Autor Tema: Bike Expo show 2007 Padova  (Posjeta: 5390 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Direktor

• Karlovac
  • Old School
Bike Expo show 2007 Padova
« : Siječanj 24, 2007, 14:41:11 pm »
http://www.motocikli.com/putopisi/Bike_Expo_show_2007_Padova.html

Malo o povijesti sajma motocikala u Padovi
Prvi sajam motocikala i prateće moto opreme u Padovi koji je preteča današnjeg Bike Expo-a održan je u siječnju 1995. godine pod nazivom Chopper & Custom show. 65 izlagača iz Italije, Kalifornije, Njemačke i Velike Britanije odazvalo se pozivu organizatora. Po prvi puta u Europi mogao se ''osjetiti miris'' bajkerskog svijeta. Prvu izložbu motocikala, prateće chopper i custom opreme posjetilo je tada impresivnih 18.000 posjetioca koji su bili oduševljeni prerađenim chopperima, custom-ima, street bike-ovim, trike-ova i hot-road automobilima.  Krom, metal, koža, airpainting, tattoo oslikavanje, body-painting, piercing po prvi puta su se približili običnim ljudima, znatiželjnicima i bajkerima u Europi. Sve do sajma taj dio svijeta bio je rezerviran samo za Ameriku. U sklopu sajma održani su razni rock koncerti, izložba moto opreme koju su nosile hostese (ajde, ajde znam da jedva čekate slike od hostesa, kome se ne čita ovo neka vrti mišem do kraja posta, tamo su komadi!), nagrade za najljepši sajamski motor, izložba fotografija iz svijeta motosporta, simulator vožnje, sex shop i sexy show.

Kako su godine prolazile tako je i ovaj sajam bivao sve ozbiljniji, veći i jači, te je stekao kultni status među sajmovima u Europi i nezaobilazno mjesto za sve ljubitelje na 2 kotača. Na prošlogodišnjem sajmu motora u Padovi bilo je preko 100.000 posjetitelja iz svih krajeva Europe. Iako se još vjerojatno posjetioci zbrajaju, no prema predviđanjima ovogodišnji sajam premašio je brojku od 130.000 posjetitelja te postao jedna od najvećih sajamskih priredbi u Italiji i Europi.

13. izdanje sajma motocikala i opreme u Padovi
13 je nekome sretan, nekome nesretan broj, no istina nigdje u najavi nisam primijetio da se održava 13. po redu sajam, nego samo da se održava sajam motocikala u Padovi od 19. – 21. siječnja. Možda i ima nešto loše sa tim brojem trinaest, čak se ni Talijani (a koji su za mene dosta otvorena i vesela nacija) u najavi nisu pozivali na 13. sajam, no i da jesu, ne vjerujem da bi imali straha ili razloga umanjiti vrijednost toga sajma. No, kako god se zvao ovaj sajam ipak je bio doživljaj i prenosim Vam ga iz ''prve ruke''. Dakle, krenimo redom. Nakon što nije 'pao' nikakav dogovor sa ekipom sa foruma o zajedničkom odlasku, morao sam potražiti neki 'alternativni put' u Padovu, jer putovati tamo sam bilo bi razbacivanje novca, a i sa talijanskim ne stojim najbolje pa lutati po nekom gradu i nema previše smisla. Kako sam već pomislio da od puta ne bude ništa, javili su mi se prijatelji iz Ogulina, članovi MK Vještice iz Ogulina te mi ponudili mjesto u svojem autobusu. Cijena je bila 200kn za put i nisam ni oka trepnuo, te sam se odmah odlučio za put. Polazak je bio u subotu u 4:00 iz Ogulina i pravac Rijeka gdje nam se priključilo još znatiželjnika koji su željeli vidjeti sve te silne motore i naravno komade! Uz naš bus, mislim da je iz Rijeke polazilo još 3-4 autobusa. Kako mi je prvotni plan bio (dok nisam dobio poziv iz Ogulina) doći do Rijeke pa sa riječanima nastaviti put, ipak se nisam na vrijeme javio organizatoru, jer su Riječani busove popunili tjedan i više dana prije polaska. Svaka čast za Rijeku i dobru organiziranost!
Kako nikada do sada nisam bio na niti jednom takvom sajmu koji je namijenjen isključivo motociklima, (ako izuzmemo ZG Auto Moto Show na Zagrebačkom velesajmu, i njegov moto dio koji se baš i ne može uspoređivati sa ovim sajmom namijenjenom isključivo motociklima, ma što god da Vam pričali o ZG Auto Moto Show). Veća je izložba motora na moto susretima nego na ZG Auto-Moto Showu. Žalosno, al istinito. Uostalom, pogledajte mapu sajma.

