Autor Tema: ...i tako, opet nekud...do Mexica i dalje.  (Posjeta: 25327 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Beeblebrox

• zagreb
  • Administrator
  • Spol: Muški
  • SuperCow 1300
    • Timarhana
Odg: ...i tako, opet nekud...do Mexica i dalje.
« Odgovori #75 : Siječanj 30, 2008, 22:37:18 pm »
kaj je jos netko sa vama sa mali gs-om?
BMW = bauer motor werke

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #76 : Siječanj 31, 2008, 16:47:26 pm »
Ne,to je Stuart i njegova mala 1200 Adventure..... :icon_mrgreen: 
H&K MP5SDW - a true point and click interface

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #77 : Siječanj 31, 2008, 17:49:54 pm »
....
Slijedece jutro,napustamo Dominical.

Image Hosted by ImageShack.us

Polako nam se navlace oblaci.Svejedno, ne ocekujem kisu, od kako sam napustio Ohio jos nije padalo kako treba, a ionako je vruce.  Za pola sata bi se sve osusilo.   :icon_super:

Na putu dolje smo naletili na radove.  Nigdje table upozorenja, nego kad smo se priblizili, lokalna ekipa je frenzicno mahala sa strane ceste.  Prvo sam mislio da nas toliko vole da nam svi masu, onda sam skuzio da nema mosta ispred nas.   :motocikli007:
Majstori kazu nazad 15-ak km, i lijevo,kroz sumu, pa opet lijevo na slijedecem krizanju, pa na kraju te ceste, opet negdje lijevo. Sjecam se te skretnice, ali nije bilo nikakave table. Put je zemljani, bez sljunka, i cesta je mokra.  I tako dok razmisljamo kako prijeci, decki sa strane nas zovu da ih pratimo, ima prijelaz preko potoka, nema problema, mozemo prijeci..... :icon_scratch:  Nisu lagali.  Prijelaz su bile 2 fosne, prva oko 1.5 m, sa jedne hrpe blata na drugu, i onda druga, odatle pa na drugu strane, otprilike 4 m.  Prijelaz za pjesake. 
Mark je krenuo prvi, i nekako presao. Stu drugi i cim je presao na drugu stranu zadnji kraj mu je pobjegao, i okrenuo motor. Ali, uz malo pomoci, izvukli smo ga van. Ja sam presao zadnji, uz pomoc naravno.  Jedan je balansirao od pozadi, jedan sprijeda, a ja u sredini.  Kladim se da je scena bila smijesna, ali nije mi bilo ni na kraj pameti probat vozit preko "mosta", jer dok smo preveli drugu dvojicu, na fosnama se natalozilo dovoljno blata da ni pjeske nije bilo sigurno.  Uglavnom, proslo je bez vecih problema.

Prije podne stizemo do Paname.  Stu i Mark prolaze kontrolu, papiri su ok. Ali meni prave probleme zbog vize.  U cemu je stvar.....
2 mjeseca prije polaska preko interneta provjeravam sve zemlje na nasoj putanji radi dokumenata/viza i sl.  Mexico,El Salvador,Panama i Bolivija traze vizu.  Nakon toga, zovem svaku ambasadu pojedinacno da posaljem putovnicu, i svi me redom odbijaju, sa objasnjenjem buduci da imam zeleni karton u USA, viza nije potrebna, to je dokaz residencije i nema problema.  Sa Panamskom ambasadom sam cak pricao 2 puta. 
Ali eto, sad mi tip na granici kaze da ne mogu proci, jer nemam vize.  Ne zanima ga sto Panamska ambasada kaze, zeleni karton ne vrijedi, putovnica je Hrvatska, i nema razgovora. 
Gdje je Suker kad ga trebam??? :icon_evil: 
Ok, nema zime, San Jose je jedan dan odavdje, otici cu nazad po vizu tamo. Mislio sam da se viza moze izdat na granici, ali ne u ovom slucaju.  Ili su tako barem rekli.  Ali, da si ne pravim nepotrebne probleme, uzimam dokumente i spremam se za nazad.  Ali,sad je i tu problem.  Izasao sam iz Costa Rice, a nisam upao u Panamu.  Moram cekat 72 sata prije nego sto mogu ponovo uci u Costa Ricu.  Je li to istina ili ne, ne znam, ali znam da sam morao platit $20 imigracijama da mi ponisti izlazni pecat i stavi novi.  Taj ponisteni pecat je postao trn u oku na svakoj slijedecoj granici jer su svi odmah gledali odakle je i onda pitali zbog cega nisam mogao uci u Panamu.
Mark je okrenuo nazad sa mnom, Stu nastavlja sam za Panama City.  Jos par sati i stici ce, PC nije daleko,sad je oko podne,a ceste u Panami su super. 
Tu vecer provodimo u Palmar Norte u malom kineskom motelu/restoranu. Po povratku smo uzeli obilaznicu umjesto vec poznatog "mosta". Padala je lagana kisica, blato i rupetine pune vode, i gusti promet, nase drustvo slijedecih sat vremena.

