Autor Tema: skidanje zadnjeg točka na beverly 250  (Posjeta: 5439 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline IvanGrozni

• Interceptor
  • Spol: Muški
  • Beverly 250ie
skidanje zadnjeg točka na beverly 250
« : Travanj 30, 2011, 19:13:37 pm »
evo mali tutorial za skidanje zadnjeg kola na beverly-u tj. kako ja to radim....možda nekome pomogne..uglavnom malo osnovnog alata, volje i strpljenja i nema problema..pa da počnemo.

1. skidanje auspuha, imamo 3 vijka koja skidamo torks ili zvjezdastim ključem, naravno prije toga skinemo onu bragu s ključem 17 na kolinu auspuha.

2. kad smo skinuli auspuh idemo na glavnu maticu..tu prvo skinemo onaj osigurač u obliku igle pa skinemo metalnu krunu i onda ćemo doči do matice koju skidamo s ključem br.24..ja sam se poslužio svojim einhelom radi lakškeg skidanja..

osigurač:

skidanje matice:

3.nakon skidanja matice skinemo 1 malo deblju šajbu

4.nakon toga odvidamo maticu koja drži amortizer s ključem 17.

5. na ovom plastičnom blatobranu poviše zadnjeg kola imamo jednu križasti vijak kojeg odvidamo

6.sada odvidamo ova dva vijka šta drže ovaj metalni dio rame s imbus ključem.

7. nakon toga izvučemo lagano amrtizer iz svog ležišta

8. skinemo ovaj metalni dio rame..ovdje treba voditi računa da kad ovaj dio vadimo vanka dakle s osovine kola treba ravnomjerno povlačiti i lijevu i desnu stranu jer uprotivnom zapne na mjestu gdje je osovina..polako i strpljivo i nema problema.

9. kad smo sve to napravili onda izvučemo ovaj distancer ili ti ga spacer vani

10. i lagano izvučemo kolo s osovine..izvlačenje kola skroz vani ovdje će ići malo teže jer će smetati amortizer pa treba lagano pomaknuti amortizer dok se kolo ne oslobodi....NAPOMENA.ovdje se vidi da ja skidam kolo s diskom..naime prije skidanja kola odvidam kočiona klješta i skinem ih s diska i to između krakova felge i to na onom mjestu gdje je razmak najširi..ide bez problema..mislim ukoliko to nemožete onda prije skidanja kola slijedi korak skidanja diska tj. odvidavanja 5 matica koje drže disk....

11. i na kraju imamo osovinu koju ja benzinom počistim skupa s ovim ležajem, jer se tu dosta nakupi prašine i prvljavštvine i kasnije sve to malo podmažem..

naravno napomena trebate pamtiti redosljed skidanja da bi nakraju obrnutim redom sve lijepo vratili nazad...

nadam se da sam svojim tutorialom pomogao....
Bikes don't leak oil, they mark their territory

Offline Lukas

• ZAGREB
  • Moderator
  • Beverly 250ie
Odg: skidanje zadnjeg točka na beverly 250
« Odgovori #1 : Travanj 30, 2011, 20:33:32 pm »
Sve lijepo opisano, ali si napravio dva propusta (čitaj da je to prijedlog sa dobrim razlogom). Prvi je taj da se ležaj na vilici obično mijenja nakon skidanja vilice. Obično ovaj nakupi smeća malo u sebi i jednostavnije je ga je mijenjati sada nego poslije. Neće on se zdrobiti ali znaju obično šrotati. ILi skinuti gumene brtve i oprati ih u benzinu te ih ponovo podmazati sa masti za ležajeve i vratiti gumene brtve ako ih nisi oštetio pri skidanju. Ako je ležaj i dobar, ja bi ga mijenjao da mi se to ne dogodi poslije, ipak on sva opterećenja  sa ceste prenosi na ostatak motora. 
Drugo... ležaj na getribi se ne čisti s benzinom s obzirom da benzin rastvara mast, a benzin može prodrjeti u taj ležaj iako ima gumenu brtvu. To se obično očisti samo papirom da se odstrani prljavština  ( malo isčetkati starom četkicom za zube). I zadnje POSTAVITI NOVU RASCJEPKU!!!!!
Naravno, ovo su samo prijedlozi na dobroj namjeri, inače je i točan postupak kako si i ovo napravio
Svaka čast na TUTORIALU!!!! :icon_super: :icon_super: :icon_super:
I am not a jet engine scientist, I am jet engined scientist!!

Offline IvanGrozni

• Interceptor
  • Beverly 250ie
« Odgovori #2 : Svibanj 01, 2011, 00:16:20 am »
hvala na opasci....nema beda na upozorenje....bitno je da se međusobno pomažemo i da što bolje i kvalitenije servisiramo naše ljubimce...

nažalost večinu ovih stvari radim preko vikenda pa kad i pomislim da bih mogao nešto promijenti obično bude kasno jer servis ne radi, a ja zaboravim ranije to kuputi..šta se tiče ležaja na vilici mislio sam ga promijenit jer si i sam rekao da ga ti i promijeniš iako je on dosta otporan ali uvik si u nekoj priši pa jedino i vikendom uhvatim malo zraka i onda naravno zaboraviš da ništa ne radi.. ali provjerio sam ga i nema znakova istoršenosti. a za onaj drugi iskreno nisam više imao vremena pa sam htio to brzinski obaviti...moja greška, ali za ubuduće znam.., tako da sam malo stavio benzine na krpu i očistio površinski sloj.poslije sam to ponovo namazao masću pa ćemo vidjeti...valjda neće biti sr......i ovo pod promijeniti novu rascjepku misliš na onaj osigurač što prolazi kroz osovinu????
Bikes don't leak oil, they mark their territory

Offline Lukas

• ZAGREB
  • Moderator
  • Beverly 250ie
« Odgovori #3 : Svibanj 01, 2011, 17:37:49 pm »
DA na taj osigurač koji je zove ili šplenta ili rascjepka, kako ti odgovara!
I am not a jet engine scientist, I am jet engined scientist!!