No, pustimo mi sada jadikovanje...Sam put od Ogulina do Padove (od Karlovca do Ogulina išao sam svojim autom op.a.) bio je odličan, red pjesme, red rakije, red šale, red rakije (ja nisam pio! op.a.) i nekako se došlo do Padove. Nakon što smo napravili nekoliko krugova po kružnim tokovima u Padovi (ali to ne krivim vozača, jer sami putokazi do sajma i nisu precizno označeni, čovjek se vrlo lako zbuni) došli smo direktno na sajamski prostor gdje smo se iskrcali oko 11:00. Red je bio nekih 70-ak metara i odmah je pala spika kako će bit 'Martin u Zagreb, Martin iz Zagreba', bez da ćemo nešto konkretno vidjeti. No, to je bila samo šala nekih Ogulinaca, ipak smo mi bez velike muke ušli na sajam!

Na samom ulazu u sajamski prostor bilo je ograđeno parkiralište za motoriste, koji su dolazili u kolonama od po 3-5 motora i u svom dolasku svojim zvukom izazivali znatiželju nas 'običnih smrtnika' koji smo došli autobusima. Inače, taj dan u Padovi bio mi je malo hladniji nego kod nas, reći bi da je temperatura bila ispod desetak celzijevaca, pa svaka čast motoristima koji su se uputili iz daljega na ovu priredbu. No, ništa ne može spriječiti okorjelog bajkera.

Za kupovinu karte trebalo nam je nekih 20-ak minuta. Cijena ulaza je bila 15€ i moji pokušaji razgovora na engleskom i raspitivanja za grupne ulaznice propali su, jer blagajnica nije znala engleski, ili možda ja nisam bio dovoljno uvjerljiv.

Kao i na svakom sajmu, pa tako i na ovom odmah na ulazu zasipaju Vas raznim katalozima, besplatnim novinama o motorima koje valjda nisu uspjeli prodati, reklamama i flajerima za održavanje moto susreta u Italiji. Prvi dodir sa sajmom nije bio sa motorima nego sa quadovima koji su preplavili ulazni paviljon (inače, paviljone ne budem nabrajao, znam da ih je bilo 11, ali kako su bili raspoređeni izlagači ne bih se sjetio ni da mi pivu platite, stvarno je toga bilo mali milijun). Prvi puta sam u živo vidio quad sa gusjenicama i to me podsjetilo na film 'Taxi 3' u kojem je onaj nabrijani Peugeot opremljen gusjenicama.

Ne znam koja je svrha tih quadova, ali prema mojem mišljenu ti quadovi i nemaju neku normalnu primjenu, osim negdje u krajevima gdje je vječito snijeg i blato, a pitam se kako bi prošli i na tehničkom pregledu. Kod nas sigurno ne. Obilaskom paviljona sa quadovima dolazi se i do prvih štandova koji prodaju sve za motoriste, od konca do odijela. Kada sam išao na sajam mislio sam da će to biti klasični sajam sa izložbom motocikala, a ne i sa prodajnim štandovima u ovom obliku i ovoj količini. Počevši od trgovaca sa istoka (Pakistan, Indija, Kina) pa sve do talijana na tim štandovima nema čega nema. Ako netko misli kupovati opremu mislim da je to raj za kupovinu.
« Zadnja izmjena: Siječanj 24, 2007, 16:13:32 pm Beeblebrox »
Street Illegal

