Autor Tema: Kako kupiti polovni motor  (Posjeta: 38238 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ico

• Rijeka
  • Old School
  • Spol: Muški
  • Honda CBR 900 u slaganju
Kako kupiti polovni motor
« : Rujan 12, 2007, 20:32:58 pm »
Evo jedna stvar koju je dosta teško naći: Kako kupiti polovni motor ? :dontknow:

Moja topla preporuka a  i velika želja je da se napravi jedan zaljepljeni topic sa ovakvom temom na podforumum tehnika.Savjeti,tips & tricks itd... Ne samo da bude čisti c/p paste već da probate napraviti neke slike npr kako to izgleda kad je vilica iskrivljena/zdrava i sl.Eventualno kakvo opsežnije objašnjenje tako da to bude svojevrsni vodič. I da to naprave dečki koji su iskusnjare u moto svijetu. ono experti pravi !

Smatram osobno da mi to bio jaaako koristan topic za širu i užu populaciju večeg ili manjeg moto znanja. Ljudi bi to čitali jer su te stvari jedne od najkorisnijih.
Imam par linkova koja sam si našao pa vam mogu ubacit da se morete orjenirati

Ako ništa bar da ubacimo linkove na druge forume i stranice o toj temi u jedan topic

:hello:

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
Odg: Kako kupiti polovni motor
« Odgovori #1 : Rujan 12, 2007, 22:43:14 pm »
Otvori temu, a ako dobro krene, usidrit ćemo je na vrhu.
google master

Offline Izi

• Vizir
  • **
  • KLE500
« Odgovori #2 : Rujan 13, 2007, 17:16:41 pm »
dobra ideja, svatko od nas moze dat koji savjet, ali da na kraju zgleda pregledno neko ce to trebat objedinit u neki članak

Offline Charlie

• Split-Dalmacija
  • MMP
  • BMW R80 RT
« Odgovori #3 : Rujan 13, 2007, 17:43:46 pm »
Amo počet; kod kupovine polovng motora treba imati na umu da se kupuje mačak u vreći. Zato bi trebalo kupit motor od osobe koju poznajemo ili od osobe koju nam je prporučio netko u koga imamo povjerenje. I kod takve i kod svake druge kupnje motor bi trebalo odvesu u servis na pregled jer je jeftinije dođe pregled od popravka motora.
Bolje cili život živit kao bogataš nego jedan dan kao siromah - Sir Oliver

Milost ne tražim niti bi vam je dao

Offline bura-ivan

• Velika Gorica
  • Komarac
  • *
  • 100 na sat
« Odgovori #4 : Rujan 13, 2007, 18:17:16 pm »
po meni, trebalo bi pogledat plasticne djelove ako ima iznutra...
jer ja sam kupio motor i na kraju je ispalo da su na plastikama navoji otisli tj ima plasticne navoje koji su popucali, i sad ces.... a maske kostaju puno(plastike)

Offline dex123

• zagreb
  • Tourer
  • vozi- u šumi
« Odgovori #5 : Rujan 13, 2007, 19:37:03 pm »
svi vele treba otic na servis,al nije jasno sto to oni tam na servisu mogu pogledat osim vanjskog stanja vozila(lancanici,lageri i slicno)
znam da se na kompjuter vjerojatno  moze naspojit al sto comp moze javit nije jasno.za kompresiju mi je jasno al opet,puno tog fali,ak neko zna kak bi izgledao pregled na ovlastenom servisu nek napise,da se i to razjasni,
pisem to jel recimo ak se neko drapal po zadnjem vjerojatno je da na nekim modelima ulje nije podmazivalo i slicno,e sad mislim da na servisu to nemogu lako ustanovit il sam u krivu? isto ak je neko turiral na limitatorskoj razini duze vrjeme(to je isto rad motora al onaj najtezi mislim)
mozda je lakse napisat sta nemogu ustanovit na servisu(mislim da se ne raskopa cjeli motor i da ne traje danima provjera neg je to u max 10 min)

