Autor Tema: Kako kupiti polovni motor  (Posjeta: 38218 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline FZ1

• Karlovac
  • Moderatori
  • Spol: Muški
  • Bayerische Flugzeug-Werke
Odg: Kako kupiti polovni motor
« Odgovori #45 : Rujan 20, 2007, 01:28:29 am »
Ja bi se složio sa Zeemaxom,mislim da je rekao najbitnije. Do sad nisam kupovao polovni motor ali sam se zato nagledao svega i svacega na susretima. Kad sam bio u Puli na susretu malo sam obratio paznju s kojim se to motorima najcesce puca; Aprilia mile/tuono, Yamaha wild/drag star, ostalo su bile neke stare grabe s kraja 80-tih.

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #46 : Rujan 20, 2007, 14:07:02 pm »
... vrlo bitno posjedovanje servisne knjižice.

A sad si mi dao mislit :icon_scratch: Ja sam sebi sam odredio servisni termin, jednostavno zato što ne stignem odvoziti broj kilometara pa bi ulje ostarilo. + još neki detalji, da ne razvlačim. Uz to, sad krećem u rastavljanje motora jer želim farbati ramu (okvir). Kvaliteta plastifikacije nije dobra, a ja to sad radim sad dok je materijal još netaknut. Ako se odlučim prodati, kako da nekome objasnim da je motor servisiran i prije termina ili da nisam imao sudar iako je nova boja na rami? Nemam servisnu knjižicu jer sam siguran da ću kvalitetnije i pažljivije odraditi posao na mom motoru od radiona tipa Ing-kart.
google master

Offline abERcrombie

• Komarac
  • *
  • FZ 6 SA
« Odgovori #47 : Rujan 20, 2007, 17:38:57 pm »
Stvarno ne kužim o kakvoj hipoteci pričaš! :icon_rolleyes: :icon_scratch: Il ima dokumente, il nema! :dontknow:

i ja sam tak razmišljal ali navodno se pojaviš na policiji sa izjavom da si zgubil knjižicu vozila i dobiš novu, s njom prodaš motor  :Rhah: a kupcu nakon nekog vremena zaplijene motor ili otplaćuje rate kredita a tebe može tužiti  :crybaby2: ili  :icon_axe: .
napisal sam sve kaj znam o tome  :dontknow:

Offline Ico

• Rijeka
  • Old School
  • Honda CBR 900 u slaganju
« Odgovori #48 : Rujan 20, 2007, 20:28:10 pm »
Evo mogu iznijeti iskustva oko kupovine polovnog motora koji je još bio pod garancijom.
Od prodavaća sam tražio podatke o tome gdje je motor kupljen i servisiran i broj šasije.
Po broju šasije u trgovini sam se raspitao kako je plaćen tj da li je pod hipotekom,
a kod servisera podatke o redovnom servisu i općem stanju motora (sve obavio telefonom).
Nakon zadovoljavajućih odgovora otišao sam ga pogledati i isprobati, pa kak da ga ne kupim ?

Sada nakon 7 mjeseci i prijeđenih 4000 km potpuno sam zadovoljan motorom i ne žalim ni kune  :icon_smile:

Čestitam na motoru. Baš je ljepi.daš đir ? :icon_mrgreen:

Na temu.
Ne kužim ovo sa brojem šasije. Ti se sa čovjekom našao i uzeo broj šasije i onda otišao u ovlašteni servis i raspitao se tamo na temelju broja šasije ? Nisam znao da se to može. Zar oni smiju tako davati podatke ? Što da čovjek nije servisirao u tom servisu?

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderatori
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #49 : Rujan 20, 2007, 23:06:17 pm »
i ja sam tak razmišljal ali navodno se pojaviš na policiji sa izjavom da si zgubil knjižicu vozila i dobiš novu, s njom prodaš motor  :Rhah: a kupcu nakon nekog vremena zaplijene motor ili otplaćuje rate kredita a tebe može tužiti  :crybaby2: ili  :icon_axe: .
napisal sam sve kaj znam o tome  :dontknow:

I zaboravio si još napomenut da ak uspiješ dobit novu knjižicu (koju nisi izgubio), neće te tužit samo kupac nego i državno odvjetništvo zbog kaznenog djela:

Davanje lažnog iskaza
                                                                            Članak 303.
(1) Svjedok, vještak, prevoditelj ili tumač koji u postupku pred sudom, upravnom postupku, postupku pred javnim bilježnikom ili stegovnom postupku dade lažni iskaz,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se stranka u postupku koja dade lažni iskaz ako se na tom iskazu temelji konačna odluka u tom postupku.
(3) Ako su kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka prouzročene teške posljedice za okrivljenika u kaznenom postupku,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.
(4) Ako počinitelj kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka dragovoljno opozove svoj iskaz prije donošenja konačne odluke,
može se osloboditi kazne.

