Autor Tema: Nevezivanje kacige-kazna  (Posjeta: 9190 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderator
  • Spol: Muški
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
Odg: Nevezivanje kacige-kazna
« Odgovori #30 : Studeni 18, 2008, 22:50:23 pm »
...htjedoh nešto napisati, ali prije toga odlučih sve pročitati, točno si iznjeo Brzi moguće ružnije posljedice nenošenja ili nezakopčavanja kacige, jer prije nego mi je kaciga odletjela s glave, udario sam glavom-kacigom o asfalt...
... samo hrabro gradski i ostali šminkeri, ako nemate kacigu cure vas lakše prepoznaju tijekom vožnje, a nakon vožnje možda vas prepoznaju bližnji na zavodu za sudsku medicinu... PREGRUBO !?!??!?! NIJE!!!!!

:icon_super:  :icon_super:  :icon_super:  :icon_super:

Evo još jedan primjer iz živita - nije vezanje kacige ali svodi se na isti princip:

Stranac zatečen s mobittelom u ruci i na uhu i na upozorenje se počinje pravdat (na ne baš previše kulturan način) da smije razgovarat jer ne vozi nego stoji u koloni. Naravno niti jedna strana više ne popušta i pošto odbija platit kaznu privodi se sucu za prekršaje. Sudac pita: Jel auto bio na parkiralištu ili na voznoj traci ... i naravno tu je priči bio kraj. E s obzirom da je u cijeloj priči u međuvremenu došlo i do odbijanja zapovijedi, ne kraju je platio peterostruku kaznu i s obzirom da je bio stranac dobio zabranu povratkau RH na 4 mjeseca.

Članak 196.
(1) Motornim vozilom i tramvajem u prometu na cesti može samostalno upravljati samo osoba koja ima važeću vozačku dozvolu izdanu u Republici Hrvatskoj, inozemnu vozačku dozvolu ili međunarodnu vozačku dozvolu, za onu kategoriju vozila kojom upravlja u prometu na cesti.
(2) Vozač je dužan za vrijeme upravljanja motornim vozilom i tramvajem koristiti se pomagalima koja su upisana u vozačku dozvolu.
(3) Vozač motornog vozila za vrijeme vožnje ne smije upotrebljavati mobitel niti druge uređaje na način koji bi umanjili mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja motornim vozilom.
(4) Mobitel se može koristiti za vrijeme vožnje ako se upotrebljava naprava koja omogućava njegovo korištenje bez upotrebe ruke.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom u prometu na cesti, a isteklo mu je važenje vozačke dozvole te ako je ispunio uvjete za upravljanje motornim vozilom, a nije mu izdana vozačka dozvola.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji postupi suprotno odredbama stavka 2., 3. i 4. ovoga članka.

Jedina razlika što su ovdje u st.6 navedeni samo stavci na koje se odnosi kaznena odredba, ali isto tako nigdje nije navedena "definicija" šta se podrazumijeva pod: "za vrijeme vožnje"  :dontknow:

Kad pomisliš da nikome na svijetu nije stalo do tebe ..... pokušaj da ne platiš jednu ratu kredita

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderatori
  • BMW F650 GS Dakar-R1200GS
« Odgovori #31 : Studeni 18, 2008, 23:12:47 pm »
Fiškal je odgovoril da mora biti decidirano navedeno za koji se prekršaj izriče kazna i koliko to košta tj. nema slobodnog tumačenja zakona. Ovaj drugi slučaj bi vjerojatno drugačije završio da čovjek ima svog fiškala mada je to malo vjerojatno kada si u stranoj zemlji i tu vrijedi pravilo poklopi se po ušima i budi kulturan pa ti možda oproste ili ublaže kaznu mada to pravilo vrijedi i za domaću ekipu.

malo za razmišljanje. Ako stojiš u koloni i mobiteliraš sa ugašenim motorom da li u tom slučaju razgovaraš za vrijeme vožnje.  :icon_mrgreen:
Zamislite sebi tišinu koja bi nastala kada bi ljudi govorili samo ono što znaju - Karel Čapek

Offline banot1

• Pegas
  • Vizir
  • **
  • R1200GS i Skuter
« Odgovori #32 : Studeni 18, 2008, 23:42:02 pm »
    :icon_super:  :icon_super:  :icon_super:  :icon_super:

Evo još jedan primjer iz živita - nije vezanje kacige ali svodi se na isti princip:

Stranac zatečen s mobittelom u ruci i na uhu i na upozorenje se počinje pravdat (na ne baš previše kulturan način) da smije razgovarat jer ne vozi nego stoji u koloni. Naravno niti jedna strana više ne popušta i pošto odbija platit kaznu privodi se sucu za prekršaje. Sudac pita: Jel auto bio na parkiralištu ili na voznoj traci ... i naravno tu je priči bio kraj. E s obzirom da je u cijeloj priči u međuvremenu došlo i do odbijanja zapovijedi, ne kraju je platio peterostruku kaznu i s obzirom da je bio stranac dobio zabranu povratkau RH na 4 mjeseca.

