Autor Tema: Nevezivanje kacige-kazna  (Posjeta: 9189 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderatori
  • Spol: Muški
  • BMW F650 GS Dakar-R1200GS
Odg: Nevezivanje kacige-kazna
« Odgovori #15 : Studeni 16, 2008, 21:11:03 pm »
ma netreba vam kaciga,samo brz motor i dva glupa policajca :icon_super: :icon_mrgreen:

E ovo je odgovor za moju privatnu kolekciju  :llllol: Poznajem priličan broj drotova i niti jedan nije toliko glup da nebi mogao stisnuti kaznu ali sva sreća poznajem sve manje onih koji se voze bez kacige.  :icon_mrgreen:
Zamislite sebi tišinu koja bi nastala kada bi ljudi govorili samo ono što znaju - Karel Čapek

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderator
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #16 : Studeni 16, 2008, 21:18:13 pm »
uvjek vežem kacigu ali je stvar sljedeća...ja radim dostavu na motoru...imao sam dvije dostave..nakon šta sam obavija 1, drugu sam trebao obaviti svega 10 tak metara dalje i samo sam stavio kacigu i krenuo kad je iza jednog vozila izletija panduros i hop..ka nisam veza kacigu i da mi je to kao da je i neman blbablabla..da to košta 1000kn..ja sam njemu lipo objasnija ali jok...on je naumia da me opali po džepu..ja kažem piši ali ja ču se na tu kaznu žalit..napisat ću prigovor..jer sam ja gleda zakon i nigdje precizno ne navodi da ako je nisam veza da je kazna toliko i toliko..eh sad me zanima da li ja to mogu iskoristiti kao rupu u zakonu..kao da ne piše bla bla bla...i to..sad ću ja da napišem lipo prigovor pa ću se praviti lud...

ajde još jednom pročitaj ono što sam zacrvenio u čl. 114 ZOSPC-a i objasni mi moli te gdje ti tu vidiš rupu u zakonu  :icon_scratch: Zar nije dovoljno precizno šta piše uredno pričvršćenu  :icon_scratch: jel bi još trebalo crtat u zakonu koje sve vrste kopči postoje i upute kako se koriste  :icon_mrgreen:

Moje mišljenje je da si samo sebi štetu napravio u ovom slučaju, jer rok zastare ti je sada povečan na 4 godine i za ovo imaš pravo samo na jednu žalbu, jer nema više žalbe na skračeni prekršajni, pa na prekršajni sud, pa na općinski, pa .... kak je bilo prije.
  Sad imaš pravo uložit žalbu (kojoj ja ovdje ne vidim osnov) i po njmom rješenju ti je AMEN, pa se bojim da ti još budu samo dodali troškove postupka  :dontknow:
Kad pomisliš da nikome na svijetu nije stalo do tebe ..... pokušaj da ne platiš jednu ratu kredita

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderator
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #17 : Studeni 16, 2008, 21:19:48 pm »
E ovo je odgovor za moju privatnu kolekciju  :llllol: Poznajem priličan broj drotova i niti jedan nije toliko glup da nebi mogao stisnuti kaznu ali sva sreća poznajem sve manje onih koji se voze bez kacige.  :icon_mrgreen:

... kad smo o mnogima već u r.i.p. podforumu pisali.
Kad pomisliš da nikome na svijetu nije stalo do tebe ..... pokušaj da ne platiš jednu ratu kredita

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderatori
« Odgovori #18 : Studeni 16, 2008, 22:20:12 pm »
2Brzi: Nisam stručnjak ali koliko vidim u zakonu piše da se nešto mora nositi i vezati ali u dijelu gdje se kažnjava spominje se samo kazna za nenošenje dok o vezanju nema ni riječi. Meni logika nalaže da se vežem pisalo to ili ne ali mislim da je tu napravljen feler na koji bi se neki mogli pozvati. griješim li ili ne budem probal saznati od ljudi koji su malo stručniji od mene :icon_scratch:
Zamislite sebi tišinu koja bi nastala kada bi ljudi govorili samo ono što znaju - Karel Čapek

Offline Maja_SB

• Komarac
  • *
  • Spol: Ženski
  • Life is short,drive hard ;)
« Odgovori #19 : Studeni 16, 2008, 23:03:15 pm »
lol lol..lolo onaj moj komentar je bio ironičan :icon_mrgreen: ma joj,mislim da se vec i ptice na grani slazu da kaciga mora bit vezana,ako vec to ne radite zbog zakona radite radi sebe pogotovo ovi na r-ovima :icon_smile:
BroBa Za MiR Je IstO Ko' i JEBaNJe Za NeViNoST =)

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderator
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #20 : Studeni 16, 2008, 23:30:23 pm »
  2Lolo je kad čitaš od riječi do riječi možda se može i tako shvatit, ali u praksi se ide po onom: "prekršaj iz čl.144 st.1.t.1. ; kažnjiv po čl.144.st1.t.2."