Slijedeci dan oko 15:00 smo u San Joseu.  Raspravljali smo i o nekoj ideji ici ravno iz Costa Rice za Ecuador ili Kolumbiju, pa na temelju toga, idemo u potragu za aerodromom. Prvih sat vremena smo opet glumili zbunjene turiste.   :Ratt:  Ali to ceka doceka, kargo terminal je tu, cak smo pronasli i "jeftini" motel par km nize.  Kazem jeftini, jer je sve sto smo nasli uz cestu bilo preko $170/noc.  Za $60 smo spavali slijedeca dva dana dok smo odradjivali papire. 
Ja sam otprasio s taksijem u Panamsku ambasadu da provjerim vizu, sta i kako. Zena kaze da mora poslati papire u Panamu, konzulat to ne moze rjesit na licu mjesta. Sa pozurnicom, 3 dana i papiri su gotovi.  Ok, za sad nije lose.
Onda pravac aerodrom da vidimo za transport. Avioprijevoz odavdje je preskup,ali mi smo  ionako planirali uhvatit brod iz Paname.  Iz Colona za Cartagenu, ili nesto slicno.  Kako god okrenemo, slijedeca dionica je nekih 7-12 dana.  Prijelaz moze biti 3-5 dana, ovisno o brodu, par dana na svakoj strani da se rijese papiri, i to je to.  Covjek se ne moze zivcirati zbog toga, stvari idu svojim tokom.
Mark gleda svoj raspored i nesto negoduje.  On bi trebao biti nazad u USA na poslu nikako kasnije od 15.Sijecnja.  Cak je rezervirao kartu iz Buenos Airesa za par dana ranije. Ne znam sta je mislio napravit s motorom, jer ja sam nasao transport za nazad, on nije.  Uglavnom, skuzio je da nema sanse da stignemo do Argentine u roku koji je imao slobodno, ne ako cemo stati i bilo sta vidjeti uz put.  Meni nije vremenski problem, ali bas ne bih zelio prolaziti Kolumbiju, ili cak neke dijelove Ecuadora solo. Znam da to ljudi cine stalno, ali sam isto tako skupio i nesto informacija od putnika na sjevernoj ruti, i slika nije sva zelena.  Mark isto tako ne zeli ici nazad sam kroz Centralnu Ameriku i Mexico.
Zapravo, Centralna Am. je po svemu sudeci najopasnija dionica ovog cijelog puta, osim mozda Kolumbije.  Zasad je proslo bez problema, ali to ne znaci nista.  Tako da dolazi vrijeme odluke. 
Ja mogu sacekat vizu, i preko Paname nastaviti dalje. Ili brodom direktno iz Costa Rice.  Mark bi sa mnom ako bi u Ecuadoru mogli biti sutra.   :icon_eek:  tako da nam ne preostaje puno alternativa.  Pada odluka da  krenemo na sjever.  Prije puta smo dogovorili da gdje god isli, idemo skupa, nema razdvajanja.  Samo eto, vremenski su se stvari malo pobrkale.
Buduci da smo se odlucili na povratnu turu, , onda je vrijeme da prodjemo sve sto nismo dosad vidjeli na putu dolje.  Ruta za Panamu nas je vodila uz Zaljev na Karipskoj strani. Zato cemo na putu nazad uzeti Pacificku stranu, pravac Acapulco.   :icon_mrgreen:   
Malo sam razocaran zbog spleta okolnosti, i kako su se stvari odvile, ali svejedno znam da ce ova avantura potrajati par mjeseci, i da juznu dionicu mogu planirati za neko drugo vrijeme. :glasses9:

.....

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #78 : Siječanj 31, 2008, 18:03:24 pm »
Pogodili smo cestu oko San Josea, kroz Alajuelu i Herediu. Ovi "kvartovi" su malo bogatiji dijelovi grada sa velikim plantazama kave u podnozju vulkana Poas. Dosli smo do vrha, ali nista od vulkana, oblaci su se navukli, i zameli nam pogled. 
Svejedno.....