Članak 196.
(1) Motornim vozilom i tramvajem u prometu na cesti može samostalno upravljati samo osoba koja ima važeću vozačku dozvolu izdanu u Republici Hrvatskoj, inozemnu vozačku dozvolu ili međunarodnu vozačku dozvolu, za onu kategoriju vozila kojom upravlja u prometu na cesti.
(2) Vozač je dužan za vrijeme upravljanja motornim vozilom i tramvajem koristiti se pomagalima koja su upisana u vozačku dozvolu.
(3) Vozač motornog vozila za vrijeme vožnje ne smije upotrebljavati mobitel niti druge uređaje na način koji bi umanjili mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja motornim vozilom.
(4) Mobitel se može koristiti za vrijeme vožnje ako se upotrebljava naprava koja omogućava njegovo korištenje bez upotrebe ruke.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom u prometu na cesti, a isteklo mu je važenje vozačke dozvole te ako je ispunio uvjete za upravljanje motornim vozilom, a nije mu izdana vozačka dozvola.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji postupi suprotno odredbama stavka 2., 3. i 4. ovoga članka.

Jedina razlika što su ovdje u st.6 navedeni samo stavci na koje se odnosi kaznena odredba, ali isto tako nigdje nije navedena "definicija" šta se podrazumijeva pod: "za vrijeme vožnje"  :dontknow:

Zakon se ne može čitati tako da se uzimaju u obzir samo neki članci, u članku 196 ta definicija ne postoji, ali itekako postoji u nekom od ostalih članaka istog zakona. ( fakat mi se neda sad tražiti)
Imao sam prilike čuti objašnjenje jednog policajca (šef policijske stanice) kako oni ( policija)  ne rade po "onom" članku već samo po "ovom" .
Ticalo se vođenja evidencija kaznenih bodova na koje sam se žalio (na osnovu pravomoćne odluke, što je pisalo u drugom članku).

Kad sam zaprijetio da ću tužiti PU i tražiti troškove prijevoza taksijem na posao (htjeli su mi oduzeti dozvolu zbog nakaradnog vođenja evidencije kaznenih bodova), policija je kontaktirala svoju pravnu službu, i vratili mi dozvolu i obrisali bodove....
Dakle Zakon se primjenjuje u cjelini, ne mogu se neki članci primjenjivati a neki ignorirati.
Pozdrav Tihomir
Grant me the serenity to accept the things I cannot change,
the courage to change the things i cannot accept,
and the wisdom to hide the bodies of the people I had
to kill today because they pissed me

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderator
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #33 : Studeni 19, 2008, 00:27:21 am »
Fiškal je odgovoril da mora biti decidirano navedeno za koji se prekršaj izriče kazna i koliko to košta tj. nema slobodnog tumačenja zakona. Ovaj drugi slučaj bi vjerojatno drugačije završio da čovjek ima svog fiškala mada je to malo vjerojatno kada si u stranoj zemlji i tu vrijedi pravilo poklopi se po ušima i budi kulturan pa ti možda oproste ili ublaže kaznu mada to pravilo vrijedi i za domaću ekipu.

malo za razmišljanje. Ako stojiš u koloni i mobiteliraš sa ugašenim motorom da li u tom slučaju razgovaraš za vrijeme vožnje.  :icon_mrgreen:

:icon_super: ... je sam kaj bi ti za večinu stvari da te izvuče fiškal uzeo puno više nego je kazna  :icon_mrgreen:

ako ugasiš motor onda si nepropisno zaustavio/parkirao + ometaš normalno odvijanje prometa  :@:  :icon_mrgreen:
Kad pomisliš da nikome na svijetu nije stalo do tebe ..... pokušaj da ne platiš jednu ratu kredita