Offline Ico

• Rijeka
  • Old School
« Odgovori #6 : Rujan 13, 2007, 19:48:49 pm »
Evo ovaj link je najopsežniji guide o kupnji polovnog motora na koji sam našao na netu(za sada).
Ima slika dosta,podijeljen je u sekcije što se treba pregledati(sic,motor,kočnice,ovjes itd..) i kako. Jaaako mnogo korisnih savjeti,vjerujem i da iskusniji nisu čuli za neke.

http://www.clarity.net/adam/buying-bike.html

Također ovo preporučujem:

http://www.cvh.hr/hrv/include/pdf/bilteni/bilten110.pdf

Ovo je PDF bilten za motocikle i mopede sa CVH(centar vozila hrvatske) Ovdje se nalaze i neki opći podaci o motorima (klase i građe).
Jako puno dobrih slika sa najočitijim primjerima. 
Međutim nalazi se mnogo postupaka kako se primjerice osnovno provjeravaju kočnice i slično na tehničkom pregledu.
Našao sam ovaj dokument jako koristan i idealan je za početnike jer je jednostavno pisan od strane visoko obrazovanih  i u tom poslu stručnih osoba.
Ako netko prepozna svoj motor na nekim od ovih slika onda  :llllol: ali nisam ih ja sliko... :icon_mrgreen:

Uglavnom meni kao početniku jedan od najkorisnijih dokumenata što sam pročitao...

Imao sam još linkova al nestalo je kad sam reinstalirao windows  :crybaby2:

Offline Ico

• Rijeka
  • Old School
« Odgovori #7 : Rujan 13, 2007, 20:07:25 pm »

Offline Charlie

• Split-Dalmacija
  • MMP
  • BMW R80 RT
« Odgovori #8 : Rujan 13, 2007, 22:11:55 pm »
svi vele treba otic na servis,al nije jasno sto to oni tam na servisu mogu pogledat osim vanjskog stanja vozila(lancanici,lageri i slicno)
znam da se na kompjuter vjerojatno  moze naspojit al sto comp moze javit nije jasno.za kompresiju mi je jasno al opet,puno tog fali,ak neko zna kak bi izgledao pregled na ovlastenom servisu nek napise,da se i to razjasni,
pisem to jel recimo ak se neko drapal po zadnjem vjerojatno je da na nekim modelima ulje nije podmazivalo i slicno,e sad mislim da na servisu to nemogu lako ustanovit il sam u krivu? isto ak je neko turiral na limitatorskoj razini duze vrjeme(to je isto rad motora al onaj najtezi mislim)
mozda je lakse napisat sta nemogu ustanovit na servisu(mislim da se ne raskopa cjeli motor i da ne traje danima provjera neg je to u max 10 min)

dex, ljudi u servisu se svakodnevno susreću sa motorima i kvarovima na istim. Znaći serviseri su iskusniji u detektiranju mogučih kvarova i nedostataka i isto tako mogu kupcu mogući kvar pretvorit u novac i vrijeme bez motora a to je ono šta kupca zanima(koliko će koštat popravak i kolko dugo će trajat popravak). Ova tema je namjenjena svima a pogotovo manje iskusnim ljudima koji namjeravaju kupit polovni motor.
Bolje cili život živit kao bogataš nego jedan dan kao siromah - Sir Oliver

Milost ne tražim niti bi vam je dao

Offline dex123

• zagreb
  • Tourer
  • vozi- u šumi
« Odgovori #9 : Rujan 13, 2007, 22:25:43 pm »
 2charlie:-slazem se sa svime . interesira me jel neko kupio motor na nacin da su prvo u servisu preegledali motor pa me interesira kolko je takav pregled trajal,i sta su sve gledali,jel ak gledaju sto i sam mogu pogledat nemoram bacit lovu.
ja kad bi isao kupovat rabljeno isao bi na servis obavezno na pregled.bas zbog manje iskusnih treba navest sto na takvom pregledu u servisu ne gledaju il nemogu pogledat.to znaci mogu bit kriticne tocke pa da ekipa zna

Offline Ico

• Rijeka
  • Old School
« Odgovori #10 : Rujan 13, 2007, 23:54:05 pm »
2charlie:-slazem se sa svime . interesira me jel neko kupio motor na nacin da su prvo u servisu preegledali motor pa me interesira kolko je takav pregled trajal,i sta su sve gledali,jel ak gledaju sto i sam mogu pogledat nemoram bacit lovu.