Drugim riječima kaznene odredbe ti se određuju po člancima,stavcima i točkama određenog zakona, odnosno ako je kazna odeđena za jednu točku zakona to se odnoci na cijelu tu točku a nemože se izdvajat pojedini pojam ili dio rečenice kao kažnjiv a drugi ne.

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderatori
« Odgovori #21 : Studeni 17, 2008, 12:31:06 pm »
2Brzi: Možda je tako kako ti kažeš ali znam da je zakon pun rupa, a ovo mi smrdi na jednu od njih i netko tko ima volje, znanja i ponešto love vjerojatno može pokopati tu kaznu. Meni bi to bilo logišno kak si ti navel tumačenje zakona ali poznajuči neke forumaše znam da su sposobni tjerati mak na konac (ovim putem ih toplo pozdravljam  :llllol:) kat kada opravdano, a kat kada ... Kada ulovim ekipu fiškala budem ih pital za mišljenje (kopija zakona je v gertašlu)

2Maja_SB: ovaj forum čitaju i mladi, nadobudni, nezreli, zeleni ... kojima ne treba dva puta kazati da nešto naprave što nema veze za zdravom pameču, a forum i stranica bi ipak trebali imati kakvu takvu edukativnu ulogu ako želimo stvoriti neku novu generaciju odgovornijih vozača. Mnogi inspiraciju za kojekakve gluposti pronalaze upravo po bespućima interneta. Imam sina pubertetliju kojega šamaraju hormoni sa svih strana svijeta pa čak i oni koji dolaze iz svemirskih prostranstava mada ima i onih koji dolaze iz neslučenih dubina majčice nam Zemlje i koji bi promjenio svijet barem pet puta dnevno. Pretpostavljam da si znatno mlađa od mene i da ne poznaješ što znači biti roditelj koji želi odgojiti dijete na ispravan način koji će poštivati neke društvene i zakonske norme, a tu spada između ostalog i nošenje zaštitne kacige. Vjeruj mi da je to vrlo teško mada mu ja svojim primjerom pokušavam pokazati što je ispravno napose kada u kvartu ima dosta balonja koji su za kojekakve rođendane, sakramente, uspjeh u školi ... dobili skuterčiće bez da ih je netko naučio neke elementarne stvari o istom prometalu, nošenju zaštitne opreme, prometnim propisima, mogućim posljedicama i eventualnim sankcijama ... To zasada ponekad izgleda kao pravi rat u sukobu razmišljanja jer on jednostavno nema to iskustvo koje ja imam i još ne kuži da je čovjek nevjerojatno krhko biće koje može nestati u trenu i da kada se nešto dogodi nebumo stisnuli new game i idemo sve iz početka. Zato odgovori takvog tipa kod mene ne nailaze na odobravanje i trudit ću se da ih brišem (za što imam ovlasti) ili da ih proglašavam biserima ma kako se nekome činilo kako je isti baš fora. Za kraj dok god budemo razmišljali da je bitnije kako pobječi drotu i kako izbječi plačanje kazne umjesto da razmišljamo o osobnoj i tuđoj sigurnosti do tada  sigurno neće padati crna statistika na ovom i mnogim drugim forumima označena kao R.I.P.  :icon_mrgreen:

Offline Maja_SB

• Komarac
  • *
« Odgovori #22 : Studeni 17, 2008, 16:41:43 pm »
et ubio me u pojam sad :icon_eek: :llllol:

Offline banot1

• Pegas
  • Vizir
  • **
  • R1200GS i Skuter
« Odgovori #23 : Studeni 17, 2008, 21:10:50 pm »
Članak 114.
(1) Vozač motocikla ili mopeda i osobe koje se prevoze na tim vozilima moraju, za vrijeme vožnje na cesti, na glavi nositi propisanu i uredno pričvršćenu zaštitnu kacigu. Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi i vozači bicikla mlađi od 16 godina.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač motocikla ili mopeda i osoba koja se prevozi ako za vrijeme vožnje na cesti na glavi ne nosi zaštitnu kacigu.

Upravo to su ti naglašavali po medijima kao veliku novinu u zakonu, t.j. zbog ove crvene rečenice ako nije vezana ili nema odgovarajuči atest (to je unekom drugom pravilniku, ali koliko sam upučen E-41 ili veča oznaka) smatra se kao i da je nemaš i kazna je 1000 kn.