Offline Direktor

• Karlovac
  • Old School
Odg: Bike Expo show 2007 Padova
« Odgovori #1 : Siječanj 24, 2007, 14:42:10 pm »

Evo nekih cijena, no to treba uzeti sa zadrškom iz nekoliko razloga. Cijena nije ista tijekom jutarnjih i popodnevnih sati, nego kako se bližila večer, tako su padale i cijene. U obzir treba uzeti i to da se tamo ne kupuje bez cjenkanja. A sa pakistancima, indijcima, talijanima i kojim sve ne trgovcima uvijek se možete dogovoriti, cijena se može spustiti i do 30 - 50% . Dakle neke od cijena:
kožne hlače 35 – 70€
kožni prsluci 35 – 50€
majice (dugih, kratkih rukava): 10 - 20€ svih oblika i motiva.
potkape: 5 do 7€
kožne jakne (no name proizvođača): 60€ pa na dalje
kožna odijela (IXS, Spool, M-tech...) od nekih 300€ pa na dalje
kacige (malo kvalitetnije) od nekih 80-100€ pa na dalje
kornjača (za protekciju leđa) nekih 30€
mini bike-ove: od 150€ pa da dalje

Ako bi uspoređivali cijene sa našima tu govora nema, sva prednost ide na talijansku stranu. No, opet se postavlja pitanje kvalitete ako se uzme neki no name proizvođač. Najveća gužva kod takvih štandova je bila na štandovima koji su držali 'obojeni', pakistanci, indijci, crnci...(nisam rasista, samo pišem kako je bilo!)
Osim štandova sa moto opremom, bilo je i jedan (ili dva ili više nisam siguran koliko toga sam prošao) paviljona sa ostalom moto opremom, bedževi, kaubojske jakne, čizme, hlače, marame, nekoliko štandova sa onim tablicama koje vam izrađuju na licu mjesta) npr. Vaše ime na nekoj rozoj tablici po izoru, mislim da je bilo nekih 10-15€, remenja za hlače, svega ko nedjeljom na nekom buvljaku. Ovdje čovjek stvarno treba znati po kaj ide, jer eurići samo tako izlaze iz novčanika, gotovo da ne možete odoljeti. Skoro sam pao u napast kupiti jednu 'bajkersku' majcu, ali bilo mi je žao dati 10-tak eurića. Jest da takvih majica nema kod nas, al rađe sam držao novčanik u džepu, jer da sam ga samo pipnuo tko zna gdje bi sve završili moji eurići!

Od opreme za tuning motora bilo je stvarno svega i svačega. Felge, vilice, rezervoari, metal, čelik, krom, biraj koliko ti volja želi. Slučajno sam ulovio cijenu od prednjih vilica za neki chopper, stajale su samo 999€. Na otvorenom prostoru (barem koliko sam ja zapazio, no možda mi je nešto i promaklo) bile su tri zanimacije. Prva koje se sjećam bila je prezentacija i vožnja sa trike motorima, preskakanje raznog kamenja, ploča i cijevi, koje su izvodili profići.

Druga zanimljivost je bila prezentacija Yamahe MT-03 (ako se ne varam to je bila MT-03, a ne MT-06 kako piše na nekim drugim web stranicama). Voziti je mogao tko je htio, no red je bio preveliki za čekanje, a još se toga dosta imalo za pogledati. Treća zanimljivost na otvorenom prostoru bio je simulator vožnje.

Na 'stazi' se od jednom vozilo 4 motora i onaj tko se odlučio za vožnju bio je poprilično dobro obučen u svu zaštitnu opremu koja je uključivala zaštitu koljena, leđa i laktova (meni su ti vozači izgledali kao ragbijaši, ne znam kako su uspijevali normalno voziti tu yamahu, no dobro tako mora biti kako to organizator kaže). Ako Vas i nije dojmio moj tekst i slike do sada, upravo sada će se promijeniti. Ulaskom u prostor koji je bio namijenjen samo preradama, preradama i preradama da boli glava. Chopperi, hot road automobili, street bike preradama i sl. (kako se zovu i u koju kategoriju spadaju ti motocikli Vi si sami odredite, ja sam još uvijek pod njihovim dojmom i nemam pojma kao bih ih smjestio).

