Offline Julius

• Zagreb - Črnomerec
  • Moderatori
« Odgovori #3 : Svibanj 04, 2009, 12:08:44 pm »
Pazi sad ovo... ( po novčanim iznosim čini mi se da je to malo starija varijanta zakona, ali vjerujem da se ovi detalji nisu mjenjali )

V. PROMETNA PRAVILA / 10. PRETJECANJE I OBILAŽENJE Članak 66. - 75.

10. PRETJECANJE I OBILAŽENJE

Članak 66.

(1) Pretjecati i obilaziti vozač smije samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smjera i ako na cesti ima dovoljno prostora za sigurno izvođenje tih radnji.

(2) Vozač ne smije pretjecati i obilaziti kad time, s obzirom na karakteristike ceste i postojeće okolnosti na cesti i u prometu ili s obzirom na tehnička svojstva vozila kojim upravlja, ugrožava druge sudionike u prometu.

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji obavlja pretjecanje ili obilaženje kad, s obzirom na karakteristike ceste i postojeće okolnosti na cesti i u prometu, ili na tehnička svojstva vozila, ugrožava druge sudionike u prometu (stavak 2.).

Članak 67.

(1) Pretjecanje i obilaženje obavlja se s lijeve strane.

(2) Pretjecati se mora s desne strane ako je vozilo na kolniku zauzelo takav položaj i njegov vozač daje takav znak da se sa sigurnošću može zaključiti da to vozilo skreće ulijevo.

(3) Vozilo koje se kreće po tračnicama postavljenima na sredini kolnika ili vozilo koje se prema ovom Zakonu ne smije kretati uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom nije drukčije određeno, ne smije se pretjecati s lijeve strane. To se vozilo može pretjecati s desne strane ako između njega i desnog ruba kolnika postoji prometna traka.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji obavlja pretjecanje ili obilaženje s desne strane i izreći će mu se jedan negativni bod (stavak 1.).

(5) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji s lijeve strane pretječe ili obilazi vozilo koje je na kolniku zauzelo takav položaj i čiji vozač daje takav znak da se sa sigurnošću može zaključiti da to vozilo skreće ulijevo i izreći će mu se dva negativna boda (stavak 2.).

(6) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji pretječe vozilo s lijeve strane koje se kreće po tračnicama postavljenim na sredini kolnika ili ga pretječe s desne strane kad između toga vozila i desnog ruba kolnika ne postoji prometna traka (stavak 3.).

Članak 68.

(1) Ako se na sredini kolnika nalazi pješački otok, ili obilježeni ili na drugi način označeni prostor za parkiranje vozila, ili neka druga površina koja nije namijenjena za promet vozila, ili neki objekt ili uređaj, vozila ih moraju obilaziti s desne strane.

(2) Ako se površine, objekti ili uređaji iz stavka 1. ovoga članka nalaze na sredini ceste s jednosmjernim prometom, a postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno, oni se mogu obilaziti s obiju strana.

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

Članak 69.

(1) Vozač kojemu je dan znak za pretjecanje s njegove lijeve strane dužan je pomaknuti svoje vozilo k desnom rubu kolnika.

(2) Vozač ne smije povećavati brzinu kretanja svojeg vozila dok ga drugo vozilo pretječe.

Koliko samo ovakvih pizdeka ima koji daju gasssss kada ih se pretiče! Neš´ ti mene oprat - mentalitet  :icon_rolleyes:

(3) Ako zbog nedovoljne širine kolnika ili njegova stanja nije moguće pretjecati bez ugrožavanja sigurnosti prometa, vozač vozila koje se kreće sporije nego vozila koja se kreću neposredno iza njega dužan je pomaknuti svoje vozilo što više udesno, a ako to nije dovoljno čim mu to bude moguće, zaustaviti svoje vozilo na prikladnom mjestu da bi propustio brža vozila.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji u slučaju iz stavka 1. ovoga članka ne pomakne svoje vozilo k desnom rubu kolnika.

(5) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji povećava brzinu kretanja svog vozila dok ga drugo vozilo pretječe i izreći će mu se jedan negativni bod (stavak 2.).

(6) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji u slučajevima iz stavka 3. ovoga članka ne pomakne svoje vozilo što više udesno, odnosno ne zaustavi svoje vozilo na prikladnom mjestu.

Članak 70.

(1) Vozač ne smije vozilom početi pretjecati ili obilaziti:

1) kolonu vozila,

2) ako je vozač koji se kreće iza njega počeo pretjecati,

3) ako je vozač koji je ispred njega na istoj prometnoj traci dao znak da namjerava preteći ili obići vozilo koje je ispred njegova vozila, ili obići drugu zapreku na cesti,

4) ako prometna traka kojom namjerava pretjecati nije slobodna na dovoljnoj udaljenosti tako da bi, vodeći računa o razlici između brzine kretanja svojeg vozila za vrijeme pretjecanja i brzine kretanja vozila drugih sudionika u prometu koje namjerava preteći, pretjecanjem ugrozio sigurnost prometa ili omeo promet iz suprotnog smjera,

5) ako nakon pretjecanja ili obilaženja ne bi ponovno mogao zauzeti položaj na prometnoj traci kojom se kretao prije pretjecanja ili obilaženja, i to bez ometanja ili ugrožavanja ostalih sudionika u prometu, osim kad se za pretjecanje ili obilaženje koristi prometnom trakom koja je zabranjena za promet vozila iz suprotnog smjera,

6) prometnom trakom koja je namijenjena zaustavljanju vozila u nuždi.