-San Jose

Cesta me podsjeca na Zagorje....zavoji ostri, cesto jednosmjerni, bez puno upozorenja....

Pred slapom...

Na putu smo za Arenal....

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #79 : Siječanj 31, 2008, 18:13:38 pm »
....soba za veceras....tj. pogled van...

-moja perspektiva  :icon_super: :icon_super:

-Arenal vulkan sa oblakom

-Arenal bez oblaka   :icon_thumright:

Ukratko sto kaze je da je vulkan aktivan od 1968, sa explozijama i pojavom lave i sl.  U slucaju erupcije valja izbjegavati udisanje otrovnih plinova, potraziti najblizu rutu za evakuaciju i rendzere koji ce znati sto dalje.... :icon_scratch:  hmmmmm, nikad nisam vidio erupciju iz bliza, ali ne znam koliko bi daleko stigli ako pocne kuhat...  :Rkap:

.....

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #80 : Veljača 01, 2008, 23:04:35 pm »
...zaboravio sam spomenut, kad smo prolazili ispod Poasa, naletili smo na mali suvenir shop uz cestu, pa stali da vidimo ima li stogod zanimljivog.  Vlasnik je bio raspolozen za razgovor, pa sam ga izmedju ostalog pitao i za kavu, buduci da smo prosli kroz mnogobrojne plantaze na ovoj maloj, ocigledno izgubljenoj, ruti...  :icon_mrgreen:  I dok mi je objasnjavao neke razlike i pojedinosti u vezi kave, te rekao da uz Kolumbiju, ovdje imaju neke od najboljih kava, ali su slabi majstori za pripremu.  To sam i potvrdio, buduci da jos uvijek spremam kavu u svom Jetboilu radije nego da kupujem instant...na sto je on izvukao masinu za kokice i vrecicu zelene, svjeze ubrane kave.   S njom u masinu da se osusi i skine ljuska...zatim na tavu za palacinke, da se malo poprzi ali ne prejako, nakon toga u mlinac i onda na kuhanje...Moram priznati da je to bila dosad najbolja salica, okus je bio umjereno jak, ali bez kiselosti, stvarno uzitak za popiti.  :icon_thumright:
Novce nije htio prihvatiti, drago mu je da s nekim moze podijeliti loncic kave i pola sata razgovora. 
Svejedno,kupili smo par sitnica iz trgovine, i uz "Sretan Put" i "Sretan Bozic"  nastavili dalje...

-preko brda i mnogih jezera

Prvi susret sa ovim zivotinjama..jel tko zna sto su???  :icon_scratch:

-jos malo dzungle

-kaj smo lepi...  :motocikli007:

Sudeci po slijedecoj slici, vec znate sto nas ceka..zapravo smo prosli bez nekog jaceg pranja.  Vjetar nam je malo pomogao tako sto smo vozili u kontra smjeru, pa su oblaci ostali iza nas.   :icon_thumright:

Dok smo lunjali kroz prasumu, staro grlo se malo osusilo. A nigdje birca ni trgovine. Na kraju smo potrefili nekakav wind surfing resort bez igdje ikoga.  A bas se cini kao dan za jedrenje.  Odavdje sve do Pacifika.   :icon_mrgreen:
Sto drugo reci, nego "oaza" usred nigdje nicega. 

Pred ulazom.

.....par minuta voljno....

Offline Beeblebrox

• zagreb
  • Administrator
  • SuperCow 1300
    • Timarhana
« Odgovori #81 : Veljača 01, 2008, 23:40:54 pm »
kakva ti je kaciga ?
iskreno!
BMW = bauer motor werke

Offline Julius

• Zagreb - Črnomerec
  • Moderator
« Odgovori #82 : Veljača 02, 2008, 00:12:10 am »
Manje poznati križanci Mungosa i Rakuna koji su nastali križanjem Rakuna i Mungosa. Poznati su po gustim obrvama, nešto dužem noktu malog prsta lijeve noge i po tome što za razliku od dugorepih Makakija ( koji to isto mogu, ali ne prakticiraju ) repom kopaju nos kada u blizini nema mravinjaka ili termitnjaka! Uglavnom zanimljiva stvorenja koja vole bliski kontakt svih vrsta iako im je noga ( svar evolucije i prilagodbe ) nekako najdraža, pogotovo ako je u naletu - to im je kao neki izazov!

