Autor Tema: Turska  (Posjeta: 2360 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aposaric

• MMP
  • Spol: Muški
  • Waaazzzuuuuppp
Turska
« : Kolovoz 02, 2007, 15:12:42 pm »
Imao sam sreće početkom godine otići do turske, i tamo sam nekoliko dana vozio rentacar. Nažalost (sreću) nisam se vozio sa motorom, za to treba posebna škola;-)
Rental sam opel vectru, 1.9 cdti sa 150 ks, i to je ispal pun pogodak, zato kaj ak imate slabije (čitaj; sporije) vozilo, izloženi ste na milost i nemilost bagri koja dolje sjeda za volan. Većina ljudi vozi prastare fiate, koji redom imaju alu felge, remus spuhove, i folije na svim staklima, svi su stereotipno bradati, crni i niski, i puše ko tučini;-)
Savjetujem vam da pripazite na semaforima, zato što su ucrtane trake malterne nevidljive, i auti se slažu u maksimalan broj redova koji je fizički moguće, tako da se cesta sa dvije trake može pretvoriti u aleju od pet (ne pitajte me kako) vozi se felgama po rinzolu ako treba.
Prvo vrijeme sam bio poprilično smiren, oprezan i ustupao sam ekipi prednost, hebiga ipak sam stranac. Kada sam primjetio da nebum daleko došel na taj način, i kada sam shvatio da ipak imam turske tablice i ful metalic šajbe, bilo je samo po plinu, napadački, turiranje na startu i uvjek prvi među malim fiatima i daciama, i to jenajsigurniji način da izbjegnete kontakt (čitaj sudar) sa ostalim vozačima. U Antaliji, (obala sredozemnog mora (mala azija))nismo vidjeli više od dvadesetak čitavih auta, svaki je imao barem malu ogrebotinu. Njima su sudari najnormalniji dio vožnje, i sve se rješava na licu mjesta, policija se zove jedino ak je nekaj gadnije, pa je auto ostao nepokretan.
Motocikli i skuteri su potpuno druga priča. To je borba na život i smrt, i njima se transportira sve živo i mrtvo, od bala sjena, do kašeta sa ribama i manjih familija. Vozači motora rijetko nose kacige, voze na nož, i nisam primjetio nikakav sudar sa motorima, očito da Turci imaju neko urođeno šesto čulo za takve stvari, svaka im čast.
Ako mislite ići dolje sa motorom, savjetujem vam krajnji oprez. Krajolik je prekrasan, ima se mnogo toga za vidjeti, ali su ceste stvarno najlošije koje sam vidio u životu (bok uz bok sa Srbijom), tako da sa motorom treba gledati pred kotače, a ne zjakati okolo;-)
Mnogo benzinskih pumpi nema gorivo, otvorene su, ali ne poslužuju, pogotovo na autocestama, pa si uvjek proračunajte barem dvije pumpe unaprijed, da ne biste ostali praznog rezervoara. Ja sam imao problema sa dizelom, držale su ga samo dvije pumpe, od nekih desetak koje sam prošao, pa dobro pripazite na to. :dontknow:
Priča za sebe su pješaci, koji ne gledaju lijevo desno, nego samo pred sebe i hodaju kao muhe bez glave. ABS je radio barem pet puta, dok nisam shvatio da je normalna stvar kada vidimo pješaka na cesti leći na trubu, i onda počnu trčati sa ceste. Presmiješno, ali tako funkcioniraju :llllol: :Rhah: čak može biti jako zabavno, kada se jednom ufurate.
Druga stvar, koja mi je fascinantna; nije toliko naglašena u Istambulu, ali u Antaliji i susjednim gradovima je; oni nemaju zebre,niti klasične rinzole tj. imaju, ali samo nekoliko komada, i samo u strogom centru. Klasičan nogostup se nalazi na 50-60 cm iznad razine kolnika, pa ljudi doslovce skaču na cestu kada žele prijeći, a zebre ne postoje izvan centra. Ljudi prelaze gdje ih je volja;-)
Javni prijevoz je totalni kolaps, imaju male kombije, koji su prerađeni u autobuse, i imaju 10 sjedećik i 15 stojećih mjesta, i mogu vam reći da su poprilično brzi. Ekipa starta na semaforima ko da imaji normalne aute, i cijelo vrijeme voze po krajnjoj lijevoj, i onda naglo skreću uz desni rub ceste da bi iskrcali putnike, te pritom oduzimaju prednost ostalim sudionicima u prometu :icon_super: :llllol:restepke;-)
Nisam imao nikakvih ekscesa, zato kaj sam se ufural u njihovu spiku, pušil sam tri kutije dnevno, imal gas do daske većinu vremena i puno sam trubil i psoval, i oni to poštuju, genijalan narod.
Jedina kritična situacija je bila kada sam se vozio po autocesti tri trake, po lijevoj traci, cca 120km/h, a autobus u krajnjoj desnoj pri cca 100 km/h, odlučio da želi otići u suprotni smjer autoceste, valjda po gorivo na benzinsku. Frajer je prikočio ko zadnja p$%ka, dal žmigavac, i polukružno se okrenuo preko 6 traka (kroz rupu u ogradi) i otišao u krivom smjeru. Začudo, ja sam bio jedini neandertalac koji mu je hebal sve po spisku, na tečnom Hrvatskom jeziku. Ostala ekipa je samo zakočila, pričekala da se okrene, i nastavila dalje;-)))

Turska je zakon, nebude vam dosadno, to vam jamčim, ali stvarno vam savjetujem krajnji oprez :icon_super: :llllol: :Rhah:
Wazzuuup