(2) Vozač koji pretječe ili obilazi dužan je svoje vozilo držati na potrebnoj udaljenosti od vozila koje pretječe ili obilazi, tako da ga ne ometa niti ugrožava u prometu.

(3) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji otpočne ili obavi pretjecanje ili obilaženje suprotno odredbama stavka 1. ovoga članka i izreći će mu se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju do tri mjeseca i dva negativna boda.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji pri pretjecanju ili obilaženju ne drži svoje vozilo na potrebnoj udaljenosti od vozila koje pretječe ili obilazi (stavak 2.).

Članak 71.

(1) Nakon pretjecanja ili obilaženja vozač je dužan, čim to bude moguće učiniti bez ometanja ili ugrožavanja ostalih sudionika u prometu, vozilom ponovno zauzeti položaj na prometnoj traci kojom se kretao prije pretjecanja, odnosno obilaženja.

(2) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji poslije obavljenog pretjecanja ili obilaženja vozilom ne zauzme položaj na prometnoj traci kojom se do tada kretao i izreći će mu se jedan negativni bod.

Članak 72.

(1) Na kolniku na kojem se promet odvija u dva smjera a koji ima po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru vozač ne smije vozilom pretjecati drugo vozilo u tunelu, na mostu, ispred vrha prijevoja ceste ili u zavoju kad je preglednost ceste nedovoljna.

(2) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji postupi suprotno odredbama ovoga članka, izreći će se i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju do tri mjeseca i dva negativna boda.

Članak 73.

(1) Vozač ne smije pretjecati drugo vozilo, osim bicikla, mopeda i motocikla bez bočne prikolice, neposredno ispred raskrižja ili na raskrižju koje nije s kružnim tokom prometa, ili neposredno ispred prijelaza ceste preko željezničke ili tramvajske pruge u istoj razini bez branika ili polubranika i na tom prijelazu.

(2) Neposredno ispred raskrižja i na raskrižju vozač smije pretjecati: vozilo koje skreće ulijevo, a pretječe se s desne strane (članak 67. stavak 2.), vozilo koje skreće udesno, ali tako da pritom svojim vozilom ne prelazi na dio kolnika namijenjen za promet vozila iz suprotnog smjera, vozilo koje se kreće cestom koja je prometnim znakom označena kao cesta s prednošću prolaska, kad se prometom na raskrižju upravlja prometnim svjetlima ili znacima koje daje ovlaštena osoba.

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

Članak 74.

(1) Vozač ne smije pretjecati drugo vozilo koje se približava obilježenome pješačkom prijelazu, ili koje prelazi pješački prijelaz i obilaziti vozilo koje je stalo radi propuštanja pješaka na tom prijelazu.

(2) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbi stav­ka 1. ovoga članka i izreći će mu se dva negativna boda.

(3) Za prekršaje iz stavka 2. ovoga članka izreći će se i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju do tri mjeseca.

Članak 75.

(1) Na cesti na kojoj postoje najmanje dvije prometne trake namijenjene za promet vozila u istom smjeru i na kojima su kolone vozila, vozač ne smije vozilom prelaziti iz trake u traku (slalom). Vozač može napustiti traku na kojoj se nalazi samo radi skretanja ulijevo ili udesno ili radi zaustavljanja, odnosno parkiranja vozila.

(2) Na cestama i uz uvjet iz stavka 1. ovoga članka, brže kretanje vozila na jednoj traci od kretanja na drugoj traci ne smatra se pretjecanjem, osim u slučaju iz članka 74. ovoga Zakona.

(3) Ne smatra se pretjecanjem ni prolaženje s desne strane vozila koje se prema odredbi članka 48. stavka 1. točke 1. ovoga Zakona ne kreće prometnom trakom uz desni rub kolnika, osim u slučaju iz članka 74. ovoga Zakona.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbi stavka 1. ovoga članka i izreći će mu se jedan negativan bod.
Gandhi: "Be the change you want to see!"