Street Illegal

Offline Direktor

• Karlovac
  • Old School
« Odgovori #2 : Siječanj 24, 2007, 14:43:37 pm »

No osim ovog paviljona sa preradama bilo je još jedan ili dva koji su više vukli na neki 'normalniji' tuning, mahom je riječ o preradama H-D-a i Buell-a. Evo i tih slika.

No, jedan motocikl mi se 'urezao' u sjećanje. Ako je sudeći prema postovima sa foruma, ovaj motocikl spada u 'rat bike' kategoriju i mislim da je to pravi motocikl za prave muže! Naime, na zadnji dio motocikla priključen je plug (sada jel plug ima svrhu ili nema, to nije bitno), bitno je da je to plug i da treba znati sa njim orati! A i najveća gužva je bila upravo oko ovog motocikla.

Obični motori
Ducati       
Eh, da bilo je tu i paviljona sa običnim motorima, onima kakve mi vozimo. Ducati je predstatio svoju novu 'pilu' u klasi 1000ccm. Riječ je o modelu 1098 i 1098S. Bilo je nekoliko modela tog motocikla, neki na bili izloženi na prostoru Ducatija a neki razbacani na nekim drugim štandovima, poput Ducatija na štandovima proizvođača ispušnih sistema.

Kawasaki 
Malo sam bio razočaran Kawasakijem jer nisam nisam uočio novi Z750. Umjesto njega, narandžasti Z1000 i to samo jedan primjerak, a kawasaki je imao prema viđenom jedan od većih izložbenih prostora. Osim novog Z1000, bio je i po jedan primjerak novog ZX-10Ra i ZX-6Ra.

Bimota
Bimota je predstavila seriju DB5 modela u raznim bojama, na nekima piše VIP CUP pa će se najvjerojatnije sa tim motociklima vozi neki kup u Italiji. Osim tog modela predstavila ja i Tesi 2D model.

Ostali/ostalo
Stvarno bilo je tamo svega i svačega. Vjerujem da su bili mnogi proizvođači koje uopće nisam okom uhvatio a kamoli uspio poslikati. Meni je to (a vjerujem i drugima) bio stvarno doživljaj, vidjeti sve te silne motore na jednom mjestu. Više nisam imao mjesta na kartici nakon što sam ispucao oko 200-tinjak fotografija. Ako se bude ovako išlo organizirano i druge godine ja se odmah bilježim, nije mi žao dati tih 300-tinjak kuna za cjelodnevni put.
Evo i nekoliko savjeta za Vas kada i ako budete išli drugi puta:
- najbolje je doći rano ujutro jer da bi se obišao sajam potreban je zaista jedan cijeli dan
- uzeti sa sobom dovoljno hrane i tekućine, osobite tekućine jer koliko sam vidio pola litre pive bilo je 4€, što je za naše pojmove skupo
- uzeti neki ruksak za trpanje kataloga
- ukoliko se odlučite za kupovinu većih dijelova moto opreme (jakne, hlače, kacige) ovo je idealno mjesto jer se za zaista povoljnu cijenu naspram naše može dobiti kvalitetna oprema (jasno ako uzimate brand name opremu)
- cijenkati se obavezno
- s obzirom na veliku gužvu ipak treba imati opreza sa raznim džeparima i lopovima. Nisam imao neugodnih iskustava, ali ipak treba biti na oprezu jer tamo je masa ljudi sa svih strana i vrag nigdar ne spi.
- i to je to.
Street Illegal

Offline Direktor

• Karlovac
  • Old School
« Odgovori #3 : Siječanj 24, 2007, 14:44:48 pm »
A sada...a što drugo (kada sam Vas već ubio sa ovolikim tekstom) nego hostese, komadi...
Kaj bum više pisal! Pa eto, uživajte.

I za kraj, skenirani flajeri moto susreta u Italiji. Pa tko bude išao neka se najavi!