:icon_toilet: :laughing7:

Gandhi: "Be the change you want to see!"

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #83 : Veljača 04, 2008, 01:25:20 am »
 :llllol: :llllol:  :icon_pray:   Hahahaha....Jule you rule ! :icon_super:!!

Kaciga je ko bok sto se tice komfora...helmet-cam pase odlicno na vrhu, kut je po mjeri.  Vizir je izdrzao prvi tjedan bez vecih ostecenja.  Sada je sav izgreban.  Podvizir za sunce je pomogao dosta, jedino kad bih ga zaboravio ocistit prije voznje, nakupilo bi se prasine od dan prije, i onda kad ga spustim, stvari postanu malo mutne.  Inace, vrlo dobra stvar,nisam morao furat cvikere za sunce.  Drago mi je sto je flipica,nekoliko puta smo uletjeli u guzvu, i dok bi Mark skuzio sta se dogadja i eventualno morao skinut kacigu da cuje o cemu se prica, stvar bi vec bila rjesena.  Plus,policija i vojska vole kad vide s kim razgovaraju.   :hello:
Strukturno, izvana se cini kao nova (uz par estetskih oziljaka  :icon_mrgreen:)...nisam s njom pao, ali je letila s motora par puta.  Imao sam problema s unutarnje strane.  Na vrhu, iznutra, podstava se objesila, ne znam jel velcro pustio ili kopca ili sta.  Na donjoj lijevoj strani ispod uha, saraf sto veze plasticni liner izmedju vanjske ljuske i podstave je negdje ispao, ne znam kako, samo sam skuzio nakon nekog vremena da stvari ne stoje kako treba kad ju skinem.  Nisam uspio otklonit kvar, cini se da fali ona mala plocica s narezima sa zadnje strane.  Za nosit je ok, samo sto stvari malo plesu kad nije na glavi.
Lijevi imbus saraf sto drzi celjust mi je ispao jednu vecer pred motelom dok sam ju skidao.
Rekao bih da je to rezultat vibracija i konstantnog flipanja gore/dolje.  Desni je bio napola vani.  Nakon sto sam sve pozatezao, nema frke. Sve stima, radi i kopca kao svicarski sat. 
Svidja mi se sto mogu dignut fliper s jednom rukom, moj stari Nolan je imao 2 kopce, 1 na svakoj strani celjusti.  Malo problematicno za otvorit u slucaju potrebe tokom voznje.
U kisi se pokazala dobro. Nigdje ne pusta oko vizira.  Malo se magli,to je mislim normalno. Ventilacija ok, na temperaturama iznad 30C sam primjetio najmanje znojenje na glavi. Pod hlacama i jaknom je bilo gore nego pod kacigom..  :icon_thumright:
Nakon 16,000 km, jos uvijek se osjeca kao nova kad ju obucem, vrlo ugodna za nosit cijeli dan.   Po meni dobra stvar, samo provjeri sve sarafe ako ce biti na enduro/off-road voznji.
 :glasses9:

z

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #84 : Veljača 04, 2008, 19:11:27 pm »
...wooohooo....pravac Nicaragua!!  :icon_super:

Oblaci su se razisli, prometa nigdje... :icon_super:  jedino eto sto je cesta tu i tamo isprana pa fali pola trake, ali nista zato,signalizacija na cesti je odlicna.  Trebalo mi je malo da skuzim, mala hrpa kamenja uz rub ceste, ili nagomilane grane sa obliznjeg drveta su najcesci znakovi da nesto ne stima.  Ljudi ovdje imaju sistem za sve, samo se treba ubacit u stos.   :icon_thumright:
Eventualno, brda polako nestaju, prilazimo obali jezera  Cocibolca (Nicaragua)...

Gledajuci na kartu, vidim da je na desnoj strani otok sa dva vulkana....hmmm...pa ako je otok onda ima ljudi, a to znaci da mora biti i nekakav trajekt ili slicno.   :icon_smile:
Furamo dalje to Rivasa,i skrecemo desno za San Jorge.  Trajekt (cinila se vise kao ribarska brodica bez kranova :icon_mrgreen:) je bio natovaren, zadnji putnici su se ukrcavali, mozda uspijemo uhvatiti brod prije polaska.

Slijedecih par slika su u mraku, ubacili smo se na brod oko 19:00.  Probao sam blic, nadam se da se bar nesto vidi. 