Po prastarom zakonu ( ne onom prije ovog novog, već onom još prije) je bilo obavezno palit svjetla po danu za sva motorna vozila, ali nije bila propisana kazna, tako da je policajac mogao zaustavit, upozorit ali ne i napisat kaznu. To jest mogao je napisat kaznu ali od sveg toga niš na sudu.
U ovom slučaju obavezno je imat kacigu, propisno pričvršćenu i sa atestom ALI kazna je propisana samo za nenošenje kacige.
Tako da za nevezanje kacige to glatko pada na sudu bez čekanja zastare. Zakoni se moraju čitati od riječi do riječi i svaka je riječ važna.
Ljudi (ne pravnici) jako često ne znaju čitati zakone, pa tako ni policajci, ili novinari...
Naravno da bi ostvario svoje pravo moraš se žaliti (pisati prigovor na kaznu)
Da se razumijem ja sam za nošenje i vezanje atestirane kacige UVIJEK, čega se i pridržavam u 100 % slučajeva za nošenje ali u 99 % slučajeva za vezanje.
Jednostavno nekad se zenem pa zaboravim vezati, ali kad primjetim, stanem sa strane i privežem kak spada.
Za nevezanje NIKAD nebi platio kaznu - pisao bi prigovor i sigurno bi to izgurao.
Ovo je samo moje mišljenje koje sam napisao na osnovu citiranog članka zakona od stane Brzog (kojeg jako poštujem, kao i sve na ovom forumu a i šire)
Pozdrav Tihomir

PS Eh da, nisam ja pravnik - da nebi bilo zabune, ja sam samu upućeni laik
Grant me the serenity to accept the things I cannot change,
the courage to change the things i cannot accept,
and the wisdom to hide the bodies of the people I had
to kill today because they pissed me

Offline Piva

• Tourer
« Odgovori #24 : Studeni 17, 2008, 22:04:00 pm »

2Maja_SB: ovaj forum čitaju i mladi, nadobudni, nezreli, zeleni ... kojima ne treba dva puta kazati da nešto naprave što nema veze za zdravom pameču, a forum i stranica bi ipak trebali imati kakvu takvu edukativnu ulogu ako želimo stvoriti neku novu generaciju odgovornijih vozača. Mnogi inspiraciju za kojekakve gluposti pronalaze upravo po bespućima interneta. Imam sina pubertetliju kojega šamaraju hormoni sa svih strana svijeta pa čak i oni koji dolaze iz svemirskih prostranstava mada ima i onih koji dolaze iz neslučenih dubina majčice nam Zemlje i koji bi promjenio svijet barem pet puta dnevno. Pretpostavljam da si znatno mlađa od mene i da ne poznaješ što znači biti roditelj koji želi odgojiti dijete na ispravan način koji će poštivati neke društvene i zakonske norme, a tu spada između ostalog i nošenje zaštitne kacige. Vjeruj mi da je to vrlo teško mada mu ja svojim primjerom pokušavam pokazati što je ispravno napose kada u kvartu ima dosta balonja koji su za kojekakve rođendane, sakramente, uspjeh u školi ... dobili skuterčiće bez da ih je netko naučio neke elementarne stvari o istom prometalu, nošenju zaštitne opreme, prometnim propisima, mogućim posljedicama i eventualnim sankcijama ... To zasada ponekad izgleda kao pravi rat u sukobu razmišljanja jer on jednostavno nema to iskustvo koje ja imam i još ne kuži da je čovjek nevjerojatno krhko biće koje može nestati u trenu i da kada se nešto dogodi nebumo stisnuli new game i idemo sve iz početka. Zato odgovori takvog tipa kod mene ne nailaze na odobravanje i trudit ću se da ih brišem (za što imam ovlasti) ili da ih proglašavam biserima ma kako se nekome činilo kako je isti baš fora. Za kraj dok god budemo razmišljali da je bitnije kako pobječi drotu i kako izbječi plačanje kazne umjesto da razmišljamo o osobnoj i tuđoj sigurnosti do tada  sigurno neće padati crna statistika na ovom i mnogim drugim forumima označena kao R.I.P.  :icon_mrgreen:

:icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright:

et ubio me u pojam sad :icon_eek: :llllol:

za tvoje dobro  :icon_smile:
htjela sam i ja nešto tako,al Lolo je to bolje sročio  :icon_smile:
nije da nemamo smisla za humor na ovom forumu,jednostavno neke stvari se uzimaju za ozbiljno kad je u pitanju sigurnost... pogotovo u ozbiljnijim temama  :icon_smile:
shvati ovo kao prijateljski savjet  :icon_smile:

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderator
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #25 : Studeni 17, 2008, 23:30:40 pm »
  2Lolo ; ajde ulovi te svoje fiškale pa obavezno javi njihovo mišljenje  :icon_thumright:

Offline IvanGrozni

• Interceptor
  • Beverly 250ie
« Odgovori #26 : Studeni 18, 2008, 16:59:01 pm »
Hvala svima na iscrpnim objašnjenima i gledajući na vaše odgovore dođe se do zaključka da su i jedni i durgi u pravu..što je i u većini slučajeva kod ovakvih stvari.mišljenja sam da u zakonu treba za svaki prekršaj biti naglašena i njegova kazna.a ne da se zakon može tumačiti kako kome odgovara.ja se isto slažem da treba nositi kacigu i vezati je i to radim, jer vozim motore od svoje 14ste tako da znam kakve sve posljedice ima nenošenje kacige..ali isto tako danas je sve strka, žurba, stres koji nam nameće ovakav ubrzani život da ponekad jednostavno niste koncentrirani na svaku sitnicu..a pogotovo vas pogodi da na ovakav smiješan naćin dobijete kaznu koja je ista kao za sve one glumce koji je ne nose.i stoga moje je mišljenje da me se ne može svrstavati u isti koš kao i te glumce i još ka tome da im platim nešto što ni u zakonu nije izričito specifirano.ja sam svoj prigovor napisao pa ćemo vidjeti.Naka Bog pomogne..
Bikes don't leak oil, they mark their territory

Offline Maja_SB

• Komarac
  • *
« Odgovori #27 : Studeni 18, 2008, 17:05:32 pm »
Hvala svima na iscrpnim objašnjenima i gledajući na vaše odgovore dođe se do zaključka da su i jedni i durgi u pravu..što je i u većini slučajeva kod ovakvih stvari.mišljenja sam da u zakonu treba za svaki prekršaj biti naglašena i njegova kazna.a ne da se zakon može tumačiti kako kome odgovara.ja se isto slažem da treba nositi kacigu i vezati je i to radim, jer vozim motore od svoje 14ste tako da znam kakve sve posljedice ima nenošenje kacige..ali isto tako danas je sve strka, žurba, stres koji nam nameće ovakav ubrzani život da ponekad jednostavno niste koncentrirani na svaku sitnicu..a pogotovo vas pogodi da na ovakav smiješan naćin dobijete kaznu koja je ista kao za sve one glumce koji je ne nose.i stoga moje je mišljenje da me se ne može svrstavati u isti koš kao i te glumce i još ka tome da im platim nešto što ni u zakonu nije izričito specifirano.ja sam svoj prigovor napisao pa ćemo vidjeti.Naka Bog pomogne..

e na to sam mislila.Piva hvala na savjetu :glasses9: al imam vec dovoljno starijih u kuci koji mi svakodnevno sole pamet  :Rjok:

Offline lukylipik

• Zagreb
  • Interceptor
  • Yamaha DragStar xvs 650
« Odgovori #28 : Studeni 18, 2008, 17:15:07 pm »
  A šta će ti uopće kaciga ako je ne zakopčaš  :icon_scratch: ... onda budi maneken do kraja pa je nemoj ni nosit i tak ti je ista kazna ... ako ti je već to veča briga od tvoje glave.

Lukylipik je lijepo opisao šta mu se dogodilo kad je naletio na psa pa mu se pri padu OTKOPČALA i opala kaciga, a da kojim slučajem nije niti bila skopčana možda nam to nebi mogao niti napisati.

...htjedoh nešto napisati, ali prije toga odlučih sve pročitati, točno si iznjeo Brzi moguće ružnije posljedice nenošenja ili nezakopčavanja kacige, jer prije nego mi je kaciga odletjela s glave, udario sam glavom-kacigom o asfalt...
... samo hrabro gradski i ostali šminkeri, ako nemate kacigu cure vas lakše prepoznaju tijekom vožnje, a nakon vožnje možda vas prepoznaju bližnji na zavodu za sudsku medicinu... PREGRUBO !?!??!?! NIJE!!!!!
...i sutra je novi dan - dok ide,ide!

Offline Piva

• Tourer
« Odgovori #29 : Studeni 18, 2008, 17:42:23 pm »
e na to sam mislila.Piva hvala na savjetu :glasses9: al imam vec dovoljno starijih u kuci koji mi svakodnevno sole pamet  :Rjok:
očito ne pomaže
nisam te skužila kad veliš -jedni i drugi u pravu-...ja mislila da je jasno samo jedno,stavi kacigu i veži ju  :icon_mrgreen:
...htjedoh nešto napisati, ali prije toga odlučih sve pročitati, točno si iznjeo Brzi moguće ružnije posljedice nenošenja ili nezakopčavanja kacige, jer prije nego mi je kaciga odletjela s glave, udario sam glavom-kacigom o asfalt...
... samo hrabro gradski i ostali šminkeri, ako nemate kacigu cure vas lakše prepoznaju tijekom vožnje, a nakon vožnje možda vas prepoznaju bližnji na zavodu za sudsku medicinu... PREGRUBO !?!??!?! NIJE!!!!!
nije  :icon_thumright: