Autor Tema: Starter-prekidače, gdje kupiti?  (Posjeta: 4994 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • Spol: Muški
  • mečku... opet
Starter-prekidače, gdje kupiti?
« : Kolovoz 14, 2011, 13:56:33 pm »
Trebam prekidače za anlaser, komada dva. Znači, one koji daju kontakt trenutno, bez zadržavanja položaja gumba, minimalno 20A. Chipoteka ima najjače 3A, a to nije dovoljno ako struja ne ide preko releja.

Jedan  ide u auto, jer me jebe kontakt brava, drugi ide za izradu priručnog alata za paljenje vozila.
Alat spominjem čisto kao savjet: ako je potrebno duže anlasati motor, na taj način je lako zaobići automat anlasera koji od se od previše neprekidnog rada voli pregrijati i stati. Ili do kraja riknuti (ovo je za one s kinezima), pa vam nepodešeno paljenje ili karburator donese dodatni trošak. Jednako je koristan i za auto, ako vam je glava pod haubom i ruka nije dovoljno dugačka za dohvatiti kontakt bravu. Jednostavno je: napraviti rukohvat na kojem je prekidač, iz njega vode dvije žice sa kliještima, stopicama, onim kaj vam paše. Na motorima se spaja tako da se zaobilazi automat anlasera, znači jedan kontakt na + klemu, a još bolje na "živu struju" automata, a drugu na žicu od anlasera. Ovaj drugi način je jednostavniji, manje je razvlačenja. Na autu se spaja na crvenu žicu od anlasera (ona najtanja, spojena stopicom), druga na +, ili na samom anlaseru ili na akumulatoru. Time se izbjegava ono legendarno direktno spajanje šrafcigerom  :icon_mrgreen: kad iskre lete ne sve strane, uništava se se alat i kontakti, djeca bježe iz dvorišta, a susjed ti isti čas dolazi davati savjete od kojih, i od njega samog, dobijaš svrab  :icon_mrgreen:

Ako netko ima doma prekidača, kupujem  :icon_thumright:

google master

Offline Lolo

• Zapreššić
  • Moderatori
  • BMW F650 GS Dakar-R1200GS
Odg: Starter-prekidače, gdje kupiti?
« Odgovori #1 : Kolovoz 16, 2011, 00:52:37 am »
I=P/U tj. snaga tvog anlasera je recimo brat bratu 1500W iz toga proizlazi da će preko tog prekidača poteći strujica reda veličine 100A čak štoviše trenutno znatno više, onako ofrlje bar 600-700A iz čega proizlazi da bi taj prekidač zdržal jedno par paljenja iz čega opet proizlazi da bi za neku dugotrajniju uporabu trebal imati barem hamper dva istih iz čega opet proizlazi da treba ugraditi rele akom želiš proči jeftinije :icon_mrgreen:
Zamislite sebi tišinu koja bi nastala kada bi ljudi govorili samo ono što znaju - Karel Čapek

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #2 : Kolovoz 16, 2011, 09:16:51 am »
neznam podatke za moj anlaser, osim da je 2,2 ks  :dontknow:

na starim kamionima su  prekidači 30A i to mi je bio orijentir. ova tvoja matematika mi nikako ne ide...  :dontknow: nisam baš sa strujom na ti

nego, reci ti meni gdje ja to mogu kupiti
google master

Offline Lukas

• ZAGREB
  • Moderator
  • Beverly 250ie
« Odgovori #3 : Kolovoz 16, 2011, 09:26:13 am »
Glavna struja za alnaser ima na svoj relej na starteru te ne prolazi kroz taj prekidač. Taj prekidač služi za struju zavojnice automata. Kada bi struja za motor alnasera prolazila kroz bravu na autu, trebao bi imati energetsku sklopku, a ne prekidač-bravu.
Ja bih to napravio na tvojem mjestu putem releja, mali relej kao za farove od 40A, ja ih imam doma par komada pa ako se odlučiš za to, javi se. :hello:
I am not a jet engine scientist, I am jet engined scientist!!

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #4 : Kolovoz 16, 2011, 11:46:29 am »
aj nemojte komplicirat...

ni kontakt brava nema relej. taj prekidač je u stvari samo bypass oko brave. struja ide umjesto kontakata u bravi, na prekidač.

ništa naročito, brava mi je rasklimana (auto je star 24 godine), a riješena je tako da isključuje sve ostale potrošače tokom anlasanja. sad je problem što mi te potrošače ne vraća nakon startanja auta, a kako auto ima centralnu bravu i jedan ključ, kupovat ću nove dijelove kad budem imao novaca za originalni set svih brava.

nego, gdje kupiti???
google master

Offline Lukas

• ZAGREB
  • Moderator
  • Beverly 250ie
« Odgovori #5 : Kolovoz 16, 2011, 12:53:38 pm »
omaiš dućan kod zgrade Americana , savica, jedan mali kiosk, tamo ima svega. IMaš drugi na Borovju, FORMA ELEKTRONIKA.
I zunam jedan na trešnjevci, nova cesta tamo prekoputa INE odmah. pogledaj tamo
I am not a jet engine scientist, I am jet engined scientist!!

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #6 : Kolovoz 16, 2011, 13:36:54 pm »
omaiš dućan kod zgrade Americana , savica, jedan mali kiosk, tamo ima svega. IMaš drugi na Borovju, FORMA ELEKTRONIKA.
I zunam jedan na trešnjevci, nova cesta tamo prekoputa INE odmah. pogledaj tamo

:icon_thumright:
google master