Vjetar se digao, valovi uzburkani, i uz chuga-chuga krenuli smo na 1.5 satno putovanje za Ometepe.  Otok Ometepe (sto znaci "izmedju dva brda" u Nahuatl jeziku, narodnom jeziku Nicarague) pokriva oko 270 km2, i sastoji se od dva vulkana, Concepcion i Maderas, a u sredini su povezani sa malim dijelom kopna.
Zivotinjski svijet je vrlo rasprostranjen, divljac, mravojedi ( :icon_smile:), armadillosi i majmuni, su samo od nekih vrsta koji ovdje zive.  Najbolja stvar u svemu tome je sto je turizam prakticki nerazvijen.  Nema hotela s 5 zvjezdica, Amera s velikih RV busovima, i resorta s bazenima. Stvari su jos vrlo osnovne, u sto smo se uvjerili slijedeci dan. 
Tu vecer kad smo stigli, opalili smo par krugova trazeci smjestaj.  Stali smo pred tablom restoran/hostel, i par minuta kasnije, Mark nam je sredio sobu. Unutra za sankom su bili nekolicina Norvezana i par Amera. 

Soba za veceras....$10, plus kapija i motori pod kljucem.   :icon_thumright:

Nazad u restoran, po klopu. Hrana je bila fantasticna, svjeza riba izmedju ostalog. Porcije prva liga, cak sam na tren mislio da necu sve moci pojesti.  Ali samo na tren.... :icon_mrgreen:  Uz par piva, vecera je legla, i onda se pojavio momak u uniformi, nesto slicno malim izvidjacima.  Na engleskom nam je objasnio da je vodic, i da ce nas za $15 odvesti u obilazak vulkana.  Cinilo se zanimljivim, ali na kraju nista od toga. Prilaz je dozvoljen samo malo vise od polovice, nekih 1000m, i dalje nista, zbog nedavne vulkanske aktivnosti, i sigurnosti radi, nitko ne smije blize.  Osim toga, polazak je ujutro u 6:00.  Definitivno nista od izleta.   :icon_eek:  Ali to ne znaci da je ostatak veceri prosao bez uzbudjenja.
Ubrzo nam se pridruzio Wolfie, cudan i vrlo socijalan tip iz Njemacke.  Bio je vrlo zainteresiran da cuje tko smo i odakle.  Kroz razgovor je objasnio da putuje kroz Centralnu Ameriku putem taksija.  Tarife su mu pristupacne, i ne mora dijelit sic sa ekipom na autobusima. Kad sam ga pitao putuje li sam, rekao je da je ostavio "partnera" kod kuce, jer su se njih dvojica posvadjali oko pakiranja kofera.   :icon_eek:   Stvari su se odjednom razjasnile.  Par minuta kasnije smo se ispricali, i na spavanac.  Nakon sto sam 2 puta provjerio brave.     :icon_mrgreen:

Slijedece jutro.

Stvari su se pocele dogadjat na uranak.  Oko pola 6, Mark je postao nervozan, tako da smo obojica ubrzo bili budni. Na krovu se culo nekakvo grebanje, zatim rika i urlanje kao kad se macke potuku. Samo sto nisu zvucale kao macke, nego nesto malo vece.  :icon_scratch:  Sacekali smo unutra dok nije prestalo, ne bih bas da mi nekakav majmun skoci za vrat.  Tocno u 6, cura s recepcije/sanka je pocela cistit terase.  Sve je pod keramickim plocicama, tako kad su poceli micat stolove i stolice, jedva sam cekao da krenemo.  Malo mira i tisine bi bilo ok.  I kava.
Ako to nije bilo dosta, dok sam pakirao stvari, Rudolf mi je iskocio iza ledja i prepao me do bola.  :Rkap:

Kroz lokalu...

Na obali se pere ves.  Zene stoje u vodi do pasa i ribaju.

Stali smo u jedino mjesto koje se cinilo otvorenim, u nadi da cemo naci dorucak.  Kad smo upali, docekala nas je niska starija gospodja, porijeklom iz Italije, preseljena iz New Yorka, i govori Nizozemski.   :icon_scratch:  Malo smo popricali, i narucili nesto za pojesti.  45 minuta kasnije hrana stize.  Ne znam da li su morali veslati preko po jaja, ili im je kokos jutros zbrisala na vulkan da vidi izlazak sunca, samo znam da me je prosao apetit dok je dorucak stigao.  :icon_mrgreen:

Otisli smo do obale, malo se provozat, i onda opalili turu oko vulkana.  Cesta (bar po karti), ide u figuru 8 oko Madere i Concepcie, pa smo krenuli u mali obilazak.