Jel si još oduševljen tom idejom!?  :@:
Kad pomisliš da nikome na svijetu nije stalo do tebe ..... pokušaj da ne platiš jednu ratu kredita

Offline abERcrombie

• Komarac
  • *
  • FZ 6 SA
« Odgovori #50 : Rujan 20, 2007, 23:29:41 pm »
Pročitajte postove pažljivo pliiiiiz
Prodavaoc mi je telefonom izdiktirao broj šasije i rekao gdje je motor servisiran.
Ideja o novoj knjižici vozila nije moja već sam upozoren da mogu biti tako prevaren.
A kada bi pravosuđe funkcioniralo prevaranti bi se i zabrinuli radi citiranih članaka zakona a do tada:  :motocikli007:  :fsniper: :icon_axe: :motocikli003: ili oprez

Offline Brzi

• Zagreb-Gajnice
  • Moderatori
  • Kawasaki ZR-7
    • moje galerije
« Odgovori #51 : Rujan 20, 2007, 23:50:05 pm »
  Sve pet zaboravio sam na onaj tvoj post s prve strane  :icon_redface: , iako nije loše ponekad ljude podsjetit kaj se može dogodit ak misle da su smislili kak prevarit banke na "bezazlen i jednostavan" način.

U svakom slučaju morala bi u knjižici bit napomena "DUPLIKAT" ako je vađena nova, a kad je dobiješ u ruke prvo si provjeri i datum izdavanja s datumom prve registracije.  :icon_thumright:
Kad pomisliš da nikome na svijetu nije stalo do tebe ..... pokušaj da ne platiš jednu ratu kredita

Offline zeemax

• u extazi!!!
  • Vizir
  • **
  • kawa gpz600r
« Odgovori #52 : Rujan 24, 2007, 06:15:47 am »

Ali ima super savjeta pa si mislim uzeti...jel se moze naruciti?

uze mi riječ iz usta! :icon_super:

Offline rockydennis

• Zamagljeni
  • Vizir
  • **
  • Savjesno i odgovorno
« Odgovori #53 : Rujan 28, 2007, 14:46:36 pm »
Kada je izaslo...ja kako sam kupio bandita casopise ni negledam-vozam se ! :D

Ali ima super savjeta pa si mislim uzeti...jel se moze naruciti?

Vanja
Može! I još ćete (gadovi jedni :icon_mrgreen:) dobiti đabe auto katalog 2007 jer niste na vrijeme kupili!  :dontknow:Na svim kioscima! :icon_thumright: I to sve za 59 kn! Ali to nije sve, ako naručite odmah, na poklon dobivate i foliju u koju su oni upakirani! :icon_super:

www.cro-chopper.forum-2007.com

Volim burek, zeljanicu pitu,
volim cure što ne pamte Titu!

Offline zeemax

• u extazi!!!
  • Vizir
  • **
  • kawa gpz600r
« Odgovori #54 : Rujan 28, 2007, 21:13:02 pm »
Može! I još ćete (gadovi jedni :icon_mrgreen:) dobiti đabe auto katalog 2007 jer niste na vrijeme kupili!  :dontknow:Na svim kioscima! :icon_thumright: I to sve za 59 kn! Ali to nije sve, ako naručite odmah, na poklon dobivate i foliju u koju su oni upakirani! :icon_super:

kako si ti duhovit!  :icon_mrgreen:

Offline Ico

• Rijeka
  • Old School
« Odgovori #55 : Studeni 27, 2007, 16:51:38 pm »
Yzzy text sa http://www.motocikli.com/forum/index.php?topic=5888.30#msg72542

Probaj ga voziti!
*Na 40 km/h digni ga u petu i probaj mu dati gas. Ako lijepo diže brzinu a iz agregata ili getribe ne čuješ krckave zvukove, to je dobar pokazatelj da je motor u dobrom stanju.
*Raspitaj se kada je mijenjano ulje u mašini; ako tip kaže da je ulje mijenjano nedavno, izvuci štangicu i razmaži ulje po dlanu. PAZI!!! Ako ti se čini da je ulje pregusto, najvjerojatnije je miješano s masti, jer je mašina vriti, pa da prikriju dodatne zvukove, "majstori" pomješaju ulje s masti da ga zgusnu! Imao sam prilike vidjeti u cvajtaktu u getribi nagurane BANANE!!! Kada smo ispustili ulje, mirišalo je na frape!
*Provjeri lanac:
Ako je pre labav a motor se prodaje, vjerojatno je već razvučen, pa ako ga zategne, glide se penju na zupce lančanika, što uzrokuje trošenje lančanika i zupci mu postaju šiljasti. U tom slučaju kada motor guraš, čuje se i osjeti kao da kadkada iz zadnjeg kotača nešto pucketa.
Lanac mora imati lufta oko 2 cm. i lančanik mora imati tupe vrhove zubaca.
*Provjeri auspuhe; moraju biti podjednako prljavi. Ako su odvojeni, naravno! Na izlazu nebi smjeli biti previše masni.
*Provjeri instalacije; da li sva svjetla i truba rade.
*Provjeri da li se broj šasije slaže s prometnom knjižicom!

