Autor Tema: Vukovar - grad heroja i heroj grad  (Posjeta: 5558 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kosta

• Komarac
  • *
  • Spol: Muški
Vukovar - grad heroja i heroj grad
« : Studeni 23, 2009, 12:45:37 pm »
18.11 dan je obilježavanja pada Vukovara ili dan kada su branitelji Vukovara odlučili obustaviti obranu svoga grada i time spasiti veči broj civila da stradava u bombardiranjima i ostalim napadima agresora.
Sami početak rata je bio u Borovu Naselju, kada su stradala 12-orica redarstevenika, pa je tako i o tamo i krenula zapovjedna crta pod vodstvom Blage Zadre.
Mjesna zajednica i preko ceste caffe "Mustang" glavna su mjesta okupljanja branitelja.

Trpinjska cesta poznata je i kao "Groblje tenkova", gdje je u staro željezo pretvoreno 127 tenkova agresora.
Postoji jedna priča u kojij se je jedan vojnik JNA spasio iz tenka i proveo 4 dana u jednoj napuštenoj kući.
Nitko za njega nije znao, a on je ipak smogao hrabrosti i predao se sam braniteljima.
Prvo što su ga pitali je bilo: jesi li gladan i žedan?
Kasnije je, taj bivši vojnik JNA, ostao u obrani Vukovara i sam je onesposobio nekoliko tenkova.

Vukovar se obnavlja i gradi,

a jedan od meni največih apsurda je položaj Srpske ambasade  :icon_scratch: u ulici 204.brigade.

Ulaskom u Vukovar, prolazimo pored luke na Dunavu i put nas vodi do bolnice koja je u velikoj mjeri obnovljena.

U podrumu je napravljen spomen dom, u kojem su ležajevi i lutke, koji zorno prikazuju stanje  u doba rata.
Na samom ulasku postavljena je spomen ploča za 261 ranjenika koji su odvedeni iz bolnice i pogubljeni na Ovčari. Neki su ubijeni putem , a  200 je eshumirano, dok je samo 4-5 uspjelo pobjeći. 

U samom centru Vukovara, za vrijeme dok je agresor tamo živio, napravljena je betonska ploča na tržnici, a sumnja se da je masovna grobnica ispod nje.

U gradu postoje kafići za Hrvate i za Srbe, isto tako i škole, podjeljenost je prisutna, ali napetost je zamaskirana ili nevidljiva nama sa strane.
nek smo mi živi i zdravi

http://ubmc.hr/

Offline kosta

• Komarac
  • *
Odg: Vukovar - grad heroja i heroj grad
« Odgovori #1 : Studeni 23, 2009, 13:07:35 pm »
Put nas vodi na obale Dunava, do križa, koji je okrenut da gleda na Srbiju na samom ušću Vuke u Dunav.
Stoji sam i prkosan

Jedan od najpoznatijih motiva iz Vukovara je vodotoranj.
Na vodotornju je cijelo vrijeme okupacije bila izvješena hrvatska zastava, a agresoru je bio jedan od orijentira prilikom bombardiranja.
Odolio je vodotoranj svim granatama, bombama i stoji onako izbušen i gord  kao da poručuje; svoj na svom.

Nekada je u njemu bio restoran i pogled se pružao na sve strane, a danas su mu jedini gosti golubovi.

Memorijalni centar je groblje branitelja Vukovara, tu je i mjesto nađene masovne grobnice, kao i veliki spomenik koji tvori križ od zraka i u kojem gori vječni plamen

nek smo mi živi i zdravi

Offline kosta

• Komarac
  • *
« Odgovori #2 : Studeni 23, 2009, 13:19:51 pm »
Ovčara je nedaleko Vukovara, pored svinjogojske farme, na koju su odvezeni ranjenici iz bolnice i tamo pogubljeni.
Nepregledne ravnice svuda naokolo nisu davale nikakve šanse u bijeg, ali kako sam več i napisao neki su se uspjeli spasiti bijegom dok su ih vozili u smrt.

Mnogi mještani su život izgubili u minskim poljima u koja su bilo potjerani, mnogi nikada neće biti nađeni i dostojno pokopani.

Surovo ratno vrijeme u kojemu su svinje besciljno lutale prostranstvima i hranile se leševima, kokoši kljucale iz očnih duplji, a vrane pile vodu iz mrtvih usta govori jedno.....
NE PONOVILO SE

Ne zaboravite Vukovar, ne zaboravite one koji su život dali, za domovinu, za našu slobodu.

nek smo mi živi i zdravi

Offline Charlie

• Split-Dalmacija
  • MMP
  • BMW R80 RT
« Odgovori #3 : Studeni 23, 2009, 21:18:58 pm »
Preporučam svima da posjete Vukovar da obiđu boplnicu, Ovčaru, memorijalno groblje i da zapale svijeću za sve stradale u Vukovaru. Isto tako prepodručam da porazgovaraju sa Vukovarcima jer to su dragi ljudi i dobri prijatelji.
Bolje cili život živit kao bogataš nego jedan dan kao siromah - Sir Oliver

Milost ne tražim niti bi vam je dao