Oko pola 12 smo okrenuli nazad.  Prosli smo par kamioncica dok su momci  utovarali banane.  Izgleda da svako uzgaja banane iza kuce, i kad naleti kamion, svi pripreme svoje za prodaju.  Dok smo se vratili do trajekta, dva kamiona su bila puna.

Luka...

Nas su propustili kroz kapiju prije ostalog prometa...rekao bih da nas maknu s puta, tako da kamioni mogu slobodno okretat gdje trebaju za utovar.  Dok Mark solitarno uziva u Coca-Coli, ja trazim par prilika za fotku.

Dok cekamo, ljudi se pocinju skupljati.  I banane naravno..  :icon_mrgreen:

Za sretan put, pozdravlja nas i Concepcion...  :icon_super:

-dok se decki do nas takodjer spremaju za prijelaz

Kamioni idu prvi,dva tovara banana u sredinu jedan do drugoga, potom ostalo sto stane...Sistem utovara je slijedeci: utjeraju prvi kamion ravno na palubu, zatim sparkaju drugi na rampu da drzi brod da se ne prevali. I dok drugi tako stoji, prvi se pomakne na lijevo ili desno i ostavi mjesto za drugi. Utjeraju drugi i sve 5.

Povezu ih skupa i spremni smo za polazak.

Napustamo Ometepe.

Na prednjoj palubi smo sreli 4 cure iz Norveske, ali su bile vrlo negostoljubive tako da nista od razgovora.  Jos bolje...biti ce dobro sklopit oci dok se brod lagano ljulja slijedecih sat i pol.

........

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderator
  • BMW F650 GS Dakar-R1200GS
« Odgovori #85 : Veljača 05, 2008, 00:33:56 am »
Jesu li bar Norvežanke na kaj ličile ako već nisu bile razgovorljive   :icon_scratch:  primjetih da nešto slabo fotkaš žensku čeljad  :llllol: Usput digni ISO postavku na bar 400 kada fotkaš u predvečerje  :icon_thumright:
Zamislite sebi tišinu koja bi nastala kada bi ljudi govorili samo ono što znaju - Karel Čapek

Offline Julius

• Zagreb - Črnomerec
  • Moderator
« Odgovori #86 : Veljača 05, 2008, 10:55:38 am »
Zingeru...  :icon_thumright: :icon_thumright: Ovo postaje sve bolje i bolje!!  :icon_super:

Offline zinger

• Donji Stupnik
  • V.I.P. Member
« Odgovori #87 : Veljača 05, 2008, 17:32:06 pm »
Decki, vi mene pokusavate uvalit u frku...jel?
 :icon_mrgreen:  cure su izgledale cisto Skandinavski.  Plave,skroz svijetle puti, plave oci,okruglastog lica, i vecinom onako malo, kako bi se reklo, nabildane.  Zato nista od slike, nisam htjeo da se naljute i bace me preko ograde.   :icon_sad:
Lolo, nasao sam postavku ISO, ali ide samo do 200, nista vise.  Jel to sto bolje, ili da ostavim na auto?  400 nema na meniju.  Kamera je Konica Minolta DiMage E500.   :dontknow:

z

Offline Julius

• Zagreb - Črnomerec
  • Moderator
« Odgovori #88 : Veljača 05, 2008, 18:28:11 pm »
A da te djevojćice nisu bili u biti fredndovi od onog njemca koji ti se smješkao?  :icon_mrgreen:

Po danu ostavi na auto, a kada malo zađe sunce prebaci na max, odnosno na 200, kada već nema više! Što je manje svijetlosti to ti je bolje staviti što veću ISO osjetljivost. Sa time dobiješ nešto veću zrnatost, ali barem vidiš što si slikao. Treba naći najbolji balans. :icon_thumright:

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderator
  • BMW F650 GS Dakar-R1200GS
« Odgovori #89 : Veljača 05, 2008, 18:33:30 pm »
Kak ti Julius rekao kad već nema boljeali za ubuduće nabaviti nešto bolje jer bar to američana nije problem. Šteta je stvarno velika što nisu malo bolje fotke jer ipak je to put na koji ne buš ponovo išao ali tko zna.  :icon_thumright:
Zamislite sebi tišinu koja bi nastala kada bi ljudi govorili samo ono što znaju - Karel Čapek