Autor Tema: Jel imamo lakirera na forumu?  (Posjeta: 5438 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • Spol: Muški
  • mečku... opet
Jel imamo lakirera na forumu?
« : Rujan 12, 2010, 16:12:45 pm »
Interesiraju me neke stvari pa ako imamo kakvog stručnog, nek se javi  :icon_thumright:

Htio bih određenu nijansu boje, ali da bude mat. I dali mat boje mogu imati efekt?
google master

Offline Ra

• Vizir
  • **
  • Yamaha XJ 600N
    • Studio RK line
Odg: Jel imamo lakirera na forumu?
« Odgovori #1 : Rujan 12, 2010, 22:22:59 pm »
Interesiraju me neke stvari pa ako imamo kakvog stručnog, nek se javi  :icon_thumright:

Htio bih određenu nijansu boje, ali da bude mat. I dali mat boje mogu imati efekt?
Nisam baš lakirer, ali svojevremeno sam radio air-brush oslikavanja pa imam neka iskustva. Boja sa efektom je bazna boja u koju se dodaju određene vrste i postoci perle i sl. efekata. Sama bazna boja je mat, a završni lak daje tvrdoću i eventualno sjaj. Obzirom da sam radio prije više godina, tehnologija se možda izmjenila, ali za to ću pokušati kontaktirati jednog susjeda ako ga "ulovim" sutra. :icon_thumright:
I sreća kad se nasmješi pokazuje zube

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #2 : Rujan 13, 2010, 01:00:24 am »
A i nisam baš mislio na neke specijalne efekte, samo mi je to pojednostavilo pitanje. radi se o tome da mi se sviđaju  vrlo tamne nijanse boja, tako da se raspoznaju tek iz blizine, dok iz daljeg izgleda kao crno. Našao sam "šprung" na blatobranu, tj. pukao je pa u moje radove na preradi ipak ulazi i lakiranje iako sam to mislio odgoditi zbog $$$.
Za sada još nisam odlučio koja će biti boja, ali mora biti mat i vrlo tamna. Sad me interesiralo dali se to može izvesti.

Recimo, ovako nešto, ovaj Jaguar je zelene boje

google master

Offline Ra

• Vizir
  • **
  • Yamaha XJ 600N
    • Studio RK line
« Odgovori #3 : Rujan 13, 2010, 10:25:34 am »
Dobro da si mi pojasnio, jer sam mislio na pelijevanje boje. Ipak ću pokušati uhvatiti susjeda kad se vrati sa posla, to je ipak njegova struka pa vjerovatno ima bolje informacije.

Offline Ra

• Vizir
  • **
  • Yamaha XJ 600N
    • Studio RK line
« Odgovori #4 : Rujan 13, 2010, 19:10:45 pm »
Raspitao sam se i u biti sve je relativno jednostavno  :icon_super:
Za opisani efekat izaberi baznu boju i njenu nijansu iz kataloga proizvođača lakova (ne bi trebalo biti problema), a završni lak treba biti mat verzija, ali ako želiš neki efekat između, onda možeš dodati pdređeni postotak sjajnog laka (npr 20% sjajnog laka - efekat je 80% mat - najbolje je izprobati na par uzoraka.)
Znači potrebna ti je osnovna nijansa bazne boje + razređivač za nju i lak + utvrđivač + razređivač. Sama bazna boja je mat i izgleda lijepo , ali nema dovoljno tvrdu površinu pa se lako može oštetiti.

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #5 : Rujan 13, 2010, 21:16:08 pm »
Raspitao sam se i u biti sve je relativno jednostavno  :icon_super:
Za opisani efekat izaberi baznu boju i njenu nijansu iz kataloga proizvođača lakova (ne bi trebalo biti problema), a završni lak treba biti mat verzija, ali ako želiš neki efekat između, onda možeš dodati pdređeni postotak sjajnog laka (npr 20% sjajnog laka - efekat je 80% mat - najbolje je izprobati na par uzoraka.)
Znači potrebna ti je osnovna nijansa bazne boje + razređivač za nju i lak + utvrđivač + razređivač. Sama bazna boja je mat i izgleda lijepo , ali nema dovoljno tvrdu površinu pa se lako može oštetiti.