Offline Walter Wolf

• Vizir
  • **
« Odgovori #56 : Ožujak 26, 2008, 19:26:22 pm »
Pročitao sam topic i manje, više sve je rečeno. Naravno da je bolje
ić pogledat motor sa prijateljem ili mehaničarom. Dvoje bolje vide
a i čevapi i druženje ne smetaju.

E sad, ja bih se nadovezao sa jednim savjetom ne mehaničke prirode
već psihološke. Kad dođete pogledat motor, gazdi ili gazdarici u dvorište,
nemojte bit nabrijani i počet prigovarat još prije nego uđete u garažu.
Budite cool, pogledajte površno motor sa namjerom ocjene općeg stanja
i da li Vam tako nešto odgovara. Ako da, onda uđite malo u priču sa gazdom.
Kako motor, vožnja, potrošnja, dal je on zadovoljan...
Time ćete opustit i gazdu, također napetog i uzbuđenog jer se radi o lovi.
Poželjan je prijateljski nastup, kao da gazdu odnekud znate.

Drugi korak je naravno detaljni pregled motora i ako je moguća proba. Ne
pokazujte svoje znanje i mane koje ste primjetili na motoru. Do sad vjerojatno
ćete imati mišljenje o motoru i još važnije o gazdi. O motoru NE PRIGOVARAJTE!
Većina  prigovore uzima previše srcu i gubite mogućnost značajnog spuštanja cijene.

Treći korak slijedi ukoliko Vam motor odgovara i odnosi se na cijenu. Motor gazdi pohvalite,
kao sviđa vam se, lijep je, dobar je, dobro ide, baš to bi Vam trebalo, ali...
Cijena? Malo je izvan mogućnosti, nekako baš sad nemate toliko nego nešto manje, platili bi
bez oklijevanja i cjenkanja ali eto... Poželjno je malo se praviti grbav i neznalica za motore.

Četrvti korak pretpostavlja da je gazda tvrd orah i ne pušta ni za janjetinu, također dozvoljava
upotrebu teškog oružja. Ono tipa: gledaj prijatelju, pušta brtva glave(ako zbilja pušta), ona košta
568 kn i dva radna sata kod Grigića. To ti je soma kuna i ako mi to ne pustiš ja odoh a da
ne pričam o lošem lancu...

Sa par lijepih riječi i pristojnim ponašanjem možete spustit cijenu značajno. Primjerice za set novih guma.
Eto, ako nekom pomogne   :icon_super:

Offline Ico

• Rijeka
  • Old School
« Odgovori #57 : Ožujak 26, 2008, 23:52:35 pm »
Dobar savjet !

Jako kvalitetno !

Offline Walter Wolf

• Vizir
  • **
« Odgovori #58 : Ožujak 27, 2008, 00:07:06 am »
 :Rbis:

Offline plavi15

• Komarac
  • *
« Odgovori #59 : Siječanj 04, 2009, 16:34:05 pm »
Vidim da nitko nije komentirao ovu temu dosta dugo, ali nema veze. Moje je mišljenje da je polovni motor veći mačak u vreći nego auto iako je neizvjesnost velika kod kupnje u  oba slučaja. Slažem se s komentarima da je malo koji motor da nije bilo padano. Primjer moj kolega kupio novu Yamahu kao prvi motor, ali stvarno ništ nije vozio prije i u nepunu godinu dana dva ozbiljna pada. Prvi put u auto ( šipke u nogi, slomljene noge, ruke, natučen ) motor skresan, kasko i na servis, izgleda kao nov, nedugo nakon što se oporavio flis u stup oproavljao se dosta dugo ( kičma ) a kad ga je prodavao čovjek nije niti skužio da je s motora padano iako je bio star godinu i sitno. Što se tiče servisa, ovisno je koji je servis, jer danas svatko dobije status ovlašetnog servisa a to ljulja tezu da serviseri znaju naljbolje( čast iznimkama ). Najbitnije je biti smiren i imati nekoga sa sobom, jer onaj sa strane uvjek gleda objektivnije.To je moje mišljenje, naravno i imati sreće što je skoro nabitniji faktor.