Offline chimpa

• Vizir
  • **
« Odgovori #4 : Svibanj 04, 2009, 17:25:26 pm »
po gradskoj cesti tipa vukovarska i visetracnim cestama u gradu je dozvoljeno pretjecanje sa obje strane jel se to ne smatra pretjecanjem .. i goricka tu spada .. a ostalo pretjecanje je po lijvoj strani

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderatori
  • BMW F650 GS Dakar-R1200GS
« Odgovori #5 : Svibanj 04, 2009, 18:20:11 pm »
Što čuda rade objave zakona u Narodnim novinama jer pogle tamo su objavljeni svi zakoni RH. Kamo li sreće da se čitaju imali bi puno manje problema i pitanja po forumu  :llllol: :icon_mrgreen:
Zamislite sebi tišinu koja bi nastala kada bi ljudi govorili samo ono što znaju - Karel Čapek

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderator
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #6 : Svibanj 04, 2009, 22:02:22 pm »
po gradskoj cesti tipa vukovarska i visetracnim cestama u gradu je dozvoljeno pretjecanje sa obje strane jel se to ne smatra pretjecanjem .. i goricka tu spada .. a ostalo pretjecanje je po lijvoj strani

To je OK šta pišeš jer voziš po svojoj voznoj traci a s obzirom da si u gradu nisi se obavezan držati desne vozne trake nego se voziš onom koja ti odgovara, za razliku od autoceste gdje možeš platit masnu kaznu ako voziš lijevom trakom (osim dok pretičeš).

Ako sam dobro shvatio pitanje hoba je pitao za preticanje s desne strane na mjestu gdje je samo jedna vozna traka za tvoj smjer kretanja, a to su James i Jule već odgovorili za 5+  :icon_mrgreen:
Kad pomisliš da nikome na svijetu nije stalo do tebe ..... pokušaj da ne platiš jednu ratu kredita

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #7 : Svibanj 04, 2009, 23:06:47 pm »
  To je OK šta pišeš jer voziš po svojoj voznoj traci a s obzirom da si u gradu nisi se obavezan držati desne vozne trake nego se voziš onom koja ti odgovara, za razliku od autoceste gdje možeš platit masnu kaznu ako voziš lijevom trakom (osim dok pretičeš).

Ako sam dobro shvatio pitanje hoba je pitao za preticanje s desne strane na mjestu gdje je samo jedna vozna traka za tvoj smjer kretanja, a to su James i Jule već odgovorili za 5+  :icon_mrgreen:

kad se ovo konačno obistini, mirnije ću putovat na posao. a i sranja s felgom nebi bilo  :icon_rolleyes:
google master

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderator
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #8 : Svibanj 04, 2009, 23:28:54 pm »
  A čuj, ja te razumijem, znaš da i ja po AC idem na posao pa se nagledam i ja bisera što voze 100-110 po lijevoj traci a desna prazna, ali kakva smo država prije budeš ti dobio čestitku na 2000 kn ako takvom blicaš ili sl. da ti se makne nego kaj bu on nekaj platio  :dontknow:
Kad pomisliš da nikome na svijetu nije stalo do tebe ..... pokušaj da ne platiš jednu ratu kredita

Offline koma

• Zagreb, Kvatrić
  • Interceptor
  • obnavljam moto guzzi falcone 500 '70.
« Odgovori #9 : Svibanj 06, 2009, 15:50:39 pm »
pusti zakon, razmisli svojom glavom.

u autu sigurno ne očekuješ da će te netko preticati s desne strane.

a ako i vidiš nekog da ti ulazi s desna, sigurno se nećeš obradovati.

mislim da si pametniji od toga  :icon_pidu:
grč. - κῶμα

Offline hoba

• Komarac
  • *
  • Beverly 250ie
« Odgovori #10 : Svibanj 08, 2009, 22:51:18 pm »
ma sve stoji, i naravno da prakticiram preticanje s lijeve strane, ali imam situaciju, recimo kada idem s posla (kad i ostatak radnog naroda), dogodi se takav prometni čep u mojoj traci da auta stoje u mjestu, a u suprotnoj traci se promet odvija normalno. Na pojedinim mjestima auta se nabiju tik uz lijevu stranu moje trake, tako da tu prolaza nema, dok s desne strane ostane dosta prostora.
Isto tako u drugom trenutku vozim se jednosmjernom (jedan trak) cestom i zavoj ide u lijevo, pa se svi nabiju u lijevu stranu i stoje u mjestu i opet nemam mjesta proći, dok s desne strane ima opet puno prostora. Osim onih koji se "daju" desno, jer znaju da će naleteti barem 10 motora dok se čeka u koloni...
Inače u uvjetima po gradu, u pitanju je puna crta, i kada ja pretičem s lijeve strane, tu nema dileme, činim prekršaj što pretičem kolonu i to preko pune crte...
Dilema je bila da li me može policajac kazniti ako ja prolazim s desne strane ceste... Još jednu stvar bi naglasio da tu ni u jednom trenutku ne prelaziš u suprotnu traku (u slučaju kada prolazim s desne strane), pa je li to onda zaobilaženje, i da li u tom slučaju vrijedi isto pravilo?
Prema ovome što sam pročitao, zakonski ja činim prekršaj? Eto potvrdite da sam u pravu...
(da vozim po zakonu, ne bih došao doma prije mraka, a tada dođu ovi što se voze autom)

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji obavlja pretjecanje ili obilaženje s desne strane i izreći će mu se jedan negativni bod (stavak 1.).