:icon_thumright: Hvala!
Sad znam da se može i imam teorijsku osnovu. Sad samo trebam naći lakirera, naručiti posao i govorit mu: "Nemoj ti mene farbat!!!"  :icon_mrgreen:

google master

Offline Ra

• Vizir
  • **
  • Yamaha XJ 600N
    • Studio RK line
« Odgovori #6 : Rujan 13, 2010, 22:26:13 pm »

:icon_thumright: Hvala!
Sad znam da se može i imam teorijsku osnovu. Sad samo trebam naći lakirera, naručiti posao i govorit mu: "Nemoj ti mene farbat!!!"  :icon_mrgreen:

Ako nešto zapne, javi  :icon_thumright:

Offline Warg

• Cigangrad
  • Moderatori
  • kawasassi zr7
« Odgovori #7 : Rujan 15, 2010, 16:06:24 pm »
Mat dobivas tako da se u lak dodaje neka pasta za matiranje,a to ti po narudbi urade u prodavaonici autolak boja :dontknow:  Za sjajnu lak boju Znam trik s tim efektom koji ti spominjes,ali za mat nisam siguran :icon_scratch:  Npr ako zelis da ti je motor crn,a na suncu ili pod svijetlom baca malo na zeleno ili neku drugu boju po izboru,jednostavno motor ofarbas s crnom baznom bojom,a u sam lak dodas malo bazne zelene boje  :icon_super:
Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkt i savjest stada
Friedrich Nietzsche

Offline Ra

• Vizir
  • **
  • Yamaha XJ 600N
    • Studio RK line
« Odgovori #8 : Rujan 15, 2010, 21:23:13 pm »
Mat dobivas tako da se u lak dodaje neka pasta za matiranje,a to ti po narudbi urade u prodavaonici autolak boja :dontknow:  Za sjajnu lak boju Znam trik s tim efektom koji ti spominjes,ali za mat nisam siguran :icon_scratch:  Npr ako zelis da ti je motor crn,a na suncu ili pod svijetlom baca malo na zeleno ili neku drugu boju po izboru,jednostavno motor ofarbas s crnom baznom bojom,a u sam lak dodas malo bazne zelene boje  :icon_super:
Po mojoj informaciji mat lak je u ponudi kao gotov proizvod, a sa bojom ne bi trebalo biti problema jer bi morala biti registrirana u katalogu boja obzirom da se tonovi dobivaju kompjutorskim mješanjem . :icon_scratch:

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #9 : Rujan 15, 2010, 22:27:55 pm »
Hvala na trudu i savjetima  :icon_thumright:

Ako me cijeli taj posao bude zadovoljio, počastit ću se nekom vožnjom pa ćete obadvojica vidjeti uživo kako to izgleda  :icon_pidu:

Još nijedan moj motor nije vidio Split, a sa Wargom ionako dogovaram cugu već godinama  :icon_mrgreen:
google master

Offline Ra

• Vizir
  • **
  • Yamaha XJ 600N
    • Studio RK line
« Odgovori #10 : Rujan 15, 2010, 23:49:40 pm »
Hvala na trudu i savjetima  :icon_thumright:

Ako me cijeli taj posao bude zadovoljio, počastit ću se nekom vožnjom pa ćete obadvojica vidjeti uživo kako to izgleda  :icon_pidu:

Još nijedan moj motor nije vidio Split, a sa Wargom ionako dogovaram cugu već godinama  :icon_mrgreen:
Čekam , a motor koji nije vidio Split niti nezna što je propustio  :icon_mrgreen:  :icon_thumright:

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #11 : Rujan 16, 2010, 00:14:32 am »
Čekam , a motor koji nije vidio Split niti nezna što je propustio  :icon_mrgreen:  :icon_thumright:

klizavi asfalt, gužvu na parkingu na  rivi, šašavi promet, pogotovo gore na magistrali...  :icon_scratch:

nisam jebo, al sam gledo  :icon_mrgreen:

zadnji put bio u studenom, vozio scenografiju neke predstave u HNK i proučavao Split 3 dana  :icon_mrgreen:
google master

Offline Beeblebrox

• zagreb
  • Administrator
  • SuperCow 1300
    • Timarhana
« Odgovori #12 : Rujan 16, 2010, 11:12:26 am »
budem ti ja lakirao dobit ces nijanse koje si nemres ni zamisliti e :icon_fU: :icon_mrgreen:
BMW = bauer motor werke

Offline James1100

• Zapreššić
  • Administrator
  • mečku... opet
« Odgovori #13 : Rujan 16, 2010, 13:37:16 pm »
budem ti ja lakirao dobit ces nijanse koje si nemres ni zamisliti e :icon_fU: :icon_mrgreen:

ne, tebe ću uzet za auspuh, da mi  složiš sound  :bootyshake:
google master

Offline baron0101

• Vizir
  • **
« Odgovori #14 : Rujan 16, 2010, 22:35:45 pm »
Ak ces trebat kakvo AB oslikavanje javi  :glasses9:
2t u srcu