Mene isto osobno interesira? Kako se vlasnici ponašaju kada im objasnite da želite da servis da mišljenje o motoru? Da li se vlasniku da kojih 100kn za to isto jer mora odvesti motor na servis?

Offline Hac

• Ivanić Grad
  • MMP
  • CBR 600 RR 07
« Odgovori #11 : Rujan 14, 2007, 00:54:47 am »
Kupnja polovnog motora je uvijek rizična(kao i polovnog auta).
Najbolje je da ne kupujete ništa sami,nego uvijek sa sobom povedete nekog tko se u to kuži.
Nije ni to 100% sigurno,ali barem smanjujete rizik na najmanju moguću mjeru.
Ja sam uvijek išao gledati motore sa frendom koji je za to majstor.
Auto uvijek idem gledati sa limarom.Jednom me spasio od toga da kupim auto koji je bio razbijen totalka...
Nakon svega,već se i sam dosta kužim(kod auta)jer znam kaj treba gledati.Naučiš s vremenom.

Šta se tiče motora još se uvijek baš i ne kužim.

Offline Hac

• Ivanić Grad
  • MMP
  • CBR 600 RR 07
« Odgovori #12 : Rujan 14, 2007, 01:01:13 am »
A šta se tiče vožnje motora u servis,mislim da to baš i nije neka pouzdana metoda.
Da li bi vi(da ste majstor u servisu) rekli kupcu pred prodavateljem da je npr. rama farbana ili da mislite da su skidani kilometri?

Ja znam da ja ne bi...

Offline dex123

• zagreb
  • Tourer
  • vozi- u šumi
« Odgovori #13 : Rujan 14, 2007, 01:13:23 am »
A šta se tiče vožnje motora u servis,mislim da to baš i nije neka pouzdana metoda.
Da li bi vi(da ste majstor u servisu) rekli kupcu pred prodavateljem da je npr. rama farbana ili da mislite da su skidani kilometri?

Ja znam da ja ne bi...
da i taj problem isto sam mislil, serviser(radnik)moze iznjet samo samostalno misljenje,osim ako ne mjere svasta pomocu kojekakvih spravica pa poslje izlistaju stanje motocikla pa potencijalni kupac sam odredi kakav je bike,.
neko tko radi na servisu rjesio bi nase dileme,pa da nam opise sta se sve radi i kako kaj pri pregledu motocikla

Offline black&white

• MMP
  • marauder
« Odgovori #14 : Rujan 14, 2007, 01:31:11 am »
osobno,prije kupnje motor detaljno pregledam više puta isprobam čim više mogu..dakle nije to jedan krug oko kvarta jer to ništ ne garantira...napraviti čim više kilometara i brže i lagane vožnje, jer mislim da tek onda u neku ruku možeš biti siguran kak se taj motor ponaša...sad dal vlasnik pristaje na to il ne..ako ne tražim dalje!
Kaj se tiće servisa možda bi bilo najbolje otići..ne kužim zakaj serviser nebi mogo reći ono kaj je na stvari..il je motor dobar il nije, njemu je bitno samo da naplati, amislim da ga nije previše briga od koga bude uzel lovu...a tu je i dijagnostika i onda znaš sve..samo je valjda svima jasno koje su paprene cijene čim samo zakoračiš u servis, al na neki način se treba osigurati od loše kupnje!
Mislim da je kupnja motora puno rizičnija od kupnje auta samim time kaj su motori više isforsirani..veliki faktor igra sreća ak se namjeriš na dobro, al svaka kupnja polovnog motocikla je rizićna i nema tu nekog naćina se potupno osiguraš..sad može biti dobro, za tjedan dana već moraš dodatno ulagati!