P.S. Uskoro će IMOT u Njemačkoj, pa ako znate kojeg sponzora koji bi mi sponzorirao put, ja bi napravio još bolji članak od ovoga! :icon_mrgreen:
Street Illegal

Offline Beeblebrox

• zagreb
  • Administrator
  • Spol: Muški
  • SuperCow 1300
    • Timarhana
« Odgovori #4 : Siječanj 24, 2007, 15:55:15 pm »
careeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee  :icon_super: :icon_super:
BMW = bauer motor werke

Offline Julius

• Zagreb - Črnomerec
  • Moderator
« Odgovori #5 : Siječanj 24, 2007, 17:34:26 pm »
Street svaka ti čast na ovako iscrpnom izvješću i detaljlnom opisu sa brdo odličnih slika, pogotovo s obzirom na to da sam na nekim drugim moto stranicama vidio vrlo, vrlo šture opise, više članke. Danke!!  :icon_super: :icon_super:
Gandhi: "Be the change you want to see!"

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderator
  • BMW F650 GS Dakar-R1200GS
« Odgovori #6 : Siječanj 25, 2007, 16:33:39 pm »
Poslije ovog članka mi je stvarno žal kaj nisam išao i ove godine ali slijedeće ako treba idem i sam. Vidim da su tete i ove godine lijepe, najljepše i da se ne libe namjestiti za pozu čim se pojaviš sa fotićem za razliku od ovih naših koje to očito rade samo ako dođe Lupino. Usput onaj plug na onom Rat bikeu ako nisi skužil služi kao kočnica nešto slično kao na zrakoplovu padobran  :llllol:
Zamislite sebi tišinu koja bi nastala kada bi ljudi govorili samo ono što znaju - Karel Čapek

Offline Dario OG

• Komarac
  • *
  • Yamaha XT 600 e
« Odgovori #7 : Siječanj 26, 2007, 12:19:17 pm »
...ne libe namjestiti za pozu čim se pojaviš sa fotićem llllol:

Naravno da se ne libe namještavati.
Samo treba izdržati pozirati i nasmješiti se svakom "fotografu". Cure su za +5.
...svi mravi tuguju, i meni je žao
al zbog svega što je vidio
mrav ce dospjet u pakao...

www.mkvjestice.hr

Offline Dario OG

• Komarac
  • *
  • Yamaha XT 600 e
« Odgovori #8 : Siječanj 26, 2007, 13:01:09 pm »
a ujedno su bile susretljive što se tiče fotografiranja, samo su pojedini "fotografi" u objektivu fotoaparata uhvatili sasvim nešto drugo od onog što je bilo dogovoreno.

a ovo je ono "nesto drugo"
...svi mravi tuguju, i meni je žao
al zbog svega što je vidio
mrav ce dospjet u pakao...

www.mkvjestice.hr

Offline Julius

• Zagreb - Črnomerec
  • Moderator
« Odgovori #9 : Siječanj 26, 2007, 13:53:34 pm »
Švalerčine jedne!!  :icon_mrgreen:

Zadnja slika najbolja je od svih dosad viđenih u ovom postu!  :icon_super: :icon_mrgreen:
Gandhi: "Be the change you want to see!"

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #10 : Siječanj 28, 2007, 01:31:33 am »
Super članak! Svaka čast na trudu :icon_super:

sajam, po ovom kaj vidim, vrlo sličan lanjskom. Čak su i neke tete iste :icon_mrgreen: Ipak, treba ići, malo se nagledati šarenila. Žao mi je kaj nisam uspio stići u petak kako sam planirao.
google master

Offline Warg

• Cigangrad
  • Moderatori
  • kawasassi zr7
« Odgovori #11 : Siječanj 28, 2007, 22:24:39 pm »
 :icon_super:+5 :icon_super:
Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkt i savjest stada
Friedrich Nietzsche

Offline Izi

• Vizir
  • **
  • KLE500
« Odgovori #12 : Siječanj 30, 2007, 00:05:11 am »

Offline CIROO

• Komarac
  • *
« Odgovori #13 : Siječanj 31, 2007, 00:27:45 am »
Street svaka čast,a ona cura kaj se naljutila na tebe kaj njene slike nema.javascript:void(0);
Rdrug
orn to be wild