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderatori
  • BMW F650 GS Dakar-R1200GS
« Odgovori #34 : Studeni 19, 2008, 12:45:13 pm »
Nije poanta tko će više ili manje uzeti love nego da li se zakon primjenjuje kako spada ili onako odokativno pa ako prođe prođe. Znam iz svog iskustva, a i tvojih kolega da mnogi drotovi jednostavno ne znaju utvrditi činjenično stanje i adekvatno tome napišu ''nebuloze'' koje uredno padaju na sudu pod uvjetom da ona okrivljena strana ipak zna nešto o zakonima. Ako stojiš u koloni npr. ispred pružnog prelaza i čekaš da prođe vlak  bio bi red da ugasiš motor što se uredno radi u nekim stranjskim zemljama i ako to ne učiniš te tvoje stranjske kolege te imaju pravo globiti. Naravno postoji uvijek situacija da se može tjerati mak na konac ako imaš dovoljno znanja, vremena i ukrajnjoj liniji novaca.  :Rgy: :icon_mrgreen:
Zamislite sebi tišinu koja bi nastala kada bi ljudi govorili samo ono što znaju - Karel Čapek

Offline bedomedo

• Komarac
  • *
« Odgovori #35 : Kolovoz 11, 2009, 14:54:38 pm »
citajuci sve ovo prosla me volja da komentiram ista smisleno jer je na kraju sve receno, ukoliko nije decidirano receno da se kazna odnosno na clanak u koje se spominje obavesno nosenje i vezenja kacige ne je decidirano navedeno da se odnosno samo na nosenje onda nikako nemoze naplatiti kaznu za nevezanje kacige niti ne imanje kahlice koja ne odgovara standardu.
malo sam srchao narodnim novinama i nisam uspio naci nigdje di se definira po kojem standardu se definira "ispravna kaciga"

a sto se tice onog stranca i mobiteliranja... procitah one clanke od rijeci do rijeci i zakljucak je ovaj..
smijes mobitelirat u voznji.. na handfreeju.. ali ne sa zenom koja ti diktira kaj kupiti..
no opet zakoni kakvi su supljikavi.. nigdje nije definirano sta zanaci i od cega se sastoji uredjaj za razgovor bez ruku.. jer ukoliko mobitel drzis na ramenu sa obije ruke na volanu.. koristis zvucnik od mobitela.. mikrofon od mobitela i mobitel drzis glavom..
ako imas dovoljno vremena i volje se kaciti sa papirologijom zapravo nemozes dobiti kaznu...

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderator
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #36 : Kolovoz 11, 2009, 23:04:14 pm »
citajuci sve ovo prosla me volja da komentiram ista smisleno jer je na kraju sve receno, ukoliko nije decidirano receno da se kazna odnosno na clanak u koje se spominje obavesno nosenje i vezenja kacige ne je decidirano navedeno da se odnosno samo na nosenje onda nikako nemoze naplatiti kaznu za nevezanje kacige niti ne imanje kahlice koja ne odgovara standardu.
malo sam srchao narodnim novinama i nisam uspio naci nigdje di se definira po kojem standardu se definira "ispravna kaciga"

Vidiš glavni problem je u tome šta se svi kače samo na ZAKON, a svaki zakon je jako opčenit i za sebe veže još dosta podzakonskih akata kao što su kojekakvi pravilnici, naputci i uredbe a u njima imaš objašnjene detalje.
  Kad bi svi ti detalji bili u zakonu svaki od zakona bi bio debeo kao Biblija i nebi se nitko snašao u njemu. Uostalom zakon donose političari i oni nemaju pojma šta i kako mora imati kaciga da bi zadovoljila zakonski članak nego to donosi netko drugi (npr. iz MUP-a, HAK-a, Ministarstvo prometa, ...). Uostalom s obzirom da se tako žarko želimo udružiti s EU ti pravilnici se moraju neprestano nadopunjavat i usklađivat s međunarodnim standardima.
  Kako bi npr. izgledalo da npr J. Kosor sudjeluje u donošenju takvog zakona i svih detalja pa kaže: teretna motorna vozila koja prevoze opasne terete (ADR) moraju biti označena propisanom tablom. I sad ona odma u zakonu skicira i opisuje oblik, dimenzije, boje ... te table, a sirota nit nema pojme kaj je to opasni teret i kaj sve tu spada. I onda sirota napravi tablu kakve se njoj sviđa  i svi naši kamioni s takvim tablama nemogu priječi granicu jer nezadovoljavaju međunarodne ugovore, niit bi strani kamioni mogli u HR zbog istog razloga  :icon_eek:

Znači ZAKON je samo jedan od Zakonskih akata kojim se nešto propisuje, i ako niste baš sigurni da ste u pravu nemojte tjerat mak na konac jer bi moglo ispast puno skuplje po vas jer na kraju svaki sudac će reči: "Nepoznavanje zakona ne oslobađa od odgovornosti"

Ebate nebu dobro počeo sam pisat potove ko Sledge .... moram se malo banirati  :icon_mrgreen: